9 برابر بیشتر از دیگر کشورها می‌سوزیم

گفت‌وگو با رئیس بیمارستان سوختگی شهیدمطهری تهران در آستانه چهارشنبه پایان سال

9 برابر بیشتر از دیگر کشورها می‌سوزیم

سال‌هاست درباره علت سوختگی در ایران شنیده‌ایم؛ اما در همه این سال‌ها رعایت نکردن مسائل ایمنی، عبارتی تکراری بوده که بارها و بارها مسئولان از آن سخن گفته‌اند، این درحالی است که آمار سوختگی در کشور ما نسبت به کشورهای همرده خود بسیار بالاست و براساس آمار، ما 9برابر بیشتر از دیگر کشورها می‌سوزیم.


آمار بسیار بالای سوختگی در ایران در حالی است که براساس اعلام اورژانس کشور در روزهای اخیر و در حوادث مرتبط با مراسم شب چهارشنبه آخر سال تاکنون شاهد رشد ۵۷درصدی حادثه‌دیدگان و ۱۰۰درصدی فوتی بوده‌ایم.
رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری با اشاره به اینکه آمار و درصد سوختگی‌ها و بستری‌های ما نسبت به مدت مشابه سال پیش تفاوت چندانی نداشته است، می‌گوید: اما به نظر می‌رسد این آمار هر چه به چهارشنبه آخر سال نزدیک‌تر  می‌شویم افزایش خواهد داشت.

هرسال به طور متوسط در کشور ۳۰۰هزار بیمار سوختگی داریم 
مصطفی ده‌مرده‌ای در گفت‌وگو با قدس با بیان اینکه در بیمارستان شهید مطهری برای روزهای آینده و حوادث احتمالی آمادگی کامل داریم، اما امیدواریم اتفاق ناگواری رخ ندهد، می‌افزاید: در روزهای اخیر مانند سال‌های گذشته در روزهای آخر سال سوختگی و بستری داشتیم، اما خوشبختانه فوتی در این بیمارستان اتفاق نیفتاده است.
وی با تأکید بر اینکه هر سال به‌طور متوسط در کشور ۳۰۰هزار بیمار سوختگی داریم که ۳۰هزار نفر از این تعداد بستری می‌شوند، ادامه می‌دهد: از این تعداد حدود 3هزار نفر آن‌ها متأسفانه جان خود را از دست می‌دهند؛ این درحالی است که تقریباً ۱۰درصد از کل آمار سوختگی‌ها در کشور به بیمارستان شهید مطهری مراجعه می‌کنند، ضمن اینکه بر اساس آمار، به‌طور معمول به دلیل حوادث شغلی معمولاً آمار سوختگی و مراجعات آقایان به ما بیشتر از خانم‌هاست. 
وی عنوان می‌کند: اگر در شهرهای مرزی و روستاهای محروم کسی دچار سوختگی شود، احتمال مرگش بالاست، چون امکاناتی برای رسیدگی به سوختگی در چنین مناطقی وجود ندارد، پس طبیعی است که روز به روز با افزایش آمار و همچنین مرگ‌ومیر ناشی از سوختگی روبه‌رو باشیم.
این فوق‌تخصص جراحی پلاستیک میزان سوختگی در کشور را به نسبت درجه‌بندی بسیار بالا می‌داند و درخصوص میزان دسترسی به امکانات ادامه می‌دهد: تجهیزات اولیه در بیمارستان‌ها موجود است، اما توان تهیه تجهیزات پیشرفته مانند برخی پانسمان‌های نوین و... را نداریم، این درحالی است که تجهیزات و دستگاه‌های ما همگی قدیمی و دچار فرسودگی شده‌اند و چون توان مالی برای تهیه این دستگاه‌ها را نداریم، مجبور به استفاده از همان دستگاه‌های فرسوده و قدیمی هستیم که متأسفانه این موضوع آمار فوتی‌ها را افزایش داده است.
ده‌‌مرده‌ای با بیان اینکه در حال حاضر موضوعات مربوط به سوختگی در تمام دنیا تغییرات زیادی داشته است، اما ما حتی هنوز در تعداد تخت‌های بیمارستانی و کیفیت آن‌ها هیچ استانداردی نداریم، عنوان می‌کند: بیمارستان ما مربوط به ۵۰سال پیش است؛ هر تخت بستری باید در یک اتاق مجزا قرار داشته باشد و بیمار تمام خدمات مربوط به خود را در همان اتاق دریافت کند و بیماران با یکدیگر در تماس نباشند.

بستری چهار بیمار در یک اتاق
وی ادامه می‌دهد: ما حتی تا چهار بیمار را در یک اتاق هم بستری می‌کنیم که این اصلاً شرایط استانداردی نیست؛ چراکه سبب انتقال عفونت از یک بیمار به بیمار دیگر می‌شود، اما چون امکانات، فضا و تخت کافی نداریم، این اتفاق می‌افتد، این درحالی است که قطعاً به دنبال کمبود امکانات و رسیدگی کمتر، احتمال مرگ‌ومیر در بیماران دچار سوختگی افزایش می‌یابد.
رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری با اشاره به اینکه پس از سال‌ها یک بیمارستان مجهز در بولوار شهید همت ساخته شده که سال آینده افتتاح خواهد شد، می‌گوید: در زمینه درمان سوختگی مشکلات زیادی وجود دارد، بودجه ناکافی، کم بودن تعداد تخت‌های سوختگی کشور، استاندارد نبودن بیمارستان‌ها، نداشتن پانسمان‌های کافی، نبود پوشش کافی بیمه‌ها، وجود اتباع خارجی غیرقانونی به‌ویژه در شرق کشور که دچار سوختگی می‌شوند و پولی برای پرداخت درمان ندارند و... تنها برخی از این مشکلات است.
ده‌مرده‌ای به هزینه‌های بالای بیماران دچار سوختگی اشاره می‌کند و می‌افزاید: یک بیمار با سوختگی 10درصد اگر بیمه نداشته باشد به‌طور متوسط حدود 150میلیون تومان برای او هزینه می‌شود، این درحالی است که هزینه‌های بیشتری برای جامعه و خانواده دربرخواهد داشت، به‌طوری که برای مثال یک نیروی جوان که در سن کار است از چرخه خارج خواهد شد.
وی پانسمان‌های گران را یکی از عوامل مهم در پرهزینه بودن درمان‌های سوختگی می‌داند و می‌افزاید: حوادث سوختگی در کشور ما 9برابر نسبت به کشورهای پیشرفته بیشتر است و این درشرایطی است که از داشتن پانسمان‌های استاندارد هم محروم هستیم.
وی با بیان اینکه بیماران پس از مرخص شدن از بیمارستان به حال خود رها می‌شوند و حمایت‌های بعدی از آن‌ها صورت نمی‌گیرد، می‌گوید: دولت باید در این زمینه بودجه‌ کافی اختصاص دهد؛ هر چند هر سال این صحبت‌ها در رسانه‌ها منتشر می‌شود، اما دریغ از حمایت و کمک از سوی دولت‌ها.
وی با اشاره به اینکه بروز سوختگی معمولاً در کودکان و نوجوانان، بالاتر از دیگر گروه‌هاست، ادامه می‌دهد: میزان بروز سوختگی معمولاً در این گروه سنی به دلیل بی‌احتیاطی‌ها بالا و به نسبت استاندارد جهانی، در کشور ما بیشتر است.

از درمان‌های نوین بی‌بهره‌ایم
این فوق تخصص جراحی پلاستیک با بیان اینکه ما از درمان‌های نوین در بخش سوختگی که دنیا از آن‌ها برخوردار است هیچ بهره‌ای  نمی‌بریم، ادامه می‌دهد: کمبود بودجه و امکانات موجب شده نتوانیم از درمان‌های روز دنیا استفاده کنیم؛ چرا که سوختگی گران‌ترین بیماری در انواع بیماری‌ها به لحاظ پانسمان و تجهیزات و همچنین داروهای بسیار گرانقیمت است.
وی با اشاره به اینکه در همه جای دنیا این خیران هستند که به بیمارستان‌های سوختگی و بیماران کمک می‌کنند، می‌گوید: در شرایط امروز که به لحاظ اقتصادی حتی خیران هم با مشکلات مواجه شده‌اند، دولت باید هزینه‌های بیمارستان‌ها و بیماران را به‌طورکامل متقبل شود، اما متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد.
ده‌مرده‌ای با اشاره به اینکه همان‌طور که همه جا از اقتصاد تأثیر می‌پذیرند، ما هم متأثر از هزینه‌های سرسام‌آور در بخش بیماران سوختگی هستیم، عنوان می‌کند: وقتی حال اقتصاد خوب نباشد همه بیماران در هر بخشی، از این آثار متحمل خسارت می‌شوند و وقتی بودجه به اندازه کافی به بخش درمان تزریق نشود خدمات هم از کیفیت و اثربخشی کافی برخوردار نخواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه درمان نوین و تکنیک‌های جدید در بیمارستان وجود دارد، می‌افزاید: به‌طور کلی در زمینه تکنیک، درمان و نیروی فردی پیشرفته هستیم؛ اما امکانات استاندارد و به‌روز نداریم، می‌توان گفت در کار تیمی و گروهی ضعیف هستیم، مثلاً درمان‌های سلولی در سطح خیلی محدود و در حد کار تحقیقاتی انجام می‌شود، چراکه پول و امکانات نداریم.
رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری با بیان اینکه حل مشکل سوختگی در ایران از راه پیشگیری می‌گذرد، ادامه می‌دهد: درست است که مشکلات زیاد درمانی و بازتوانی داریم که باید برطرف شوند، اما مهم‌ترین نکته این است که مردم ما فرهنگ ایمنی و پیشگیری از حوادث را رعایت نمی‌کنند.
این جراح پلاستیک و زیبایی ادامه می‌دهد: همه ما در معرض سوختگی هستیم، اما در کشور برنامه‌ریزی مدون و سیاست‌گذاری کلان برای پیشگیری از سوختگی وجود ندارد، این درحالی است که بیشتر افرادی که دچار سوختگی می‌شوند از قشر کم‌برخوردار جامعه هستند و کسی به درمان آن‌ها توجه نمی‌کند.
وی ادامه می‌دهد: سوختگی قابل پیشگیری است، اما پوست سوخته، قابل بازگشت نیست؛ صدا و سیما و رسانه‌ها در این زمینه باید تفکر ملی داشته باشند و به مردم و سلامت آن‌ها فکر کنند.

خبرنگار: مهدی توحیدی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه