شکایت پروانه‌ها به مرحله اجرای حکم رسید

نگاهی به اقدام نیروی دریایی ارتش در توقیف محموله50میلیون‌دلاری آمریکا

شکایت پروانه‌ها به مرحله اجرای حکم رسید

 سرانجام دوسال پس از برگزاری دادگاه شکایت بیماران پروانه‌ای علیه آمریکا، نخستین حکم توقیف یک محموله آمریکایی صادر شد. 


بیماری «اپیدر مولیز بولوزا» یک بیماری التهابی است که موجب شکنندگی سلول‌های اپی تلیال (پوشش سلولی سطوح خارجی و داخلی بدن از جمله پوست، دیواره رگ‌ها و حفره‌های کوچک) می‌شود. بیمارانی که مبتلا به این بیماری‌اند با کوچک‌ترین تروما مستعد تخریب پوستی و کندگی لایه اپی درم (پوست خارجی) هستند که به دنبال آن زخم‌های پرشمار روی پوست به‌وجود می‌آید. این بیماری یک اختلال ژنتیکی است. از هر یک میلیون نوزاد 50 نفر به این بیماری دردناک و آزاردهنده مبتلا شده و فقیر و پولدار نیز نمی‌شناسد. در موارد پیشرفته زخم‌های خارجی ممکن است به پوست مجاری مخاطی یا رگ‌ها هم سرایت کند.
یکی از مهم‌ترین راه‌های محافظت از این بیماران استفاده از پانسمان‌های مخصوص است اما در نتیجه تحریم‌های آمریکا ورود این پانسمان‌ها و داروهای مورد نیاز این بیماران از اواخر دهه ۹۰ قطع شد.
در سال ۱۳۹۹ حدود ۱۵نفر بر اثر ابتلا به این بیماری و عمدتاً به‌دلیل نرسیدن امکانات درمانی درگذشتند.
در نتیجه این رخداد گروهی از بیماران پروانه‌ای در سال ۱۴۰۰با تنظیم شکایتی علیه آمریکا در شعبه ۵۵ دادگاه روابط بین‌الملل، خواهان مقابله با رفتارهای ضد حقوق بشری این کشور شدند؛ 195 نفر علیه 30 شخص حقیقی و حقوقی آمریکا از جمله رئیس جمهور و وزیر خارجه سابق آمریکا طرح دعوا کردند. اهمیت این ماجرا تا آنجا بود که رهبر معظم انقلاب هم در مرداد ۱۴۰۱ به آن اشاره و این تحریم را به‌عنوان سندی از رفتار مخالف حقوق بشری آمریکا یاد کردند. حالا پس از ۲۸ماه، نخستین اقدام قضایی علیه این اقدام ضد حقوق بشری آمریکا انجام شده است. این اقدام که با پیگیری وکیل پرونده بیماران پروانه‌ای صورت گرفته به صدور حکم توقیف کشتی آمریکایی منجر شد. حکم دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه ۵۵) کشورمان روز گذشته توسط نیروی دریایی اجرایی شد و محموله نفتی آمریکایی کشتی
 ADVANTAGE SWEET در خلیج فارس توقیف شد. ارزش محموله این کشتی حدود ۵۰میلیون دلار برآورد شده است.

خبرنگار: زارع

برچسب ها :
ارسال دیدگاه