رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت پس از 15 سال

رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت پس از 15 سال

رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی از رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت در روزهای پایانی اسفند ۱۴۰۲ خبر داد.


حسین نیکونام در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص راه‌اندازی سامانه جامع گردشگری سلامت در کشور اظهار کرد: یکی از مواردی که روزنه امید را در میان فعالان گردشگری سلامت ایجاد کرده این است که پس از ۱۵ سال، وزارت بهداشت به همراه وزارت گردشگری و وزارت خارجه به این نتیجه رسیده‌اند که سامانه جامع گردشگری سلامت را راه‌اندازی کنند. وزارت گردشگری برای این موضوع چند سال پای کار آمده بود؛ اما به دلایل مختلفی راه‌اندازی آن به تعویق می‌افتاد. تست آزمایشی آن در سال ۹۸ انجام شد؛ ولی همکاری مطلوبی میان این سه وزارتخانه وجود نداشت.
وی گفت: در حال حاضر در دولت جدید و پیگیری‌هایی که دفتر معاون اول رئیس جمهور داشت، از خرداد سال گذشته جهشی در این هماهنگی‌ها اتفاق افتاد و دستگاه‌ها پای کار آمدند. اکنون سامانه وزارت بهداشت بالا آمده و در حال انجام تست‌های امنیتی سامانه بوده و وزارت گردشگری نیز در حال تکمیل‌ سرویس‌های خود با وزارت خارجه است.
رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی ادامه داد: اگر بخواهم خیلی خوشبینانه بگویم، در چند روز پایانی اسفند شاهد رونمایی از سامانه جامع گردشگری سلامت به صورت متمرکز در وزارت بهداشت و وزارت گردشگری خواهیم بود.
نیکونام تصریح کرد: اگر این اتفاق رخ دهد، آمارهای ما از سوی وزارت بهداشت و گردشگری دقیق‌تر می‌شود که در توسعه بازار به ما کمک و ضعف‌ها و نقص‌های ما را نمایان خواهد کرد. از طرفی با شفاف‌سازی که این سامانه ایجاد می‌کند، عملاً به حمایت از فعالان قانونی گردشگری سلامت کمک و با افراد سودجو نیز برخورد خواهد شد.
وی یادآور شد: در حال حاضر بیشترین آسیب را مداخله‌گران غیرمجاز به گردشگری سلامت وارد می‌کنند؛ از جمله دلالانی که در این حوزه فعالیت می‌کردند و متأسفانه برخی از آن‌ها رفتار منصفانه‌ای نداشتند و هزینه درمان را چند برابر کرده بودند، به گونه‌ای که هزینه درمان بیمار عراقی در ایران از هزینه‌اش در ترکیه بیشتر می‌شد؛ اما عملاً سود عایدی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ما نصف هزینه ترکیه بود.
رئیس انجمن حرفه‌ای گردشگری سلامت خراسان رضوی بیان کرد: با این سامانه تمام لیدرها و مترجمان ساماندهی شده و ذیل شرکت‌های گردشگری سلامت معرفی می‌شوند و از طریق شرکت‌ها بیماران خود را به بیمارستان‌ها انتقال می‌دهند. بیمارستان‌ها نیز پس از توافق این دو وزارتخانه، بیمار دیگری را خارج از شرکت‌های مجاز پذیرش نمی‌کنند. این موضوع نویدبخش یک بازار استاندارد در سال ۱۴۰۳ است که سال‌ها برای آن تلاش کرده‌ایم.
نیکونام گفت: کمتر از چند روز آینده طرح مشترک وزارت بهداشت، گردشگری و نهادهای دیگر انجام و بنرهای آن در سطح مشهد نصب خواهد شد. مترجمان نیز می‌توانند در این سامانه ‌نام‌نویسی کرده و مدارک خود را بارگذاری کنند و پس از گذراندن فرایند آموزش فشرده، مجاز خواهند بود ذیل شرکت‌های گردشگری سلامت، فعالیت مجاز داشته باشند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه