تفسیر قرآن را برای اعضای خانواده خود بیان کنید

حجت‌الاسلام قرائتی:

تفسیر قرآن را برای اعضای خانواده خود بیان کنید

حجت‌الاسلام محسن قرائتی، معلم قرآن، از پدران و مادران خواست درصورت امکان، روزی ۱۰ دقیقه برای فرزندان و اعضای خانواده مطالبی را از روی تفسیر قرآن بخوانند.


​​​​​​​به گزارش مهر، حجت‌الاسلام محسن قرائتی روز شنبه ۱۹اسفند در مراسم رونمایی از صد و پنجاهمین نشریه قرآنی رایحه گفت: جلسات ۱۰دقیقه‌ای با خانواده بگذارید و یک تفسیر ساده مثل تفسیر نمونه را برای آنان بخوانید. همه باید تفسیر قرآن را بفهمند ولی بیشتر تفسیرها به صورت تخصصی نوشته می‌شود. تفسیر را در خانه ترویج کنید و برای فرزندانتان سوره‌های کوچک را بخوانید.
وی با بیان اینکه «حق قرآن را ادا نکرده‌ایم» اظهار کرد: من خانه مراجع رفتم و از آنان خواستم توجه بیشتری به تفسیر قرآن داشته باشند و در بیشتر بیت مراجع به سخنرانی پرداختم. حتی به محضر رهبر معظم انقلاب رسیدم؛ به من گفتند پنج دقیقه صحبت کن ولی وقتی به رهبر معظم انقلاب گفتم، فرمودند «شما ۴۰ دقیقه وقت درس مرا صحبت کن».
رئیس ستاد اقامه نماز افزود: ما قرآن را علم نمی‌دانیم، در حالی که امام رضا(ع) فرمود اگر علم می‌خواهید، در قرآن است. باید برای قرآن نهضتی ایجاد کرد و هر کدام از شما می‌توانید یک جلسه قرائت راه بیندازید؛ ولی فقط به الفاظ بسنده نکنید و لازم است در تفسیر قرآن هم کار کنید.
وی با اشاره به تألیفات خود در زمینه تفسیر قرآن گفت: من از نظر علمی شاگرد آیت‌الله مکارم شیرازی هستم و نکات بسیاری در تفسیر نمونه وجود دارد که در تفسیر نور نیست. قرائتی از برگزارکنندگان این مراسم تشکر و به این فراز از دعای کمیل اشاره کرد که می‌فرماید: «کم من ثناء جمیل لست اهلا له نشرته؛ خدایا! چه بسیار ستایش نیکویی که شایسته آن نبودم و تو در میان مردم پخش کردی». در ادامه حسن مسلمی نائینی، رئیس جهاد دانشگاهی گفت: آقای قرائتی بیش از ۵۰سال است که با جدیت و پشتکار در مورد قرآن تلاش کرده و در مسائلی مانند زکات و نماز نیز فعالیت‌های فراوانی داشته است.  آقای قرائتی همیشه به دنبال جوانان بودند و نمی‌نشستند تا دیگران سراغش بیایند. در واقع مثل پیامبر(ص) که در روایتی از حضرت علی(ع) نقل شده رسول خدا(ص) «طبیب دوّار» بودند؛ یعنی پزشکی که به دنبال بیماران بودند.
مسلمی نائینی با اشاره به تألیفات حجت‌الاسلام قرائتی به‌ویژه تفسیر نور گفت: بهترین اثر وی، در کشورهای مختلف از اروپا و آسیا گرفته تا آفریقا منتشر شده است. وی با اشاره به فعالیت‌های قرائتی در چهار دهه پس از انقلاب گفت: ایشان در دوران دفاع مقدس برنامه‌های مختلفی داشتند. مثلاً پس از کربلای5 که مجروح شده بودم و مرا به بیمارستان نمازی شیراز برده بودند، یک روز حاج آقا را دیدم که به عیادت مجروحان آمده بودند.
رشید جعفرپور، قائم مقام معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت: حجت‌الاسلام قرائتی، هم یک معلم برای عموم مردم است و هم استادی برای افراد خاص و تحصیلکرده. وی افزود: آقای قرائتی یک مدیر تراز انقلاب اسلامی و الگویی برای مدیران هستند که تمام وجود خود را برای ترویج معارف قرآن و انقلاب صرف کردند. همچنین حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به روش تبلیغ حجت‌الاسلام قرائتی برای نشر معارف دینی که به روش چهره به چهره معروف است، اظهار کرد: حاج آقای قرائتی یک شب ساعت 10.5 تماس گرفتند و پیگیر کاری بودند و من که جای فرزند حاج آقا بودم از این همه انرژی و نشاط برای ترویج امر قرآن تعجب کردم. چون وقتی به آقای قرائتی گفتم فردا پیگیری می‌کنم، گفتند نیم ساعت بعد تماس می‌گیرم و نتیجه را می‌خواهم.
حجت الاسلام علی تقی‌زاده، رئیس سازمان دارالقرآن الکریم نیز با اشاره به آیه ۷۹ آل‌عمران از آقای قرائتی به عنوان یک انسان ربانی یاد کرد که دیدن وی هر انسانی را به یاد خدا می‌اندازد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه