توجه به ایمنی و سلامت زائران در اولویت باشد

در  آغاز مانور عملیاتی ارائه خدمات به زائران در نوروز ۱۴۰۳ مطرح شد

توجه به ایمنی و سلامت زائران در اولویت باشد

صبح روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، مانور عملیاتی ارائه خدمات به زائران در نوروز ۱۴۰۳ با حضور رؤسای کمیته‌های ستاد خدمات سفر و استاندار خراسان رضوی برگزار شد.


دبیر قرارگاه عملیاتی خدمات سفر خراسان رضوی و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در ابتدای نشست آغاز این مانور بیان کرد: ستاد خدمات سفر استان از ابتدای آبان فعالیت‌های خود را آغاز کرده است. آنچه در عملکرد این ستاد متفاوت از سال‌های گذشته بود را می‌توان نگاه موشکافانه به نتایج و دستاوردهای دو سال گذشته دانست. این بررسی‌های کارشناسی موجب ایجاد شبکه مسائل و سرانجام شبکه مسائل نوروز۱۴۰۳ در ۱۳ بند موضوعی ابلاغ شد. براساس خروجی طرح‌های شبکه مسائل، جلسات ستاد خدمات سفر و کمیته‌ها در دستور کار قرار گرفت و نزدیک به ۲۳ نشست در ستاد شهرستان برگزار شد.
سیدجواد موسوی گفت: نکته قابل‌توجه این است که در نوروز امسال در سه بازه زمانی، شاهد اوج حضور زائران خواهیم بود که شامل ۲۹ اسفند تا ۴ فروردین، ۱۰ تا ۱۳ فروردین و ۲۱ تا ۲۴ فروردین است. یک بررسی تطبیقی میان زائران ورودی در ایام نوروز دو سال گذشته و 10 ماهه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد به واسطه حضور امام رضا(ع) سالانه با بیش از ۳۰ میلیون زائر داخلی و 5/1میلیون زائر خارجی مواجه هستیم که آمار تقریبی 10ماهه سال جاری رشد ۲۹درصدی را حکایت می‌کند. در همین راستا ظرفیت اسکان را از ۶۰۰ هزار نفر شب به ۶۵۰ هزار نفر شب ارتقا دادیم.
وی تأکید کرد: اهداف ستاد خدمات سفر استان برای امسال اثربخشی زیارت و بهبود ارائه خدمات به زائران و مجاوران تعریف شده است.

بسیج ویژه حمل‌ونقل 
 شهردار مشهد نیز گفت: ماه‌های بهمن و اسفند ایامی سرشار از جشن و شادی و سرور بود و با فرارسیدن ایام نوروز اقدام‌های ویژه‌ای باید صورت گیرد. طبق وظیفه ستاد استانی در کمیته خدمات شهری، در شهرداری مشهد ستاد مناسبت‌های شهری را به صورت مستمر در هشت کمیته ایجاد کردیم که در مناسبت‌های ویژه انجام وظیفه می‌کنند. در همین راستا در بخش مراسم استقبال از بهار، ۲۳۰ ردیف خدمت در ۶ حوزه تعریف کردیم.
محمدرضا قلندرشریف با اشاره به شروع شهر تکانی از یک ماه گذشته گفت: برنامه‌های ما برای استقبال از بهار بیش از پنج ماه است که پیگیری می‌شود و نتایج آن قابل ملاحظه است. در این راستا شهر را به صورت ویژه نظافت و گل‌آرایی می‌کنیم که البته به واسطه برودت هوا، یک هفته فعالیت‌ها متوقف شده بود که دوباره با قدرت آغاز شده است. 
وی ادامه داد: در حوزه حمل‌ونقل بسیج ویژه‌ای داریم و در ایام خاص سرویس‌دهی اتوبوس‌ها به صورت رایگان خواهد بود. ضمن اینکه در ایام نوروز اتوبوس‌های مسیر حرم مطهر نیز تقویت خواهد شد و بر امر تاکسیرانی به صورت ویژه نظارت می‌کنیم و از شهروندان خواهش می‌کنم مراقب همکاران ما در حین کار و آماده‌سازی شهر برای نوروز باشند تا حادثه‌ای رخ ندهد.

خدمت‌رسانی به زائران نوروز طولانی‌تر از همیشه
جانشین رئیس ستاد خدمات سفر استان نیز در این نشست به تشریح مهم‌ترین مسائل خدمت‌رسانی به زائران در نوروز پرداخت و گفت: مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع که باید به آن توجه کنیم گنج بزرگ زیارت است که به عنوان یک ثروت و سرمایه برای ما مشهدی‌ها، خراسانی‌ها و ایرانی‌ها فراهم شده و توفیق خدمت و میزبانی از زائران نیز نصیب ما شده است. 
حجت‌الاسلام حجت‌ گنابادی‌نژاد ادامه داد: مسئله مهم دیگر متناسب با نوروز امسال، طولانی بودن دوره خدمت است. نظر به اینکه تمام دوره نوروز همزمان با ماه رمضان است، چهار دوره پرشور از حضور زائران را داریم. دوره مقدماتی که از دیروز شروع شده و تا شروع ماه رمضان ادامه دارد. مرحله دوم در تعطیلات سال جدید، مرحله سوم در شب‌های قدر و مرحله چهارم در تعطیلات عید فطر است. از تمام دستگاه‌های مسئول تقاضا داریم تدبیر کنند تا شرایط به خوبی فراهم شود. ۴۰ روز خدمت‌رسانی کم نیست و تدبیر ویژه‌ای طلب می‌کند.
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی به توجه به شبکه مسائل تأکید کرد و گفت: نزدیک به ۱۰۰ مسئله در جریان خدمتگزاری در گستره استانی و ملی شناسایی شده و از آبان‌ماه توجه به شبکه مسائل مورد عنایت قرار گرفته است. تاکنون نزدیک به ۵۰درصد از شبکه مسائل محقق شده و تا پایان این مأموریت امیدواریم بتوانیم ۱۰۰درصد مسائل را پیاده‌سازی کنیم. در این میان کمیته‌هایی مانند اسکان، بهداشت و امنیت از بیشترین مسائل 
برخوردارند.

احتمالاً ۱۰ میلیون زائر به مشهد سفر کنند
استاندار خراسان رضوی پس از ارائه گزارش اقدام‌های صورت گرفته در شهرستان‌ها بیان کرد: چهار موضوع در امر زیارت بسیار مهم و از راهبردهای اساسی در سطح ملی است تا امر زیارت گسترش یابد و زمینه توسعه موضوع زیارت فراهم شود. نکته اول اقبال مردمی است که خدا را شکر اقبال مردمی گسترده‌ای در داخل کشور نسبت به زیارت فراهم است. در خصوص زائران خارجی هم شاهد اقبال خوبی هستیم. موضوع اقبال عمومی با اتکا به آمار ارائه شده گویای این مطلب است.
یعقوبعلی نظری ادامه داد: مسئله زیرساخت‌ها موضوعی جدی است که در امر مسیر و حمل‌و نقل بسیار قابل توجه و در دستور کار است. خدمات زائر در سطح ملی و شهر مشهد و در مسیرها موضوعی اساسی است که لازم است به صورت مستمر موردنظر باشد. مسئله کیفیت‌بخشی به امر زیارت نیز در اختیار آستان قدس رضوی است و شاهد تلاش‌های خوبی در این زمینه هستیم تا زائر بتواند حداکثر بهره‌مندی را داشته باشد.
وی بر اهمیت ارائه خدمات مختلف عمومی و فرهنگی و اطلاع‌رسانی در مسیر تأکید کرد و گفت: برآورد این است که همانند سال گذشته حدود ۱۰ میلیون زائر به مشهد مشرف شوند. تمام دستگاه‌ها با همین نگاه عددی برنامه خود را تنظیم خواهند کرد. احتمال می‌دهیم ماندگاری زائران در مشهد بیشتر شود، بنابراین خدمت‌رسانی به تمام زائران از ۱۶ اسفند در سراسر استان آغاز شده و تا ۲۴ فروردین ادامه خواهد داشت.
همچنین در این مراسم مانور عملیات خدمت‌رسانی به زائران نوروز۱۴۰۳ به فرمان استاندار خراسان رضوی و با رمز السلام علیک یا علی بن موسی‌الرضا(ع) آغاز شد.


خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه