شکاف بزرگ در جبهه اشغالگران

گفت‌وگو با کارشناسان درباره ابعاد اهمیت استعفای گروهی از نظامیان ارشد رژیم‌صهیونیستی از جمله سخنگوی ارتش این رژیم در اوج جنگ غزه

شکاف بزرگ در جبهه اشغالگران

در حالی که نبرد مقاومت با نظامیان صهیونیست در غزه همچنان ادامه دارد، انتشار برخی اخبار حاکی از سرایت اختلافات کابینه جنگ به نظامیان و مقامات امنیتی رژیم صهیونیستی است؛ تا جایی که برخی رسانه‌های عبری‌زبان ازجمله شبکه۱۴ رژیم صهیونیستی از کناره‌گیری برخی مقامات امنیتی تل‌آویو خبر داده‎‌اند.


این شبکه خبری صهیونیستی گزارش داده یک اتفاق غیرعادی در طول جنگ رخ داده و تعداد زیادی از مقامات ارشد واحد اطلاعات ارتش که نام دنیل هاگاری، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی نیز در میان آن‌ها دیده می‌شود، کناره‌گیری خود را اعلام کردند. برخی تحلیلگران وقوع چنین رویدادی را آن هم در بحبوحه جنگ، نشان از تشدید اختلافات داخلی و سرایت آن به نظامیان دانستند؛ اختلافاتی که برخی آن را بر سر چگونگی ادامه جنگ در غزه و برخی دیگر به دلیل نارضایتی دولت بایدن از رویکرد نتانیاهو در قبال ادامه روند جنگ در غزه عنوان کرده‌اند.
اختلافات میان بایدن و نتانیاهو در خصوص جنگ غزه در حالی افزایش یافته که فشارهای داخلی به هر یک از طرفین نیز به این اختلاف‌ها دامن می‌زند. در این میان، سفر گانتس، یکی از اعضای ارشد اتاق جنگ اسرائیل و از مخالفان نتانیاهو به ایالات متحده که بدون اجازه و برخلاف خواسته نخست‌وزیر بود و دیدار وی با کامالا هریس، معاون بایدن که پیش‌تر درخواست برقراری آتش‌بس فوری در غزه را کرده بود، نشان از تشدید اختلاف میان واشنگتن و تل‌آویو دارد.

نتانیاهو و حذف مخالفان
علی ودایع، تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با قدس با اشاره به اینکه اختلافات داخلی در رژیم صهیونیستی به پیش از طوفان‌الاقصی برمی‌گردد و حدود 40 هفته پیش از طوفان‌الاقصی سرزمین‌های اشغالی صحنه اعتراضات و تجمعات مخالفان نتانیاهو بود، گفت: حتی گزارش‌هایی مبنی بر اقدامات نتانیاهو در راستای پاک‌سازی مخالفانش از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی 
رژیم صهیونیستی مخابره می‌شد. این اختلافات با وقوع عملیات طوفان‌الاقصی و شکست مفتضحانه‌‎ای که رژیم اشغالگر به واسطه این عملیات با آن مواجه شد شدت بیشتری پیدا کرد، به‌طوری که مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی تلاش می‌کردند انگشت اتهام را به سمت یکدیگر بگیرند و حتی مخالفان نتانیاهو، علت اصلی شکست طوفان‌الاقصی را همان تصفیه نیروهای امنیتی توسط نتانیاهو دانستند که رژیم را به‌شدت آسیب‌پذیر 
کرده بود.

اختلافات از کجا آغاز شد؟
ودایع افزود: اتفاق دیگر که پس از طوفان‌الاقصی رخ داد، این بود که بخش قابل توجهی از نظامیان و نیروهای امنیتی اسرائیل که نزدیک به گانتس هم هستند، درخصوص نحوه واکنش در قبال طوفان‌الاقصی به‌خصوص عملیات زمینی در غزه اختلافات شدیدی با کابینه جنگ اسرائیل به‌ویژه افرادی همچون بن‌گویر و اسموتریچ پیدا کردند. درواقع درگیری یک‌ماه پیش در اتاق جنگ صهیونیست‌ها، نوک کوه یخ اختلافات عمیق در اتاق جنگ این رژیم بود. به موازات این کشمکش‌ها، خانواده اسرای اسرائیلی به‌شدت علیه دولت نتانیاهو موضع‌گیری کردند و حتی همراه با مخالفان به خیابان‌ها آمدند و نتانیاهو را عامل مرگ تعدادی از اسرای اسرائیلی در غزه دانستند. همچنین کشته شدن تعدادی از اسرا که ارتش اسرائیل به کشته شدن آن‌ها به دست نیروهای خودی اعتراف کرد، خشم مضاعفی را علیه نتانیاهو و کابینه تندرو وی ایجاد کرد.

خیانت بایدن به «بی بی»
مصدق مصدق‌پور، دیگر کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به سفر اخیر بنی‌گانتس، یکی از اعضای ارشد کابینه جنگ و از مخالفان نتانیاهو به آمریکا در شرایط کنونی، این سفر را نشانه همراهی آمریکا و دولت بایدن با اپوزیسیون رژیم صهیونیستی و ایستادن در کنار مخالفان «بی‌بی» دانست و تصریح کرد: اخباری که درباره درگیری‌های لفظی میان بایدن و نتانیاهو در چند ماه اخیر درز می‌کند نیز نشان‌دهنده این مسئله است که اختلافات ناشی از تعارض منافع به‌شدت عمیق شده است. درواقع همزمانی سفر گانتس به آمریکا با آغاز مذاکرات آتش‌بس در مصر، خود گواهی بر آن است که آمریکا همزمان با اعمال فشار بر کابینه جنگ رژیم صهیونیستی، از جریانی در این کابینه حمایت می‌کند که به دنبال برقراری آتش‌بس است.

شمارش معکوس برای برکناری نتانیاهو
وی با اشاره به ارسال کمک‌های هوایی مشترک اردن و آمریکا از آسمان غزه، این اقدام را که با پوشش رسانه‌ای گسترده نیز همراه شد، علاوه بر وجه کسب پرستیژ برای آمریکا، در راستای اعمال فشار مضاعف بر نتانیاهو برای وادار کردن وی به پذیرش آتش‌بس دانست. از ابتدای طوفان‌الاقصی بحث درباره فردای غزه مطرح بوده، اما همزمان موضوع فردای سرزمین‌های اشغالی نیز بیان می‌شده و مسئله انتخابات زودهنگام به‌خصوص از سوی لاپید و باراک مطرح شده است. بعید نیست سناریو آمریکایی‌ها بر این مبنا استوار باشد که پس از آتش‌بسی که احتمالاً 6 هفته به طول خواهد انجامید، شرایط را برای برگزاری یک انتخابات زودهنگام در سرزمین‌های اشغالی فراهم کنند.
مصدق پور افزود: البته نتانیاهو نیز برای فرار از این سناریو اقداماتی را صورت داده است. تلاش برای تشدید تنش با حزب‌الله در جنوب لبنان و همچنین تشدید تنش با ایران به واسطه حملات به مراکز مستشاری ایران در سوریه را می‌توان ازجمله اقدامات نتانیاهو برای ادامه دادن جنگ و مقابله با سناریو مخالفانش در درون و بیرون از سرزمین‌های اشغالی دانست. آنچه مشخص است، به واسطه نزدیک بودن انتخابات آمریکا و نیاز مبرم دموکرات‌ها و بایدن به ایجاد یک دستاورد به‌خصوص در منطقه خاورمیانه و برآورده کردن خواسته‌های لابی صهیونیستی آیپک در آمریکا، آن‌ها فشارها را بر نتانیاهو و دولت افراطی اسرائیل افزایش خواهند داد تا نتانیاهو را وادار به پذیرش آتش‌بس و در ادامه، کناره‌گیری از قدرت کنند و تنها عاملی که ممکن است مانع از سقوط دولت نتانیاهو شود، عقب‌نشینی وی از بحث تک کشوری و حمایت از برنامه دو دولتی اعلامی از سوی آمریکا خواهد بود.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه