شیرینی پیام الهی را  به مردم یادآوری می‌کنیم

گفت‌وگو با محمدحسین هاشمی‌گلپایگانی، تهیه‌کننده برنامه «محفل» در آستانه پخش فصل جدید آن از شبکه۳

شیرینی پیام الهی را  به مردم یادآوری می‌کنیم

در لحظات منتهی به افطار، روزه‌داران میهمان سفره شبکه3 در برنامه «محفل» می‌شوند. یکی از امتیازهای این برنامه این است که از بینندگان خاص برنامه‌های معارفی و قرآنی عبور کرده و توانسته در میان توده‌های مردم راه یابد.


​​​​​​​ویژگی تکثر و تنوع میهمانان و داوران برنامه سبب شده «محفل» به برنامه‌ای تمام اقشاری تبدیل شود. این برنامه نوآورانه قرآنی که پدیده رسانه ملی در رمضان سال گذشته بود، علاوه بر مخاطبان زیادی که برای تلویزیون داشت، بسیاری از مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان را به حفظ و تلاوت قرآن علاقه‌مند کرد. 
فصل دوم «محفل» همزمان با نخستین روز ماه مبارک رمضان (روز سه‌شنبه) پیش از افطار روی آنتن شبکه3 می‌رود. این فصل از برنامه در 30قسمت ضبط شده و در شب‌های قدر هم ویژه برنامه‌هایی متناسب با این شب‌های عزیز خواهد داشت. درباره جزئیات بیشتر «محفل» با سید محمدحسین هاشمی گلپایگانی، تهیه‌کننده این برنامه قرآنی گفت‌وگو کردیم که می‌خوانید.

جای خالی قاری سرشناس مصری
هاشمی گلپایگانی درباره تغییرات برنامه امسال نسبت به سال گذشته به خبرنگار ما می‌گوید: برنامه از نظر فرم و ساختار تغییر جدی نداشته است فرم سال گذشته مطلوب و مورد رضایت مخاطبان بود. امسال از نظر دکور تغییراتی داشتیم، تعداد تماشاگران و میهمانان بین‌المللی که از سراسر جهان میزبانشان بودیم بیشتر شده‌اند و سعی کردیم سوژه‌های امسال جذاب‌تر باشند. 
به گفته او، دکور این فصل در فضایی بسیار وسیع و متفاوت ساخته شده که تاکنون هیچ برنامه قرآنی در تلویزیون، سابقه ساخت چنین حجم و وسعتی از نظر دکور نداشته است؛ چرا که مخاطب دوست دارد از نظر بصری با فضایی دلنشین و جذاب روبه‌رو شود. 
این تهیه‌کننده جوان تلویزیون با اشاره به افزایش تعداد میهمانان این فصل از برنامه یادآور می‌شود: امسال میزبان 20 هزار نفر از اقشار مختلف جامعه در 30 روز ضبط برنامه بودیم که خوشبختانه تنوع و تکثر خوبی را از نظر میهمانان شاهد هستیم.
او با بیان اینکه ترکیب داوران امسال همچون سال گذشته است، می‌گوید: محفل همچون سال گذشته با میزبانی حامد شاکرنژاد، احمد ابوالقاسمی، حجت‌الاسلام قاسمیان، حسنین الحلو از عراق، رضوان درویش از سوریه و اجرای رسالت بوذری روانه آنتن خواهد شد.
هاشمی گلپایگاهی درباره اینکه قرار بود یکی از قاریان سرشناس مصری به ترکیب هیئت داوران امسال اضافه شود، پاسخ می‌دهد: متأسفانه کشور مصر اجازه حضور احمد نعینع از قاریان سرشناس مصری را نداد و علتش روابط سیاسی با ایران بود. 

 زیر سایه کلام وحی
وی با بیان اینکه برنامه‌سازی در حوزه قرآنی هم حساسیت‌های زیادی دارد، تولید «محفل» را بزرگ‌ترین توفیق زندگی‌اش دانسته و می‌گوید:  هر کاری که می‌کنید ممکن است عده‌ای ناراحت شوند یا هر لحظه ممکن است به وهن قرآن متهم شوید. از سوی دیگر مقدس‌پنداری شدید عده‌ای سبب می‌شود مخاطبان از قرآن فاصله بگیرند. واقعاً جسارت می‌خواست وارد این حوزه بشویم ولی معمولاً مدیران ما حوصله این خطرپذیری را ندارند که خوشبختانه این شجاعت در مدیران سازمان و مدیر شبکه3 وجود داشت.
این تهیه‌کننده ادامه می‌دهد: از آنجا که حساسیت‌ها و نگرانی در زمینه تولید چنین برنامه‌ای وجود داشت، با بسیاری از بزرگان قرآنی و علما دیدار و مشورت کردیم و درباره این برنامه با شورای عالی قرآن هم رایزنی کردیم تا به فرم و ساختار «محفل» رسیدیم.
وی با بیان اینکه این برنامه، محفلی گرم و صمیمی است که نور قرآن بر آن تابیده است، خاطرنشان می‌کند: تلاش کردیم فضای حاکم بر برنامه، دوستانه و مفرح باشد به همین دلیل گروه داوری ما بیشتر در نقش میزبان هستند. برای ما مهم بود از اقشار و سنین مختلف در برنامه حضور داشته باشند، از پیر و کودک گرفته تا زن و مرد. حتی میهمانان و داوران خارجی هم آوردیم چون قرآن، جهانشمول است و ما در این برنامه جمعیتی متکثر از دوستداران قرآن را دور هم جمع کردیم.
هاشمی گلپایگانی با اشاره به بازخوردهای خوب فصل اول این برنامه و تمایل نوجوانان و جوانان به سمت آموزش‌های قرآنی، می‌افزاید: اثرگذاری برنامه روی خانواده‌ها بسیار بالا بوده است به ‌ویژه خانواده‌هایی که فرزند خردسال و نوجوان دارند. کارشناسان ما هم می‌گویند پیام‌های زیادی برای معرفی کلاس‌های قرآن دریافت می‌کنند، این نشان می‌دهد برنامه اثرگذار بوده است. فیلم‌های زیادی را هم از خانواده‌ها دریافت می‌کنیم که بچه‌هایشان در حال قرآن خواندن هستند. ما فقط شیرینی پیام الهی را به مردم یادآوری کردیم و مردم خودشان به سمت کلام الهی کشیده شدند. 
او می‌گوید: شکر خدا بازخوردهای بسیار خوبی که از برنامه سال گذشته گرفتیم، اتفاق‌های خوبی را برای برنامه رقم زد. امیدواریم «محفل» به برند قرآنی تلویزیون تبدیل شود و برنامه ثابت رمضانی آنتن در سال‌های آینده باشد. 

 چه کنیم مردم به قرآن نزدیک شوند؟
هاشمی گلپایگانی در ارتباط با فرم جدید و نوآورانه برنامه محفل عنوان می‌کند: هدف تیم سازنده از ابتدای تولید این بوده که چه کنیم مردم به قرآن نزدیک شوند؟ ولو به قدر یک قدم در افراد و اقشار مختلف تأثیر بگذارد و حال مردم با قرآن خوب شود بنابراین به این جمع‌بندی رسیدیم که دستمان در پرداختن به سوژه‌های مختلف بازتر باشد تا از کودک ۳ساله تا پیرمرد ۷۰ساله در بخش‌های مختلف برنامه بهره ببریم.
او با بیان اینکه هر کدام از داورهای برنامه، نماینده اقشار مختلف مردم هستند یادآور می‌شود: حامد شاکرنژاد، یک جوان پرشور و مسلط به قرائت قرآن است و آقای ابوالقاسمی، استاد برجسته قرآن. دو داور خارجی هم داریم و با این نگاه که قرآن، زبان مشترک تمام مسلمانان جهان است در برنامه حضور دارند. 
وی با اشاره به پربازدید شدن بخش‌هایی از برنامه محفل در فضای مجازی بین‌المللی خاطرنشان می‌کند: این اتفاق مهمی است چون نشان می‌دهد جمهوری اسلامی ایران، نگاه کاربردی به قرآن دارد و آموزه‌های کلام وحی در زندگی مردم جاری و ساری است. اگر بتوانیم این مسئله را ترویج کنیم، یک روش گفتمانی مؤثر در فضای بین‌الملل است. برای همین دو داور ما آقای «رضوان درویش» از سوریه و «حسنین الحلو» از عراق هر دو از استادان قرآنی سرشناس در کشور خودشان هستند. آقای حسنین، مجری یک برنامه مذهبی معروف در تلویزیون عراق و قاری حرم حضرت عباس(ع) است و آقای درویش، استاد لحن بین‌المللی و در مسابقات قرآنی حضور دارند و یک انشادخوان معروف در سوریه هستند.
تهیه‌کننده برنامه محفل یادآور می‌شود: قرآن تنها چیزی است که کشورهای جهان اسلام درباره آن اختلاف نظر ندارند پس می‌توان به این ریسمان محکم الهی متوسل شد تا در پرتو کلام الهی با هم حرف بزنیم، به هم نزدیک شویم و با هم متحد شویم.

خبرنگار: زهره کهندل 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه