بهره‌برداری از نخستین میدان نفتی تمام‌ایرانی 

رئیس‌جمهور در میان استقبال پرشور مردم خوزستان وارد این استان شد و چندین پروژه صنعتی، عمرانی و آبرسانی را افتتاح کرد

بهره‌برداری از نخستین میدان نفتی تمام‌ایرانی 

رئیس‌جمهور روز گذشته در میان استقبال پرشور خوزستانی‌ها به شهرهای این استان سفر کرد، اما در این سفر آنچه بیش از سایر موارد چشمگیر به نظر می‌رسید، استقبال بی‌نظیر اهالی ایذه بود.


شهر ایذه به‌واسطه عملیات‌های ضد انقلاب در سال گذشته که به شهادت چند هموطنمان از جمله کیان پیرفلک منجر شد، به شدت مشتاق این سفر رئیس‌جمهور بود تا اهالی آن یک بار دیگر به دشمنان نشان بدهند چه اندازه پای کار انقلاب و کشور هستند.
رئیس‌جمهور همچنین در این سفر چندین پروژه را افتتاح کرد. این پروژه‌ها در حوزه‌های مختلفی از جمله طرح‌هایی در حوزه‌های آب، نفت، فولاد، سلامت، صنعت چوب و... به بهره‌برداری رسید.
محسن منصوری معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری درباره این طرح‌ها و پروژه‌ها گفته است: میدان نفتی سپهر و جفیر از جمله طرح‌هایی است که در سفر آیت الله رئیسی به استان خوزستان افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
میدان نفتی سپهر و جفیر شاخصه‌های منحصربه فردی دارد که مهم‌ترین آن، «توسعه تماماً ایرانی» آن است، به طوری که نخستین میدان نفتی کشور است که تمامی مطالعات، مهندسی، طرح ریزی توسعه و اجرای آن توسط متخصصان ایرانی انجام شده است.
به گزارش خبرنگار تسنیم، این میدان مهم‌ترین طرحی است که در سفر رئیس‌جمهور به ‌بهره‌برداری رسید. میدان نفتی سپهر و جفیر تا امروز بیش از 50 هزار بشکه در روز به تولید روزانه نفت ایران افزوده است.
میدان نفتی سپهر و جفیر از جمله میدان‌های نفتی مستقل کشور است که در استان خوزستان و منطقه غرب کارون و در فاصله
 60 کیلومتری در جنوب غرب شهر اهواز قرار دارد و یکی از پیچیده‌ترین و پرفشارترین مخازن نفتی ایران است.
محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص گفته است: این پروژه ملی طی قراردادی به ارزش 8/2 میلیارد دلار با تولید روزانه 50 هزار بشکه نفت سبک صادراتی به بهره‌برداری رسیده است.
وی با بیان اینکه در این طرح ملی به ساخت داخل توجهی ویژه‌ شده است، افزود: در این طرح با توجه به فشار بالای مخزن نفتی، استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی معمول امکان‌پذیر نبود و از همین رو در جریان توسعه بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار 10 هزار پوند بر اینچ مربع (پام) انجام شد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: نصب، اجرا و تکمیل 51 کیلومتر خط لوله جریانی نفت و احداث بیش از 32 کیلومتر جاده دسترسی و معابر از دیگر اقدام‌هایی است که در توسعه میدان‌ سپهر و جفیر انجام شده است.
براساس قراردادی که در اسفند سال 1396 میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به‌امضا رسیده، میزان تولید نفت در گام اول این پروژه باید به 36 هزار بشکه در روز و در پایان مرحله دوم به 110 هزار بشکه در روز برسد و هدف‌گذاری شده در مدت 20 سال، با سرمایه‌گذاری بیش از 8/2 میلیارد دلاری، در مجموع 540 میلیون بشکه نفت از این میدان برداشت شود.
این قرارداد 20 ساله که با هدف تولید نفت از یکی از عمیق‌ترین و پرفشارترین لایه‌های نفتی ایران امضا شده، نخستین قرارداد از قراردادهای جدید نفتی است که به تولید نفت منجر شده است.

پروژه‌های عمرانی خوزستان
پروژه فاضلاب اهواز که از سال ۱۳۷۲ عملیات اجرایی آن آغاز شده، تا سال ۱۴۰۰ یعنی در طول ۲۸ سال فقط ۳۱ درصد پیشرفت داشت. در دولت سیزدهم با سفر مهر ماه ۱۴۰۰ رئیس‌جمهور به خوزستان، پروژه سرعت زیادی گرفت و با تشکیل ۲۰۰ جبهه کاری، اکنون پیشرفت پروژه به ۶۱ درصد رسیده است. پیشرفتی معادل کل ۲۸ سال قبل از آن.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور اضافه کرد: کارخانه فولاد زمزم ۳ و طرح‌های فولادی بخش خصوصی از جمله فولاد آتیه در اهواز  هم در این سفر به بهره‌برداری رسیده‌اند. منصوری یادآور شد: طرح میان‌مدت غدیر به منظور آبرسانی به ۲۶ شهر و هزار روستای استان خوزستان و‌ تصفیه‌خانه شهرهای شوشتر، اندیمشک، مسجدسلیمان و دارخوین هم در این سفر افتتاح شدند. همچنین طرح میان‌مدت آبرسانی به شهرهای دزفول، لالی، شوشتر و اندیمشک هم به بهره‌برداری رسیدند.
منصوری گفت: در این سفر عملیات اجرایی طرح آب فدک به منظور آبرسانی به شمال شرق خوزستان و شهرهای ایذه، باغملک، قلعه تل، میداوود، صیدون، رامهرمز و هفتکل و ۶۹۰ روستا نیز شروع شد. معاون اجرایی رئیس‌جمهور تأکید کرد: طرح آبرسانی و پایدارسازی آب پایانه‌های شلمچه و چذابه و بیش از یک‌هزارو700 روستا هم از دیگر طرح‌هایی است که در سفر رئیس جمهور به بهره‌برداری رسیدند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه