سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان در انتظار کمک‌های مردمی

گزارش قدس از کمک‌های خراسان رضوی به مردم سیل‌زده

سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان در انتظار کمک‌های مردمی

10روزی است که سیستان و بلوچستان درگیر سیلاب بوده و خسارت‌های زیادی به بخش‌های مختلف این استان وارد شده است. بر اساس برآورد‌های اولیه، سیل ۱۴ هزار میلیارد ریال به این استان خسارت وارد کرده و سبب آسیب به شبکه آب ۲۵۲روستا در این منطقه شده است.


تاکنون نیروهای جهادی و نیروهای مردمی زیادی از جمله جمعیت هلال‌احمر، سپاه و بسیج از سایر استان‌ها به این مناطق سیل‌زده اعزام شده‌اند. خراسان رضوی نیز از این قافله جا نمانده و چند روزی است که هلال‌احمر و بسیج سازندگی استان در حال جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی و ارسال این کمک‌ها به سیستان و بلوچستان هستند.

کمک‌ 500 میلیون تومانی مردم مشهد به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان
در این راستا به سراغ محمد روحانی، مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی رفتیم تا از جزئیات کمک‌های نیروهای جهادی استان به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان مطلع شویم.
وی گفت: در سطح قرارگاه‌های جهادی پهنه‌ای استان ارتباط با قرارگاه‌های متناظر انجام شده و در حال جمع‌آوری کمک‌ها هستیم. در زمینه حضور نیروهای جهادی خوشبختانه نیروهای بومی سیستان و بلوچستان در محل حادثه حضور دارند و نیازی به اعزام نیروی جهادی از خراسان رضوی نیست.
مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی از ارسال تجهیزات لازم به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: در زمینه تجهیزات به وسایلی مانند پمپ آب و پمپ کفکش برای تخلیه آب نیاز است. همچنین به دلیل اینکه خانه‌ها به زیر گل و لای رفته، به دستگاه‌های کارواش و پمپ باد برای شست‌وشوی وسایل زندگی مردم مناطق سیل‌زده نیاز است.
روحانی درباره وسایل مورد نیاز مردم سیل‌زده نیز گفت: موادغذایی، وسایل گرمایشی و پوشاک نیز از وسایل مورد نیاز مردم سیل‌زده سیستان و بلوچستان است که از طریق پایگاه‌های بسیج سازندگی در سطح استان جمع‌آوری می‌شود. همچنین در قالب قرارگاه جهادی برای دریافت کمک‌های نقدی شماره کارت 5892107046566835 و شماره حساب 3101093451669 اعلام شده تا مردم کمک‌های نقدی خود را به این شماره‌ها واریز کنند.
وی با بیان اینکه امروز یک کامیون اقلام مورد نیاز از خراسان رضوی به منطقه سیل‌زده ارسال می‌شود، یادآور شد: تاکنون 500 میلیون تومان کمک‌های نقدی در استان جمع‌آوری شده که آن را به حساب جهادگران سیستان و بلوچستان واریز می‌کنیم تا وسایل مورد نیاز را خریداری کنند و آن‌ها را در اختیار مردم این مناطق قرار دهند.
مسئول بسیج سازندگی خراسان رضوی با بیان اینکه راه‌ها و وسایل مورد نیاز سیل‌زدگان را در تمام کانال‌های جهادی پایگاه‌های مقاومت بسیج اعلام کرده‌ایم، اظهار کرد: سردار غیاثی، فرمانده سپاه امام رضا(ع) نیز در نامه‌ای به همه شهرستان‌های استان ابلاغ کردند که در راستای جمع‌آوری کمک‌های‌ مردمی به صورت متمرکز اقدام کنند تا این کمک‌ها را بسته‌بندی کرده و به دست مردم سیستان و بلوچستان برسانیم.

کمک 60 تنی مواد غذایی و زیستی به مردم سیل‌زده
در ادامه برای اطلاع از اقدام‌های جمعیت هلال‌احمر استان به سراغ سید مسعود هدایتی، معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی رفتیم.
وی با بیان اینکه فراخوان جمع‌آوری کمک به سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان را چند روزی است اعلام کرده‌ایم و کمک‌ها‌ در حال جمع‌آوری است، گفت: تاکنون 60 تن مواد غذایی و زیستی از خراسان رضوی به منطقه سیل‌زده ارسال شده و کماکان ادامه دارد. با توجه به فراخوانی که سه روز پیش داده شد، این کمک‌ها بیشتر شده است. 
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی با بیان اینکه خیران پای‌کار هستند و کمک‌های خود را تحویل داده‌اند، افزود: امروز صبح 20 تن مواد غذایی اهدایی به مناطق سیل‌زده ارسال شد. فردا نیز به همین ترتیب آب و مواد غذایی ارسال می‌شود. پیش از این هم یک تریلی مواد غذایی ارسال شده بود.
هدایتی متذکر شد: این موارد تنها از طریق کمک‌های مردمی جمع‌آوری شده و جدا از کمک‌هایی است که از سوی جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی به این استان ارسال شده است. مردم می‌توانند از طریق شماره حساب 4101034741666662، شماره کارت 6367957083666235 و کد دستوری #1*112* کمک‌های نقدی خود را به حساب جمعیت هلال‌احمر واریز کنند.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی افزود: مردم برای کمک‌های غیرنقدی نیز می‌توانند به جمعیت‌های هلال‌احمر در شهرستان‌ها مراجعه کرده و کمک‌های خودشان را تحویل دهند تا به مناطق سیل‌زده ارسال کنیم.
هدایتی درباره اولویت کمک‌های غیرنقدی نیز گفت: موادغذایی، پتو، زیرانداز، مواد بهداشتی و شوینده از اقلام مورد نیاز کنونی مردم در مناطق سیل‌زده است و امکان دارد این اولویت‌ها در آینده تغییر کند.
وی درباره میزان کمک‌های نقدی مردم خراسان رضوی نیز توضیح داد: در زمینه کمک‌های نقدی نیز چون حساب جمعیت هلال‌احمر متمرکز است، نمی‌توان کمک‌ها را به صورت استانی تفکیک کرد.
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر خراسان رضوی در پایان گفت: پیش‌بینی ما این است که مردم استقبال خوبی برای کمک به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان داشته باشند.

اعزام 40 نیروی عملیاتی از خراسان رضوی
علی صبوری، معاون امداد و نجات هلال‌احمر خراسان رضوی نیز درباره اعزام نیروهای امدادی از استان به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان گفت: 40 نیروی عملیاتی از هلال‌احمر خراسان رضوی به منطقه سیل‌زده سیستان و بلوچستان اعزام شده‌اند.روستاهای تحت تأثیر سیل در بخش پیرسهراب شهرستان چابهار مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و در حال توزیع کمک‌های امدادی در این منطقه هستیم.
معاون امداد و نجات هلال‌احمر خراسان رضوی عنوان کرد: 12 دستگاه عملیاتی و لجستیکی نیز از استان به منطقه سیل‌زده اعزام شده و در حال کمک‌رسانی هستند. ان‌شاءالله تا پایان عملیات امدادرسانی در آنجا حضور دارند و پس از عادی شدن وضعیت جوی و عملیاتی به خراسان رضوی بازمی‌گردند.

خبرنگار: فریده خسروی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه