آبیاری 400 هکتار فضای سبز مشهد تنها با 2درصد آب مصرفی خراسان رضوی

معاون مهندسی آب سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد عنوان کرد

آبیاری 400 هکتار فضای سبز مشهد تنها با 2درصد آب مصرفی خراسان رضوی

معاون مهندسی آب سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد گفت: آب مورد نیاز درختان از آب چاه‌ها و پساب‌ها تأمین می‌شود، به‌طوری‌که آبیاری ۴۰۰ هکتار فضای سبز مشهد تنها با ۲درصد آب مصرفی خراسان رضوی صورت می‌گیرد.


عبدالله سلطان احمدی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد:  براساس ماده22 قانون هوای پاک، شهرداری‌ها در کلانشهرهای کشور ملزم به ایجاد فضای سبز به میزان حداقل 15 متر مربع برای حفظ سلامت شهروندان هستند؛ در این چارچوب و با توجه به اینکه شهر مشهد یکی از کلانشهرهای کشور است، بر اساس ماده 22 قانون هوای پاک و طبق آیین‌نامه اجرایی آن، موظف است اقدامات لازم را انجام دهد.
وی افزود: شهرداری مشهد در این راستا قصد دارد حدود 6 هزار و 700 هکتار فضای سبز احداث کند تا با توسعه جمعیت، این سرانه حفظ شود.
معاون مهندسی آب سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال انعقاد قرارداد برای تأسیس تصفیه‌خانه لوکال دیگری هستیم و تصفیه‌خانه آفتاب و کالورت التیمور نیز در مرحله انجام مطالعات است و به‌زودی فعالیت خود را آغاز می‌کنند، البته بسیاری از برنامه‌های ما در اواخر سال 1403 قابل بهره‌برداری است. 
سلطان احمدی با بیان اینکه به خاطر بحرانی بودن وضعیت آب برخی می‌گویند درختان و چمن‌ها را باید از بین برد، افزود: ما 400 هکتار در سطح شهر چمن داریم که اگر این 400 هکتار حذف شود، فقط 2 میلیون مترمکعب آب ذخیره می‌شود که این مقدار تنها 2 درصد آب مصرفی استان است.
وی افزود: حدود 95 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود؛ بنابراین باید الگوی کشت را بازنگری کنیم. بهتر است فرایند کشت تغییر کند، در یک مجموعه شهری باید همه چیز باهم دیده شود، اینکه بگوییم فضای پارکی را به خاطر صرفه‌جویی در آب، حذف کنیم، سخن درستی نیست.
سلطان احمدی تصریح کرد: مردم باید بدانند در کل فضای سبز شهر مشهد 26 متر مکعب آب مصرف می‌شود که در مقیاس یک میلیارد مترمکعب آب دشت مشهد حدود 2 درصد می‌شود؛ مشهد قطعه‌ای از بهشت است، نمی‌توان درختان این بهشت را قطع و آن را تبدیل به یک بیابان کرد، ضمن اینکه قانون هم از ما خواسته برای توسعه فضای سبز شهری اقدام کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه