بازگشت به قرآن تنها راه حل مشکلات جهان اسلام است

تولیت آستان قدس رضوی در افتتاحیه مسابقات کشوری قرآن کریم ویژه روستاییان و عشایر:  

بازگشت به قرآن تنها راه حل مشکلات جهان اسلام است

تولیت آستان قدس رضوی تنها راه رفع مشکلات جهان اسلام را بازگشت به آموزه‌های نجات‌بخش قرآن دانست.


به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در افتتاحیه مرحله نهایی مسابقات کشوری قرآن کریم وزارت جهاد کشاورزی ویژه روستاییان و عشایر که با حضور 140قاری برتر به میزبانی مشهد در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه قرآن، معجزه رسول خاتم(ص) کتابی بی‌همتاست که برای بشر به هیچ وجه مقدور نیست مانند او را بیاورد، به تلاش‎های پرشمار کفار در صدر اسلام برای همانندآوری قرآن اشاره کرد که تمام نمونه‌هایی که ارائه دادند موجب رسوایی خود آن‌ها و اثبات ناتوانی بشر در همانندآوری قرآن شد.

قرآن معجزه‌ای برای تمام بشریت تا روز قیامت است
وی در ادامه با اشاره به معجزات پیامبران(ص) در طول تاریخ، ابراز کرد: در طول تاریخ همواره رسولان الهی برای اثبات نبوت خود معجزاتی را متناسب با شرایط زمانی و مکانی جامعه‎شان ارائه می‎کردند، تمامی این معجزات معطوف به دوران حیات آن پیامبر بوده و با پایان عمر آن پیامبر معجزه ایشان نیز پایان می‎یافت، اما قرآن معجزه رسول گرامی اسلام(ص) پس از گذشته 1400 سال از رحلت ایشان همچنان زنده، هدایتگر و حیات‌بخش است.
تولیت آستان قدس رضوی افزود: قرآن معجزه‌ای برای تمام بشریت تا روز قیامت است که می‎تواند انسان‌ها را از گمراهی، ضلالت، جهالت و شقاوت نجات دهد و به سوی سعادت، خوشبختی و قرب‌الهی هدایت کند؛ آیات قرآن می‌تواند در دل و جان انسان‌ها نفوذ و تحول ایجاد کند، به‌طوری‌که گزارش‎های فراوانی وجود دارند که در طول تاریخ بسیاری با شنیدن حتی یک آیه قرآن، دچار تحول درونی شده و از گمراهی نجات یافته و به هدایت و سعادت رسیدند.
وی تصریح کرد: پیغمبر اسلام(ص) در عصری مبعوث شدند که جامعه از حیث فاصله با فضیلت‌های انسانی در شرایطی بود که زنده به گور کردن دختران، جنگ و خونریزی مایه افتخار و منزلت بود،اما پیامبر عظیم الشأن(ص) به برکت قرآن توانست فطرت‌های خفته را بیدار و از میان اعراب عصر جاهلی که از فرهنگ، ادب و انسانیت به دور بودند، بزرگ‌ترین تمدن بشری را ایجاد کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی شرایط امروز امت اسلام را نتیجه فاصله گرفتن از قرآن دانست و بیان کرد: قرآن به مسلمانان عزت و اعتبار داد، به برکت قرآن روزگاری جامعه اسلامی گل سرسبد تمدن بشری بود و مسلمانان مولد و توسعه‌دهنده علوم در جهان بودند، اما میان مسلمانان و قرآن فاصله انداختند.

بیش از یک میلیارد مسلمان اسیر دست 2 یا 3 میلیون یهودی صهیونیسم هستند
وی با اشاره به جنایات پرشمار استکبار علیه مسلمانان در دوران معاصر، گفت: روزگاری قرآن فاتح قلوب و کشورها بود، اما امروز بیش از یک میلیارد مسلمان اسیر دست 2 یا 3 میلیون یهودی صهیونیسم هستند، جنایات عظیمی در غزه رقم می‌خورد اما هیچ‌کس عکس‌العملی نشان نمی‎دهد؛ آیا قرآن راه نجات و دستورالعملی برای این شرایط ارائه نکرده است؟ اگر به قرآن عمل شده بود، این اتفاقات نمی‌افتاد و صهیونیست‌ها نمی‎توانستند مسجد‌الاقصی، قبله نخست مسلمانان را غصب کنند.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه ظاهر قرآن امروز در امت اسلام حضور دارد اما باطن و دستورات آن کنار گذاشته شده است، به قاریان توصیه کرد: قرائت قرآن و حفظ ظاهر آن بسیار ارزشمند است اما نباید تنها به قرائت قرآن بسنده کرد؛ آنچه موجب کمال، رشد و سعادت انسان می‌شود، عمل به قرآن است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی قرآن را از جمله شفیعان روز قیامت معرفی و با بیان اینکه قرآن از عمل‌کنندگان خود در روز قیامت شفاعت خواهد کرد، گفت: آنچه در اختیار ماست صورت دنیوی قرآن است، صورت حقیقی قرآن در روز قیامت آشکار خواهد شد؛ زیرا این دنیا ظرفیت درک حقیقت قرآن را ندارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه