مرز ایران و افغانستان باید مرز اقتصادی بشود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به خبرنگار قدس:

مرز ایران و افغانستان باید مرز اقتصادی بشود

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تأکید بر اینکه سازمان همکاری‌های اسلامی نتوانسته آن‌گونه که اقتضا می‌کرد و انتظار می‌رفت نقش بازدارندگی در برابر جنایات رژیم اسرائیل ایفا کند، گفت: این سازمان در نشست امروز در معرض یک آزمون است تا گامی قوی و متفق در حمایت از فلسطین بردارد.


به گزارش قدس، ناصر کنعانی با اشاره به نشست فوق‌العاده وزرای خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی در جده که امروز برگزار خواهد شد، از اینکه سازمان مذکور در پنج ماه گذشته نسبت به تداوم جنایات و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه نتوانسته اقدام چندان مؤثری برای توقف این جنگ ایفا کند، انتقاد و اظهار کرد: تلاش مجموعه کشورهای اسلامی در حمایت از فلسطین در مجموع قابل قدردانی است اما انتظار ملت فلسطین یک اقدام بازدارنده بوده و هست.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان با تأکید بر اینکه انتظار همه ملت‌ها از رهبران کشورهای اسلامی این است که بتوانند در این نشست یک تصمیم قوی و متفق برای برداشتن یک گام مؤثر در حمایت از فلسطین بردارند، گفت: آنچه اهمیت فوری دارد، پایان دادن به جنایات رژیم صهیونیستی و باز شدن مرزها برای ارسال کمک‌های انساندوستانه و ممانعت ار پروژه شوم کوچاندن مردم غزه است. باید فرصت داده شود که مردم فلسطین مدیریت غزه را بدست گیرند.

هدف‌گذاری برای اقتصادی کردن مرز با افغانستان
کنعانی در بخشی دیگر از این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس درباره همکاری اقتصادی ایران با حکومت سرپرستی افغانستان در چابهار و برخی شایعات مطرح شده در فضای رسانه‌ای درباره واگذاری امتیازاتی به طالبان و نسبت آن با دیگر تعهدات اجرا نشده، طالبان گفت: این همکاری‌ها اهداف و اصول روشنی دارد، کمک به ثبات، امنیت و توسعه افغانستان، اصول راه‌گشایی در تنظیم مناسبات اصولی و سازنده ایران با دولت سرپرستی افغانستان است.
وی با تأکید بر اینکه ثبات و امنیت در افغانستان به ثبات و امنیت در منطقه و مرزهای مشترک کمک می‌کند، تصریح کرد: تحکیم امنیت در مرزهای مشترک هدف اصولی ایران است و اقتصادی‌سازی مرزها با افغانستان به تحکیم امنیت مرزها نیز کمک می‌کند. سخنگوی دستگاه سیاست خارجی کشورمان تأکید کرد: ایران از منظر انسانی و اخلاقی و پیوندهای عمیق انسانی، تاریخی و فرهنگی و خویشاوندی با ملت افغانستان و کمک به بهبود شرایط اقتصادی در این کشور برای خود مأموریت و ضرورت تلقی می‌کند. کنعانی اضافه کرد: در مناسبات دوجانبه با دولت سرپرستی افغانستان از مذاکرات اصولی صرفنظر نمی‌کنیم، از جمله اینکه در همه گفت‌وگوهای مرتبط با مقامات ذی‌ربط افغانستان بحث حقابه را مطرح می‌کنیم.

شورای همکاری را چه به جزایر سه‌گانه؟
وی همچنین در واکنش به بیانیه دو شب پیش شورای همکاری خلیج فارس که مدعی مالکیت کویت و عربستان سعودی بر میدان آرش، همچنین تکرار ادعاهای امارات در خصوص جزایر سه گانه ایرانی شده‌اند، گفت: مواضع اصولی خود را مبتنی بر قوانین و مقررات و حقوق بین‌الملل اعلام کرده‌ایم. طرح ادعاهای بی‌اساس و یک‌جانبه هیچ حقوقی را برای مدعی ایجاد نخواهد کرد.
وی افزود: در ارتباط با بهره‌برداری از منابع مشترک در خلیج فارس و میدان آرش، جمهوری اسلامی ایران براساس مذاکرات دوجانبه خود با دولت کویت و سوابق مذاکراتی که در این زمینه وجود دارد، همواره بر همکاری سازنده مبتنی بر منافع و مصالح مشترک تأکید کرده است و در گفت‌وگوهای دوجانبه با مقامات کویتی بر تداوم مذاکرات حقوقی و فنی تأکید کردیم.

همکاری متعارف با روسیه ادامه خواهد داشت
کنعانی به ادعای رئیس کمیسیون اروپا در خصوص کمک نظامی ایران به روسیه در جنگ اوکراین هم واکنش نشان داد و در پاسخ به پرسشی در این خصوص گفت: روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف، مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و مصالح و منافع مشترک  و مسبوق به پیش از وقوع جنگ در اوکراین است و در همین چارچوب نیز  ادامه می‌یابد. 
کنعانی درباره واکنش آمریکا به پرتاب ماهواره از سوی ایران بیان کرد: درباره آنچه مقامات دولت آمریکا به گزاف مطرح کردند، لازم است اشاره کنم همکاری‌های دفاعی و فضایی ایران و روسیه همکاری‌هایی متعارف و مبتنی بر قوانین و حقوق بین‌الملل است و براساس منافع و مصالح مشترک دو کشور تعریف شده و کسی نمی‌تواند در ارتباط با این‌گونه همکاری‌ها تشکیک بی‌خود و بی‌پایه و اساس ایجاد کند.
وی افزود: ایران با روسیه همکاری‌های گسترده‌ای در موضوعات مختلف دارد و این حق کشورهاست که براساس قوانین بین‌المللی با یکدیگر همکاری کنند.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه