تجربه‌ای برای ورود به دنیای کارآفرینی

دانش‌آموزان مدارس امام رضا(ع ) بازارچه برپا کرده‌اند  

تجربه‌ای برای ورود به دنیای کارآفرینی

حاشیه بولوار خیام مشهد حدفاصل خیام جنوبی 15 تا 19، برای دومین بار به محلی برای ارائه توانمندی‌ها و خلاقیت‌های جمعی از دانش‌آموزان مدارس امام رضا(ع) مشهد مبدل شد.


رویدادی که اسفند ماه سال گذشته و در قالب 20 غرفه ارائه توانمندی‌های دانش‌آموزان و نخستین تجربه‌های فروش محصولات خلاقانه آن‌ها رقم خورد و امسال در ابعادی گسترده‌تر و در 25 غرفه در قالب بازارچه کارآفرینی «تکنیک، هنر، تکاپو» و برای عرضه محصولات و ساخته‌های بیش از 200 دانش‌آموز از هشت واحد دانش‌آموزی دخترانه و پسرانه، در مقاطع تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار شد. 
در این رویداد سه‌روزه، دانش‌آموزان تولیدات خود در عرصه‌های مختلف هنری را به عموم بازدیدکنندگان ارائه کردند. تولیداتی که با توانمندی‌های خود دانش‌آموزان مهیا و در قواره یک محصول باکیفیت برای فروش آماده شده بود. 

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
از ساخت انواع عروسک و گل‌سر گرفته تا تهیه انواع کیف و زینت‌آلات چرمی، تولید شمع در اشکال و انواع مختلف، بافت پارچه، بافت زیورآلات، نقاشی روی سفال، پخت انواع کیک و شیرینی، تولیدات مختلف با استفاده از کاموا و بافتنی، محصولات گلدوزی، کارهای تولیدی با خمیر گل چینی، قلاب‌بافی، طراحی با سیاه قلم، ساخت انواع کالای زینتی با رزین، محصولات گلخانه‌ای و... فقط بخشی از فعالیت‌های ارائه شده در این بازارچه پویا و بانشاط بود.
اما نقطه قوت و قابل توجه در این بازارچه، حضور خود دانش‌آموزان به عنوان تولیدکنندگان این محصولات بود که هر یک در قامت یک فروشنده نیمه حرفه‌ای و حتی حرفه‌ای تلاش می‌کردند کالای خود را به بهترین شیوه ممکن به مخاطب معرفی و البته مخاطب را مجاب کنند که این کالا را خریداری کند. تمرینی مهم برای فن بیان و ارائه محصولی که آن را با توانمندی و استعداد خود ساخته و البته در این کار هم نسبتاً موفق بودند. برخی از آن‌ها در همان غرفه‌ای که برایشان در نظر گرفته شده بود، محصولات را عرضه می‌کردند و برخی دیگر نیز با تکیه بر کار تیمی و کمک گرفتن از همکلاسی‌ها، کالای خود را در دیگر غرفه‌ها نیز معرفی کرده و در معرض فروش می‌گذاشتند.
البته بازار فروش این محصولات نیز از رونق نسبی برخوردار بود و حتی اگر مکانی مناسب‌تر و پر رفت و آمد برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شد، این محصولات با سرعت بیشتری به فروش می‌رسید. این نکته نیز قابل توجه بود که قیمت عرضه این محصولات در مقایسه با قیمت تمام شده آن، چندان زیاد نبود و حتی در مقایسه با قیمت عرضه این محصولات در بازار، گاه بسیار ارزان‌قیمت هم به نظر می‌رسید و این موضوع نشان از آن داشت که دانش‌آموزان بیش از داشتن نگاه صرفاً اقتصادی به عرضه محصولات خود، علاقه‌مند بودند در بازار کسب و کار، تجربه‌ای کسب کنند. 

توانمندی‌هایی که دختر و پسر نمی‌شناسد
تنوع فروش محصولات در میان دانش‌آموزان در جای خود بسیار قابل توجه بود. «محمدحسین رمضانیان» با وجود آنکه پسر است و قد و قواره او نیز بیشتر با فعالیت‌های فیزیکی تناسب دارد، تعداد زیادی گل‌سر با رنگ و شکل متنوع ساخته است که البته فضای خانه و حضور خواهر کوچک‌تر در خانه نیز در تولیدات او بی‌تأثیر نبوده است. «علیرضا صادقی‌پور» مطالعاتی درباره سنگ‌های مختلف و خواص آن‌ها داشته و در طبیعت‌گردی‌های خود، تعدادی از این سنگ‌ها را یافته و به اشکال مختلف عرضه کرده است. دانش‌آموزان گروه هنری «مهر هشتم» فعالیت‌های مختلفی از جمله تولید کیف و تزئینات چرمی، بافت پارچه و عرضه آن در قالب انواع حوله، قالب‌ریزی انواع شمع متناسب با مناسبت‌های مختلف، بافت زیورآلات و... را ارائه کرده‌اند. «زینب سروری» کارهای تزئینی با استفاده از خمیر گل چینی را ساخته و عرضه کرده است. «صبا بختیاری» کارهایی با کاموا و با تکنیک پافی‌بافی را ارائه کرده است و... . 

استفاده بهینه از خروجی درس کارآفرینی در مدارس
آن گونه که «زهرا یاراحمدی» مدیر اجرایی این بازارچه گفت، تشکیل این غرفه‌ها با درس کارآفرینی دانش‌آموزان مرتبط است. مهارت‌هایی است که دانش‌آموزان در کلاس فرا می‌گیرند و بخشی از آن هم در ارتباط با کسب و کار و فعالیت‌های اقتصادی است و البته در دوره متوسطه اول، موضوع کارآفرینی و مباحث کسب و کار جدی‌تر است.
وی همچنین خاطرنشان کرد این بازارچه تلفیقی از محصولات تولیدی دانش‌آموزان مناطق مختلف مشهد اعم از مناطق برخوردار و کم‌برخوردار است که در مدارس امام رضا(ع) در این مناطق تحصیل می‌کنند. دانش‌آموزان در کلاس‌های خلاقیت و هنر، مهارت‌هایی را بر اساس علاقه‌مندی‌های خود فرا می‌گیرند و تلاش می‌کنند این آموزش را بر اساس استعداد و توانمندی‌های خود به نتیجه برسانند. این گرایش‌ها شامل مهارت‌هایی از قبیل ساخت زیورآلات، کار با الیاف مختلف، ساخت مجسمه و عروسک و... است. 
یاراحمدی در ادامه گفت: البته این آموزش‌ها و کسب این مهارت‌ها صرفاً مختص به مدارس امام رضا(ع) نیست و در قالب درس کارآفرینی در همه مدارس وجود دارد. در مدارس امام رضا(ع) نیز تلاش شده با امکانات موجود، این آموزش‌ها و نیز تلاش دانش‌آموزان سمت و سوی مناسب پیدا کند و به خروجی‌های مطلوبی نیز رسیده است. 
وی افزود: رویه معمول در مدارس این گونه است که پس از اتمام کلاس‌های کارآفرینی، معمولاً در مدارس بازارچه‌هایی تشکیل می‌شود و از اولیا و یا مسئولان آموزش و پرورش نواحی دعوت می‌شود ضمن بازدید از این مجموعه فعالیت‌ها، تولیدات دانش‌آموزان را خریداری کنند. اما بنا بر تصمیمی که سال گذشته در مجموعه مدارس امام رضا(ع) گرفته شد، بنا بر آن شد این تولیدات در وسعتی بزرگ‌تر از فضای مدرسه و برای عموم مردم عرضه شود و تجربه موفق سال گذشته منجر به شکل‌گیری مجدد این بازارچه در سال جاری نیز شد و البته تلاش شد نقاط قوت و ضعف تجربه سال گذشته، امسال مورد بازبینی نیز قرار بگیرد.

خبرنگار: لیلا لاریچه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه