هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو

بازخوانی شماری از عریضه‌ها و نامه‌های داخل ضریح حرم مطهر رضوی 

هرچه می‌خواهد دل تنگت بگو

داخل ضریح مقدس حضرت رضا(ع)، علاوه بر هدایا و نذوراتی مانند پول، اسکناس، طلاجات، انگشتر و... کاغذ‌هایی هم در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف وجود دارد که توسط زائران و مجاوران بارگاه مطهر امام رضا(ع) به داخل ضریح منور رضوی انداخته شده است.


در اصطلاح عامیانه، این‌ها همان عریضه‌ها و نامه‌هایی هستند که زائران براساس نیات دل خود و یک اعتقاد قدیمی یعنی نامه نوشتن برای امام هشتم(ع)، داخل ضریح مطهر امام ثامن و ضامن(ع) می‌اندازند. درباره تاریخچه عریضه‌نویسی در بارگاه مطهر امام هشتم(ع) و چگونگی پرداختن به این عریضه‌ها و نامه‌ها در گزارش‌های قبلی درهمین ویژه‌نامه رواق در روزنامه قدس نوشته‌ایم، اما همین قدر یادآور می‌شویم که هنگام تفکیک نذورات و هدایای داخل ضریح مطهر و بر اساس یک سنت قدیمی در محل سفره‌خانه اداره کل نذورات آستان قدس رضوی، این عریضه‌ها و نامه‌ها، تفکیک و جداسازی می‌شوند. در این گزارش و با رعایت حرمت افراد و رعایت کامل حریم شخصی نویسندگان این عریضه‌ها، به محتوای برخی از آن‌ها به اختصار می‌پردازیم.
دلتنگ زیارت شمایم...
- مادری هستم از شهر شیراز، اینک که این نامه را می‌نویسم خیلی دلم هوای زیارت شما را کرده. با اینکه چند بار به زیارت آمده‌ام، اما هنوز دلم برای وجود مبارک شما تنگ شده است. شما غریب هستی و زوار غریب را دوست داری... .
- زائری عرب زبان: کتبت یا مولایی، صلوات الله علیک، مستغیثا و مستجیرلله عزوجل... انت یا مولایی، تصدیق املی... .
- زائر اردوزبان (هندی یا پاکستانی): مطالبی به زبان اردو و با خط و سیاق خاص خود نوشته شده است.
- زائری از رفسنجان: سلام امام رضا، یا امام رضا، من برای سومین بار دارم برات نامه می‌نویسم، یکی از این نامه‌ها به حرمت نرسید. همسایه‌مون نتوانست نامه را بیندازد داخل ضریحت. اولین خواسته‌ام این است که من و خانواده‌ام را بطلب بیاییم زیارت.
دوست دارم برای اولین بار دستم به ضریحت برسد. امام رضا، الان که دارم این نامه را می‌نویسم، ‌یهویی توی خانه همسایه‌مون صحبت از مقام امام زمان(عج) شد. به خاطر جده‌ات زهرا(س) از خدا بخواه در ظهور مهدی فاطمه(عج) تعجیل کند.
- نامه یک کودک: امام رضا سلام. من برای شما نامه دادم. دوست دارم آبجی قشنگم زود خوب شود. دوباره راه بره، بنشینه، من مشهد و حرم شما را دوست دارم. خداحافظ امام رضا. بازهم میام حرم شما دوباره... .
- سلام بر آقا امام رضا(ع)، قسمت می‌دهم تو را به جان امام حسین(ع) تا قسمت من کنی زیارت کربلا برم. دلم برای جدت حسین(ع) تنگ شده است. آقاجان کمک کن که بتونم بیام مشهد. امام من، مرا دریاب، دریاب، دریاب، دخیلتم یا امام رضا(ع).

سلام از آن سوی مرز‌ها
- سلام به خورشید تابناک خراسان و ایران، سلام مولای عزیزم. از شما ممنونم که به ما نگاه می‌کنی. از شما تشکر می‌کنم که هوای ما را داری. امام مهربانی‌ها، مادرم خیلی بی‌تاب است. می‌دونم برای شما کاری ندارد. یا ضامن دل‌ها، یا ضامن انسان‌ها، از خدا بخواه پدر و مادرم با هم آشتی کنند. از طرف بنده حقیر، مریم، نامه برای سلطان خراسان. خورشید ایران.
- نامه از سجاد اسماعیل (از پاکستان یا هندوستان): به خط و زبان اردو نوشته شده است.
- من یک مادر شهیدم، شفای خواهرزاده‌ام را از شما می‌خواهم. شفای همه مریضان را می‌خواهم. شفاعت و شفای دل ما را به عهده بگیر یا امام ضامن. ...
- سلام امام هشتم(ع). از شما می‌خواهم که خانواده دایی رضا را به مشهد دعوت کنید. تا الان به زیارت حرم شما نیامدن... .
- سلام بر امام رضا(ع)... دل خسته‌ای آمده به سویت.... امام رضا(ع)، من و همسرم فقط شما را داریم. لطفاً به دخترم برای موفقیت در کنکور دانشگاه‌ کمک کن... امام رضا جان، من و خانواده‌ام همه خواسته‌هایمان را از شما می‌خواهیم.
- سلام بر امام رضای مهربون. می‌دونم که همه چیز را می‌دونی... بابام نمی‌تونه بره کربلا. ما را هم نمی‌تونه ببره کربلا. دیشب خونه پدربزرگم صحبت از کربلا رفتن بود. بعضی از‌ فامیل میخوان برن کربلا. من وقتی این حرف‌ها را شنیدم، داشتم از غصه‌ دوری از کربلا، سکته می‌کردم. یک بغض بزرگ روی گلویم نشست... پس ما کی به کربلا می‌رویم؟ ما که پول نداریم بریم کربلا... امام هشتم(ع) کمکمان کن. ....
- یک زائر افغانستانی: سلام، سلام گرمی به امام رضا، امام هشتم(ع). تو می‌دانی که من عاشقت هستم. نامه مرا بخوان. من در افغانستان زندگی می‌کنم. من در اینجا همیشه به یادت هستم.
- خدایا، ‌امشب، شب آرزوهاست. اولین آرزوی من سلامتی و تعجیل آقا امام زمان(عج) است. من برای بچه‌هام، سلامتی و خوشبختی میخوام. برای پدر و مادرم آرزوی طول عمر دارم. ...

شکر خدا که امام خوبی چون شما داریم
نقاشی‌ها و تصاویری زیبا با موضوعات و ذهنیات برخی از کودکان و خردسالان و در سنین مختلف از حرم مطهر، زیارت، ضریح، کبوتر‌های حرم و.... که برای امام مهربانی‌ها کشیده و داخل ضریح مطهر امام هشتم(ع) انداخته شده‌اند.
- السلام علیک یا امام رضا(ع)... من از تو یاری میخوام به همه بچه‌ها کمک کنی. میلاد، رضا، آیدین، آیلین، مهدیه و... را کمک کن تا بچه‌های خوبی باشند. بچه‌هام را به راه راست هدایت کن. حامی بچه‌هام باش.
- سلام بر ضامن آهو... آقا سلام، نمی‌دانی چقدر خوشحالم که دوباره خداوند مهربان نصیبم کرد که بیام پابوست... برای خودم و زهرا، آرامش می‌خواهم. شکر خدا که امام خوبی چون شما داریم.
- السلام علیک یا امام غریب. امام رضاجانم.... امام نازنین. من در هرات افغانستان هستم. نمی‌دونم باید چه بنویسم؟ چه بگویم؟... امام رضا از راه دور یعنی افغانستان برایت نامه می‌نویسم. من از راه دور وقتی عکس و تصویر حرمت و گنبد و بارگاهت را می‌بینم، از دور با شما درددل می‌کنم. یلدا، ثنا، عطیه، اقلیما، احسان، زرمینه، زرعونه و... همه‌فامیل ما حاجت دارند. خودت آن‌ها را دریاب و کمک کن. یا رضا جان. ...
- یا حق... سلام آقای من. می‌خواهم با شما رک و راست صحبت کنم، آخه می‌دونی سال‌هاست که نمی‌تونم حرف‌های دلم را با کسی بگویم. نمی‌دونم چرا مدت‌هاست که این کلمات برایم نامفهوم هستند؟ چرا دلم قرص و محکم نیست؟ من در دلم کینه و نفرت است. هیچ نقطه روشنی در قلبم نیست. ولی یک کورسوی‌امیدی دارم. آن هم این است که هنوز شما را دوست دارم. شما خیلی خوبی. شما فقط می‌توانید مرا نجات دهید. شما فقط می‌توانید حالم را خوب کنید. چون شما از سوی خدا اختیار و اراده و قدرت دارید. پس قبل از غرق شدن در گناه، مرا دریاب. دریاب مرا یا عشق من. دریاب مرا یا امام من.


سلام کنکوری‌ها
- یک داوطلب کنکوری: سلام امام خوبی‌ها، سلام بر امام رضای مهربان‌تر از مادر و پدرم.
من خیلی فکرم مشغول است. راستش را اگر بگم، من بلد نیستم با زبان ادب و نگارش ادبیاتی با شما صحبت کنم. مثل همون دوران خلوت‌هامون با شما صحبت می‌کنم. همون جور محلی و عامیانه. ما کلی ذوق و شوق داشتیم برای حرمت، برای سقاخانه‌ات، برای پنجره فولادت. صحن گوهرشادت. ولی.... الان حتی دلم تنگ شده برای دیدن مشهد شما. برای ما مشهد را قسمت و روزی کن. از طرفی دوست دارم برم اربعین کربلا. ضمناً امسال کنکور هم دارم. دوست دارم بیام مشهد کنار شما در دانشگاه درس بخوانم... .
- سلام امام رضا(ع). من ملیکا هستم. برایت یک نامه نوشتم. اول خدا و بعدش شما را واسطه همه کار‌هایم قرار می‌دهم. دلم خیلی گرفته. من دیگر کسی را ندارم. از شما ناامید نیستم. از هر طرف که نگاه می‌کنم در‌ها به رویم بسته است. اما باب‌الرضا(ع) همیشه حاجت انسان‌ها را می‌دهد. گدای حرمت هستم یا ضامن آهو. دل ما را هم نگاه کن...


شما را یک جور دیگری دوست دارم
- سلام امام رضا(ع)، ببخشید بدخط و تند تند می‌نویسم. می‌خواستم بگم که خیلی دوستتان دارم. شما و همه اهل بیت(ع) را دوست دارم. اما راستش را بخواهید امام حسین(ع) و شما و امام زمان(عج) را یک جور دیگری دوست دارم. کمکم کن تا آدم خوبی باشم. راستش بعضی وقت‌ها از دست خودم لجم می‌گیره... شما را همیشه در دلم حس می‌کنم. به من کمک کن تا به دنبال حقایق بروم، دنبال چیز‌های الکی نباشم... .
- امام غریب سلام. رویم نمی‌شود به کسی بگم فقط به شما میگم که راز همه را می‌دانید. پسرم پنج سال است که دختری را برای ازدواج انتخاب کرده، ولی نمی‌تونم برایش دستی بالا بزنم. شما را قسم می‌دهم که مرا شرمنده خانواده‌ام نکن. مرا جلو ‌فامیل خوار و ذلیل نکن. من پدر یک خانواده هستم اما راستش را بخواهی دیگه کم آوردم... ‌ای ‌امید دل‌ها، دل غمدیده و شکسته‌ام را آزاد کن... .
- سلام بر خورشید دل‌های سوزناک. اگه صدبار هم بیام حرمت، دلم باز هم آرزو�� دیدار شما را دارد. شما امام همه هستید. مخصوصاً انسان‌های راه گم کرده. از دره سقوط و بلا، ما را بیرون بکش یا رضا جان... .

خبرنگار: محمدحسین مروج کاشانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه