برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت ریسک ازدحام جمعیت در حرم مطهر رضوی

برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت ریسک ازدحام جمعیت در حرم مطهر رضوی

در آستانه تعطیلات نوروزی و ماه مبارک رمضان؛ کارگاه آموزشی مدیریت ریسک و ازدحام جمعیت در حرم مطهر رضوی برگزار شد.  


​​​​​​​به گزارش آستان‌نیوز، کیوان بینا؛ استادیار دانشگاه و مشاور مدیریت بحران پدافند غیرعامل در این کارگاه آموزشی که در سالن جلسات اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی برگزار شد، موضوع مخاطره ازدحام جمعیت در حرم منور رضوی را مورد بررسی قرار داد و بیان کرد: حرم مطهر رضوی با داشتن یک میلیون مترمربع مساحت، بزرگ‌ترین عرصه مذهبی در دنیای اسلام محسوب می‌شود بنابراین لازم است تدابیری برای مدیریت ریسک ازدحام در این مکان مقدس اندیشیده شود. 
وی تصریح کرد: مساحت زیاد این مکان مقدس که بیش از پنج برابر مساحت مسجدالحرام است و تشرف سالانه 30میلیون زائر در این مکان مقدس، اهمیت توجه به مدیریت ریسک ازدحام جمعیت بحران و سرمایه‌گذاری در این زمینه را بیشتر می‌کند. 
مشاور مدیریت بحران پدافند غیرعامل اظهار کرد: اگر مخاطره‌ای در این مکان مقدس که بزرگ‌ترین عرصه مذهبی جهان اسلام است اتفاق بیفتد تبعات سیاسی، اجتماعی و روانی بسیاری نه تنها در سطح کشور بلکه در سطح جهان اسلام و کل دنیا خواهد داشت. 
وی در معرض قرارگیری بالا، آسیب‌پذیری بالا و نبود آیین‌نامه، قانون و دستورالعمل مشخص در این زمینه را از جمله ویژگی‌های مخاطره ازدحام جمعیت برشمرد و بیان کرد: برای کسب اطلاعات و مهارت در این زمینه نیازمند مطالعه و تحقیق بیشتری هستیم. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه