تولید سه محصول جدید در مؤسسه دانش‌بنیان بذر و نهال رضوی

تولید سه محصول جدید در مؤسسه دانش‌بنیان بذر و نهال رضوی

نایب رئیس هیئت مدیره مؤسسه دانش‌بنیان بذر و نهال رضوی از دستیابی این مجموعه به سه رقم جدید از محصولات زراعی خبر داد و گفت: یکی از مهم‌ترین اقدام‌های سال جاری در مؤسسه بذر و نهال رضوی، اهتمام به ثبت ارقام مطلوب گیاهان زراعی بوده که در همین راستا سه رقم از محصولات یولاف زراعی، چاودار و تریتیکاله تولید شده است.


رضا توکل افشاری در گفت‌وگو با آستان‌نیوز اظهار کرد: این بذرها پس از چندین سال کار تحقیقاتی در حوزه‌های به‌نژادی، کشت و خالص‌سازی، امسال تولید و نسبت به ثبت ارقام مذکور از طریق مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال کشور اقدام شده و مراحل آن در حال انجام است.
وی با بیان اینکه تولید و ثبت ارقام جدید گیاهی منطبق با شعار سال 1402 تدوین و اجرایی شده است، افزود: استفاده از این رقم‌ها با توجه به خصوصیات مطلوبی که به ویژه در حوزه عملکرد و ارزش غذایی دارند، سبب افزایش تولیدات زراعی در کشور شده و از سوی دیگر نیاز به واردات این محصولات را کاهش خواهند داد.
مدیر بخش تحقیق و توسعه بذر مؤسسه دانش‌بنیان بذر و نهال رضوی ادامه داد: مراحل خالص‌سازی، ارزیابی‌های سازگاری با شرایط اقلیمی و مطالعه خصوصیات کیفی این گیاهان مبتنی بر زنجیره بذر تا نان در آستان قدس رضوی صورت گرفته و با همکاری بخش خصوصی تحقق یافته است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه