روزهای باقیمانده از شعبان را دریابیم

شرح توصیه امام رضا(ع) برای جمعه پایانی ماه شعبان در گفت‌وگو با سخنران حرم مطهر رضوی

روزهای باقیمانده از شعبان را دریابیم

فردا آخرین جمعه ماه شعبان المعظم، ماه پیامبر(ص) است. ماهی که صدر و ذیل آن رحمت بوده و شب‌هایش، روزهایش، سحر و بین‌الطلوعینش، صبح و ظهر و عصر و تمام دقایقش همه محفوف به رحمت الهی است و برای تمام لحظات آن، جایگاه بزرگ و پرفضیلتی در احادیث و روایات گزارش شده است.


در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین حسین اسکندری، پژوهشگر دینی و سخنران حرم مطهر رضوی فضیلت این ماه، به‌خصوص چند روز باقیمانده از آن را مورد بررسی بیشتر قرار دادیم که در ادامه می‌خوانید.

آخرین جمعه ماه شعبان را از دست ندهید

حجت‌الاسلام اسکندری با تأکید بر اینکه یكی از اوقات مهم ماه شعبان برای سالک الی الله آخرین جمعه آن است، می‌‎گوید: مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب شریف مفاتیح‌الجنان در خصوص جمعه آخر ماه شعبان‌المعظم، روایتی نقل کرده است. اباصلت هروی روایت کرده: در جمعه آخر ماه شعبان خدمت حضرت رضا(ع) رفتم. حضرت فرمود: ‌ای اباصلت بیشتر ماه شعبان رفت و این جمعه آخر آن است. پس در آنچه از این ماه مانده تقصیرهایی را که در ایام گذشته این ماه کرده‌ای تدارک و تلافی کن، بر تو باد رو آوری به آنچه برای تو نافع است، دعا و استغفار و تلاوت قرآن مجید بسیار کن و از گناهان خود به سوی خدا توبه کن تا آنگاه که ماه مبارک درآید خود را برای خدا خالص کرده باشی، بر گردن خود امانت و حق کسی را مگذار مگر آنکه ادا کنی و در دل خود کینه کسی را مگذار مگر آنکه بیرون کنی و گناهی را که می‌‌کرده‌ای مگذار مگر آنکه ترک کنی و از خدا بترس و توکل کن بر خدا در پنهان و آشکار امور خود و هر که بر خدا توکل کند خدا او را بس است.
او ادامه می‌دهد: ثامن‌الحجج(ع) در ادامه این روایت توصیه به خواندن این دعا در بقیه این ماه می‌کند «اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا فیما مَضی مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْه» یعنی خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته، ما را نیامرزیده‌ای، در آن قسمت که از این ماه مانده بیامرزمان. این توصیه به‌خوبی عظمت این روزها و ساعات را بیان می‌کند. بر این اساس امام معصوم(ع) برای روزهای پایانی ماه شعبان تصریح می‌کند که شعبان ماهی برای شست‌وشوی گناهان، تطهیر، آماده‌سازی و زمینه‌سازی بندگان برای شروع سال معرفتی و سیر و سلوکی خود یعنی ماه مبارک رمضان با حالتی پاک و منزه است.

شعبان، فرصت طلایی استغفار
سخنران حرم مطهر رضوی تشریح می‌کند: برای اولیاءالله، ماه مبارک رمضان زمانی برای تولد دوباره و تقویمی جدید در زندگی است. ماه‌های رجب و شعبان مقدمه‌ای برای ورود به ماه رمضان و درک شب‌های قدر بهانه‌ای برای خودسازی، تربیت معنوی و کسب نورانیت باطن است. رجب ماه خدا، شعبان ماه پیامبر(ص) و رمضان ماه امت پیامبر(ص) است. زمانی که انسان قصد دیدار بزرگی را می‌کند، برای فرارسیدن آن روز لحظه‌ها را می‌شمارد و مقدمات را فراهم می‌کند، بهترین جامه‌ها و پاکیزه‌ترین پوشش‌ها را برای خویش مهیا کرده و با شوق فراوان قدم در مسیر می‌گذارد تا با آمادگی کامل و در موعد مقرر به محضر او شرفیاب شود. ماه شعبان مقدمه‌ای است برای رسیدن به ماه رمضان و ضیافت الله. ماهی که درهای رحمت حق بر بندگان گشوده شده و برای دیدار رب لحظه‌شماری می‌کنند. همچنان که به شوق فرا رسیدن رمضان، قدردان ماه‌های رجب و شعبان خواهند بود.
حجت‌الاسلام اسکندری می‌گوید: انسان در ماه شعبان یا حتی پیش‌تر از آن در رجب، مقدمات حضور در پیشگاه مالک هستی را فراهم آورده و گناه را از خود دور می‌کند، چرا که طبق فرموده رسول اعظم(ص) شعبان ماه پیامبر(ص) بوده و از تمامی ماه‌های سال به جز رمضان که ماه خداست، بالاتر است. ماه شعبان را فرصتی طلایی برای استغفار و آمرزش می‌دانیم زیرا یکی از بزرگ‌ترین اذکار و اورادی که در این ماه به آن سفارش شده «استغفرالله ربی و اسئله التوبه؛ طلب آمرزش می‌کنم خدایی را که پروردگارم است و درخواست می‌کنم از او توبه و بازگشت را» است. ذکر ماه شعبان و دعای شعبانیه شامل ذکرهای استغفار و ذکر صلوات است. توصیه اولیای الهی برای ماه شعبان به‌خصوص دهه پایانی و همین‌طور جمعه پایانی این ماه حکایت از این دارد که شعبان ماه تطهیر روح، قلوب، خلقیات و رفتار انسان‌ها برای ورود به میهمانی بزرگ رمضان است.

در شعبان پاک شویم
مدیر مدرسه علمیه دارالسلام تهران با اشاره به آیه 128 سوره توبه بیان می‌کند: در روزهای پایانی ماه پیغمبر خدایی قرار داریم که برای امت خود بسیار دلسوز بود و قلبش برای امتش می‌تپید. پیامبری که مطابق آیه «لَقَدْ جاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ ما عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَؤُفٌ رَحِیمٌ» از مهم‌ترین خصوصیات اخلاقی‌اش همدردی با مردم، حریص نسبت به هدایت مردم و رأفت و مهربانی است. در ماه پیامبر عظیم‌الشأن و ماه دعا و مناجات، باید خود را برای درک ماه قرآن و میهمانی خدا آماده کنیم. رمضان بستر نزول قرآن است و باید پاک شویم و هر گناه، بدی و ظلمی را با توبه و استغفار از خودمان دور کنیم. شعبان پر از رحمت و خوشنودی و رضوان است و خیلی ضرر می‌کنیم اگر سهم خود را از رحمت شعبانیه و رضوان خدا در این مدت باقیمانده از شعبان دریافت نکنیم. حجت‌الاسلام اسکندری در پایان تصریح می‌کند: خدای متعال این دو ماه بی‌نظیر رجب و شعبان را پیش از رمضان قرار داد تا تمام سالکان الی الله بتوانند آمادگی لازم را کسب و خود را مهیای حضور در میهمانی خدا کرده و سال بندگی را آغاز کنند و از فرصت‌های بی‌نظیر این ماه بندگی و میهمانی و ماه خدا بهره گیرند.

خبرنگار: مریم احمدی شیروان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه