پروژه‌گذر از نتانیاهو کلید خورده است؟

پروژه‌گذر از نتانیاهو کلید خورده است؟

مهدی خالدی


​​​​​​​سفر «بنی‌گانتس» از اعضای کابینه جنگ اسرائیل به ایالات متحده آمریکا و سپس انگلیس، آن هم بدون هماهنگی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر صهیونیستی به نزاع سیاسی در محافل رژیم اشغالگر دامن زده است. بتسییل اسموتریچ، وزیر تندرو رژیم صهیونیستی آنچه اقدام خودسرانه گانتس خوانده را تأسف‌برانگیز توصیف کرده است. پیش‌تر هم نتانیاهو به سفارت تل‌آویو در واشنگتن دستور داده این سفر را تحریم کرده و با گانتس همکاری نکنند!
فارغ از این جار و جنجال سیاسی، اقدام خارج از عرف عضو کابینه جنگ رژیم صهیونیستی از چند منظر مهم به نظر می‌رسد. نخست، عیان شدن شکاف درونی در رژیم اشغالگر است. اختلافات گسترده در سرزمین‌های اشغالی از 11بهمن سال1401 که نتانیاهو و ائتلاف راست‌گرای متحد با او در انتخابات پیروز شدند شکل جدی‌تری به خود گرفت. برگزاری پنج انتخابات سراسری آن هم در پنج سال، سرانجام با پیروزی نخست‌وزیر پیشین و دارودسته‌اش پایان یافت، اما این تازه آغاز ماجرا بود. نتانیاهو که با چهار پرونده فساد دست و پنجه نرم می‌کند با هدف تبرئه خود، اصلاحات قضایی در سرزمین‌های اشغالی را کلید زد که این مسئله با مخالفت طیف مقابل روبه‌رو شده و سلسله اعتراضات سراسری را به دنبال داشت. آغاز تجاوز به غزه اما پرده دیگری از اختلافات را رو کرد. با وجود گذشت پنج ماه از نبرد، نتانیاهو که ادامه نبرد را تنها راه استمرار نخست‌وزیری و همچنین فرار خود از محاکمه می‌بیند، بر طبل جنگ می‌کوبد. این مسئله علاوه بر رو کردن چهره واقعی صهیونیست‌ها در فضای بین‌المللی، دودستگی میان اشغالگران را به اوج خود رسانده و اقدام بنی‌گانتس نمود بارز آن است.
برداشت دیگر از این سفر، اثبات بی‌اعتمادی آمریکا به نتانیاهو است. باوجود کمک‌های گسترده مالی و نظامی، واشنگتن با هدف حفظ پرستیژ جهانی، بارها از صلح سخن گفته و نتانیاهو را به پایان جنگ فرامی‌خواند. در آخرین مورد، به‌تازگی بایدن، تل‌آویو را به برقراری آتش‌بسی 6 هفته‌ای در ماه رمضان توصیه کرده است. اما این خواسته گوش شنوایی در کابینه افراطی نتانیاهو پیدا نکرده است. 
انجام چنین سفری مهر تأییدی بر بی‌اعتمادی واشنگتن به نخست‌وزیر صهیونیستی و همچنین تمایل آن‌ها برای تکیه بر مهره‌ای میانه‌روتر است. 
در نهایت، چنین دعوتی را می‌توان پروژه واشنگتن برای گذر از نتانیاهو هم تعبیر کرد. بایدن از هنگام انتخاب شدن به عنوان رئیس‌جمهور با نتانیاهو که رفیق گرمابه و گلستان ترامپ بود، میانه خوبی نداشت. اختلاف طرفین تا جایی بالا گرفت که بایدن در دو سال ریاست جمهوری خود اصلاً از نتانیاهو برای حضور در کاخ سفید دعوت نکرد. او البته سرانجام در میان بی‌میلی، سپتامبر سال گذشته نخست‌وزیر را برای شرکت در نشست سازمان ملل دعوت کرد. البته دیدار طرفین در پاویون و حاشیه نشست‌های سازمان ملل، بیشتر از اصل این سفر مورد توجه قرار گرفت و بیشتر منعکس‌کننده اختلافات میان متحدان بود تا اشتراک منافع. اکنون به‌جز طیف افراطی کابینه، دیگر جریان‌های درونی در رژیم صهیونیستی بر حذف نتانیاهو اشتراک نظر دارند. به نظر، حالا دیگر صبر بایدن هم به سر آمده و او هم برای گذر از نخست‌وزیر آماده بوده و تنها مسئله زمان مطرح است؛ اینکه در حین یا پس از جنگ اتفاق بیفتد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه