فصل انتخابات در مؤسسه فرهنگی قدس

گفت‌وگو با مردم و مسئولان حاضر پای صندوق شعبه اخذ رأی روزنامه قدس درباره انتظارها از نمایندگان مجلس

فصل انتخابات در مؤسسه فرهنگی قدس

روز جمعه 11 اسفند ماه 1402 روزنامه قدس برای نخستین بار یکی از شعب اخذ رأی و میزبان مردم و مسئولانی بود که در جست‌وجوی دموکراتیک‌ترین راه تغییر، به صندوق‌های رأی رسیدند. 


شهردار مشهد نخستین مسئولی بود که با حضور در شعبه اخذ رأی روزنامه قدس، در خصوص انتظاراتش از نمایندگان مجلس دوازدهم گفت: مشهد شهر خاصی است؛ شهری که محوریت تشکیلش مضجع منور رضوی است و به همین دلیل روحیه رضوی و دینی در آن حاکم است. از طرفی این شهر فقط متعلق به مشهدی‌ها نیست و همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند، خدمت به مشهد، خدمت به کل مردم ایران است.
محمدرضا قلندرشریف ادامه داد: با این حال متأسفانه مشهد در سطح ملی بودجه ندارد و به ویژه در حوزه مدیریت شهری با بودجه محلی و با درآمد شهرداری اداره می‌شود؛ اما هزینه‌کرد ما با وجود ۳۰ میلیون زائر که بیش از 4 میلیون نفر از آن‌ها زائر خارجی هستند، هزینه‌کرد ملی است.
او گفت: هر نماینده‌ای که انتخاب می‌شود و به مجلس می‌رود، نماینده کل مردم ایران است؛ ولی یک وظیفه محلی هم در حوزه انتخابیه خودش دارد و کمترین توقع ما در مدیریت شهری این است که باید در حوزه‌های مختلف خدماتی برای زائران، بودجه خاصی برای این کلانشهر در نظر گرفته شود.
قلندرشریف افزود: در نحوه تسهیل زیارت برای زائران مانند بحث عزیمت زائران، اقامت و خدماتی که مدیریت شهری به آن‌ها می‌دهد به ویژه در حوزه حمل و نقل عمومی، باید نگاه ویژه به مشهد وجود داشته باشد و بودجه‌های خوبی پیش‌بینی شود.
وی یکی از موضوعات مهمی را که مشهد درگیر آن است، بحث حاشیه شهر دانست و اظهار کرد:  حاشیه شهر مشهد با بودجه محلی قابل اصلاح و بهبود نیست هرچند تا به حال اقدامات خیلی خوبی در حاشیه شهر با مدیریت آیت‌الله علم‌الهدی در ستاد ساماندهی حاشیه شهر در ۱۰ سال اخیر صورت گرفته؛ ولی واقعیت این است ساماندهی نیاز به بودجه ملی دارد تا بتوان این مناطق را ارتقا داد و از گسترش مهاجرت جلوگیری کرد.
شهردار مشهد اما چند خبر خوش برای شهروندان این کلانشهر داشت و عنوان کرد: خبرهای خوش در حوزه مدیریت شهری مشهد زیاد بوده و هست؛ همشهری‌های عزیز شاهد هستند پروژه‌های بر زمین مانده را به بهره‌برداری رساندیم و البته افتتاح یک سری از پروژه‌ها به خاطر برودت هوا به تأخیر افتاد. در کنار این موارد پروژه‌های جدیدی را هم آغاز کرده‌ایم. در حال حاضر پروژه دوربرگردان شهید میرزایی در محدوده رسالت و میدان فجر را آماده افتتاح داریم. پروژه دیگر تبدیل سه‌راه کاشانی به چهارراه بود که برای کاهش بار ترافیکی انجام شد. همچنین پروژه‌های متنوعی در محدوده منطقه ثامن داریم.
قلندر شریف در ادامه بیان کرد: بهره‌برداری از پل دهرود مراحل نهایی خود را طی می‌کند اگرچه الان به خاطر برودت هوا عملیات بتن‌ریزی با مشکل مواجه شده؛ ولی به زودی این پروژه که موجب رفع معضلات ترافیکی و حادثه‌ساز در آن منطقه است، به بهره‌برداری می‌رسد.
شهردار مشهد از نگاه ویژه مدیریت شهری به حمل و نقل عمومی گفت و افزود:  سال آینده حدود ۶کیلومتر از قطار شهری به بهره‌برداری می‌رسد که ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه دارد.
وی عنوان کرد: فاز یک خط 3 قطار شهری سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، خطوط یک و ۲ به حرم مطهر رضوی وصل می‌شوند و به این ترتیب زائران از فرودگاه، پایانه و راه‌آهن می‌توانند با قطار شهری خود را به حرم مطهر رضوی برسانند.
قلندرشریف در خصوص مشوق‌های ساخت و ساز گفت: برای نخستین بار تسهیلاتی برای سازندگان و بدهکاران به شهرداری فراهم کردیم تا بدهی خود را در اقساط ۳۶ ماهه به شهرداری پرداخت کنند. در گذشته اگر می‌خواستند ۳۶ ماهه پرداخت کنند، باید ۷۰درصد بدهی را نقدی می‌پرداختند؛ اما اکنون در حوزه درآمدی یک و ۲ باید ۲۰ درصد و در حوزه‌های درآمدی 4،3و5 فقط ۱۰ درصد را به شکل نقدی پرداخت کنند. این طرح تا ۲۵اسفند مهلت و تخفیف ۱۶ درصدی هم دارد که مهلت تخفیف تا ۱۷ اسفند است. همچنین در حوزه تجاری هم تخفیف‌های خوبی داریم به طوری که در برخی بخش‌های تجاری تا ۶۰ یا ۷۰ درصد تخفیف در نظر گرفته‌ایم.

نمایندگان از تعامل با افکار عمومی غفلت نکنند 
رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی نیز در بازدید از شعبه اخذ رأی روزنامه قدس، در خصوص انتظارات خود از نمایندگان مجلس گفت: مهم‌ترین انتظار من از جایگاه حقیقی خودم، ارتباط نمایندگان با افکار عمومی است. توجه جدی به اینکه مردم چه فکر می‌کنند و تصمیمی که نمایندگان می‌گیرند، چه تأثیری بر اذهان مردم می‌گذارد و اگر گامی برمی‌دارند یا تصمیمی گرفته می‌شود، برش افکار عمومی را حتماً مدنظر قرار دهند.
مهدی شاد ادامه داد: متأسفانه شاهد هستیم گاهی تصمیم‌های خوب بدون لحاظ کردن برش افکار عمومی گرفته می‌شود یا تصمیم‌هایی اتخاذ می‌شود که در زندگی روزمره مردم به شدت مؤثر است؛ اما فقط تا مرحله تصمیم جلو می‌رود و گام پس از آن که تدبیر در مورد به اشتراک گذاشتن این تصمیم با افکار عمومی است، مورد غفلت واقع می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در مجلس گذشته شاهد یکی دو اتفاق بودیم که اگر چه حرکت اساسی بود؛ اما چون بدون در نظرگرفتن افکار عمومی بود، به نگرانی مردم انجامید.
رئیس بسیج رسانه خراسان رضوی با اشاره به جنگ ترکیبی دشمن علیه ایران بیان کرد: نظام سرمایه‌داری در دنیا هیچ آرزویی جز نابودی ایران متحد ندارد چون منافعش را در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فکری نابود کرده‌ایم.
وی انتخابات را یکی از تجلی‌های جدی همراهی مردم با انقلاب دانست و گفت: مشهد پایتخت مستندسازان انقلاب اسلامی است و در حوزه روایت رسانه‌های رسمی وزن بسیار جدی دارد. رسانه‌های ما در حوزه تبیین اطلاع‌رسانی درست و توان ایجاد یک ارتباط حداکثری موفق عمل کرده‌اند. یکی از چالش‌های رسانه‌های ما در کشور این است که جزیره‌ای عمل می‌کنند و بدنه مخاطب محدودی دارند؛ اما ما در مشهد شاهدیم که رسانه‌های استان این سد را شکسته‌ و توانسته‌اند یک ارتباط حداکثری مؤثر، مستمر و نتیجه‌بخش را با عموم مردم برقرار سازند.

تغییر نظام بودجه‌ریزی فرهنگی می‌تواند منشأ اثرات خیر برای فرهنگ باشد 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی هم در خصوص مهم‌ترین انتظاری که از نمایندگان مجلس  دارد، گفت: مجلس نقش بسیار کلیدی و اثرگذاری در رویدادها و جریان‌سازی فرهنگی هنری در کشور دارد.
محمد حسین‌زاده افزود: بودجه فرهنگ و هنر به جای اینکه ملی مصوب شود، باید کاملاً برعکس باشد؛ یعنی نیاز فرهنگی و هنری شهرستان‌ها برآورد شود و برای آن حداقل بودجه‌ای در نظر گرفته شود. سپس آن حداقل، مبنای بودجه‌ریزی کشور شود؛ یعنی در واقع نظام بودجه‌ریزی از سطح شهرستان به کشور باشد نه اینکه از فضای ملی برای شهرستان‌ها تعیین شود. 
وی بیان کرد: با این رویکرد تجربه کوچکی در دو سال گذشته در سطح خراسان رضوی داشتیم که تجربه خیلی شیرینی بود و توانست امید و شوق را در میان فعالان فرهنگی و مردم زنده کند. ما در بسیاری از شهرهای استان نمایشگاه‌های قرآن و کتاب برگزار کردیم و رویدادهای هنری داشتیم که همه به مدد همین تغییر نگاه در سطح استانی رقم خورد. اگر این موضوع تبدیل به قانون شده و نظام بودجه‌ریزی در کشور عوض شود، تغییرات خیلی خوبی را شاهد خواهیم بود.

تعداد نمایندگان مشهد در مجلس باید افزایش یابد
عضو شورای شهر مشهد با حضور در پای صندوق رأی روزنامه قدس گفت: تعداد نماینده‌های شهر مشهد در مجلس باید افزایش یابد؛ چرا که پنج نماینده نمی‌توانند بار 4میلیون شهروند و 30 میلیون زائر در این کلانشهر را به دوش بکشند. بنابراین نخستین و مهم‌ترین مطالبه من از نمایندگان مجلس در این دوره این است که تعداد نمایندگان را افزایش دهند.
حسین علوی‌مقدم ادامه داد: رقمی حدود 70هزار میلیارد تومان مطالبات شهرداری مشهد از دستگاه‌های اجرایی است؛ اما متأسفانه نمایندگان مشهد نتوانستند آن طور که باید و شاید در این زمینه پیگیر باشند. 
وی با بیان اینکه مشهد در کمیسیون عمران مجلس نماینده‌ای ندارد، این موضوع را سبب وارد شدن ضربه به موضوعات ح��زه عمرانی مشهد دانست و گفت: از نمایندگان این دوره می‌خواهم با شناخت کامل وارد مجلس شوند و با مشورت بیشتر در کمیسیون‌های مهم و تخصصی مثل بودجه و عمران ورود کنند تا از آن حلقه‌های مفقوده‌ای که در این سال‌ها نتوانستیم برای مشهد داشته باشیم، بهره‌مند شویم.
 
در بودجه‌ریزی‌های عملیاتی به مشهد ظلم شده است
یکی دیگر از اعضای شورای شهر مشهد در این باره گفت: یکی از اولویت‌های قانون‌گذاری، ضرورت تعامل بین‌بخشی میان پارلمان ملی و پارلمان شهری است؛ یعنی نمایندگان آینده مشهد در مجلس الزاماً برای تحقق اهداف شهر بزرگی مانند مشهد نهایت تعامل خود را با نمایندگان مردم در شورای شهر داشته باشند. 
هاشم دائمی افزود: یکی از موضوعات این است که متأسفانه برای شهری مانند مشهد در بودجه‌ریزی‌های عملیاتی کم‌لطفی‌های فراوانی در سال‌های متمادی صورت گرفته است. در واقع برای چنین شهری باید بودجه‌های ملی پیش‌بینی شود. اگر انتظار داریم مشهد از نظر خدماتی و فنی قابلیت ارائه خدمات مطلوب برای این تعداد بالای زائر و مجاور را داشته باشد، باید بودجه‌های ملی در اسناد چشم‌انداز داشته باشد.
وی با بیان اینکه در تعامل میان پارلمان ملی و پارلمان شهری یک سری معضلات از گذشته دامنگیر شهر مشهد بوده که متأسفانه هنوز حل نشده است، گفت: یکی از این موضوعات بحث توسعه شهر مشهد به سمت شرق است که موجب از هم گسیختگی در این شهر شده و مضجع شریف امام رضا(ع) را به حاشیه شهر نزدیک کرده به طوری که در حال حاضر مرکزیت شهر مشهد میدان آزادی(پارک) است. بنابراین به عنوان یکی از اعضای شورای شهر مشهد از نمایندگان مشهد در مجلس درخواست دارم یک بار  برای همیشه به بحث طرح‌های تفصیلی و حریم و حاشیه شهر مشهد نگاه ویژه و جدی قانون‌گذاری داشته باشند.
این عضو شورای شهر مشهد اذعان کرد: یکی دیگر از موضوعات مشهد محرومیت‌زدایی است که مجلس باید به موضوع مهاجران یک نگاه ویژه‌تری داشته باشد چون این مشکلات عمیق و ریشه‌دار باید در سطح ملی حل و فصل شوند. 

مهم‌ترین مطالبه مردم گشایش اقتصادی است
رئیس خانه مطبوعات خراسان رضوی نیز با حضور در مؤسسه فرهنگی قدس گفت: ما در این انتخابات شاهد خلق یک حماسه دیگر بودیم و حضور شکوهمند مردم را پای صندوق‌ها دیدیم. مردم ثابت کردند لایق بهترین‌ها هستند و با وجود گلایه‌ها نشان دادند راه ابراز این نقدها اتفاقاً از صندوق رأی است و این حماسه را ماندگار کردند.
مجتبی محمودی افزود: در این دوره انتخابات با وجود همه تبلیغات منفی، این حضور پرشور و مسئولانه مردم نشان داد تبلیغات دشمن بی‌تأثیر است و همچنان پای میثاق خود با انقلاب و شهدا هستند. این حضور مسئولانه مردم اما بی‌شک مسئولیت کسانی را که انتخاب می‌شوند بیشتر می‌کند. بار سنگینی روی دوش آن‌هاست و باید تمام توان خود را برای بهبود وضعیت مردم به کار بگیرند.
وی مهم‌ترین مطالبه مردم را گشایش اقتصادی و بهبود سفره معیشت مردم برشمرد و گفت: مردم انتظار دارند اتفاقات خوب را پای سفره خود ببینند و شاهد برکات آن در معیشت باشند.

مردم محور اصلی تصمیم‌ها و توسعه کشور هستند
 عضو شورای شهر مشهد نیز در مؤسسه فرهنگی قدس رأی خود را به صندوق انداخت  و گفت: نماینده مردم بی‌شک باید ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با مردم حوزه انتخابیه خود داشته باشد. 
حسین حسامی افزود: شبکه مسائلی در مشهد هست که نماینده باید به آن آگاه باشد و برای حل آن پیگیری کند. مشهد متعلق به همه مردم ایران است و باید بودجه زیارت به صورت ویژه توسط نمایندگان ملت پیگیری شود تا بودجه مستقلی در این حوزه و برای توسعه فرهنگ میزبانی دریافت کنیم.
وی ادامه داد: نمایندگان مشهد باید دغدغه‌مند بوده و از نزدیک با مشکلات مردم آشنایی داشته باشند. با توجه به ظرفیت‌های خوب مشهد مقدس، نمایندگان آینده تلاش کنند تا این ظرفیت‌ها را بالفعل کرده و برای توسعه زیرساخت‌ها و حل دیگر مشکلات استفاده کنند. برخی قانون‌ها نیز نیاز به اصلاح و ملغی دارد تا قوانین جدیدی جایگزین شود. از طرفی بسیاری از قوانین در مرحله اجرایی ضعیف هستند و قابلیت اجرا شدن را ندارند. نمایندگان فراموش نکنند که مردم محور اصلی تصمیم‌ها و توسعه کشور هستند.
امید ملایی سردبیر خبرفوری نیز که برای رأی دادن به مؤسسه فرهنگی قدس آمده بود، درخصوص انتظاراتی که از نمایندگان آینده دارد، گفت: با توجه به شرایطی که امروز کشور در ابعاد و فضاهای مختلف به خصوص در چالش‌های اقتصادی دارد، مهم‌ترین مسئله‌ای که مردم از نمایندگان انتظار دارند تا در نخستین اقدام در مجلس آینده به آن بپردازند، اصلاح امور و فرایندهای اقتصادی و جلوگیری از گلوگاه‌های فساد در کشور است که مردم را اذیت می‌کند؛ چراکه مردم بسیاری از سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ اما تبعیض را نمی‌پذیرند.
یکی دیگر از فعالان رسانه‌ای درخصوص مطالبات خود از نمایندگان مجلس گفت: مجلس یک شغل نیست بلکه فرصتی برای ایجاد تحرک در همه اتفاقات جامعه است. به نظر من اگر نماینده به جای آنکه صندلی بهارستان را شغل ببیند، در دنبال مطالبات حوزه انتخابیه خودش باشد، بی‌شک انتخاب ما انتخاب صحیحی خواهد بود و اعتماد اجتماعی جلب می‌شود.
رضا حیدری ادامه داد: ما در جغرافیای جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنیم و اگر سهمی برای خود رقم نزنیم، نمی‌توانیم به سهم دیگری گله و شکایتی بکنیم. من وظیفه خود را ایفا می‌کنم تا اگر قرار باشد فردا جلو کسی بایستم و مطالبه‌ای داشته باشم، به لحظه رأی دادنم اتکا کنم. 

حل مشکلات اقتصادی مهم‌ترین خواسته مشترک مردم
مشارکت و حضور مردم در پای صندوق رأی این شعبه مثل سایر نقاط شهر، حکایت از امید به تغییر و بهبود داشت؛ مردمی که بیت مشترک انتظاراتشان حل مشکلات اقتصادی بود.
خانم جوانی که همراه دختر کوچکش برای رأی دادن به شعبه اخذ رأی مؤسسه فرهنگی قدس آمده بود، مهم‌ترین مطالبه‌اش از نمایندگان مجلس آینده را این طور بیان کرد: ما انتظار داریم نمایندگان به وعده‌ها و شعارهایی که دادند و ما بر این اساس به آن‌ها رأی دادیم، عمل کنند. تلاش برای بهبود وضعیت اقتصادی جامعه، مهم‌ترین دلیلی بود که برای انتخاب نامزد اصلح درنظر گرفتم. رأی ندادن ما مشکلی را حل نمی‌کند. ما هم از مسائلی گله‌مندیم و در همین جامعه زندگی می‌کنیم؛ اما مشارکت نکردن ما دشمنان را خوشحال می‌‎کند. 
یک مادر خانه‌دار که به همراه سه فرزند قد و نیم قد خود برای رأی دادن آمده بود، خطاب به نمایندگان آینده گفت: مهم‌ترین خواسته و مطالبه من از نمایندگان این است که به آنچه قرآن گفته عمل کنند و پیرو قرآن باشند. رفع مشکلات اقتصادی و شاد شدن دل مردم باید در اولویت کارهای نمایندگان باشد. این شهر فقط متعلق به ما مشهدی‌ها نیست و کسانی که به مجلس می‌روند، برای رفاه حال زائران و مسافران باید بیشتر پیگیر رفع مشکلات باشند. رأی دادن تنها یک وظیفه نیست، این حق ماست و چرا نباید از آن استفاده کنیم؟ کسی که از حق خودش استفاده نکند، نمی‌تواند انتظار داشته باشد مشکلات برطرف شود. وقتی ما به خودمان زحمت تحقیق و انتخاب فرد اصلح را نمی‌دهیم، نباید انتظار پیشرفت داشته باشیم. 
تریبون آزاد مؤسسه فرهنگی قدس در روز انتخابات، میزبان افراد مختلفی بود. خانم میانسالی که همراه با خانواده خود برای رأی دادن آمده بود، گفت: ما بنا به فرموده و دستور رهبری به وظیفه خود عمل کردیم و امیدواریم افراد اصلح وارد مجلس شوند تا مشکلات را حل کنند. آنچه از نمایندگان مجلس انتظار دارم این است که پیرو خط ولایت بوده و در امور جامعه گوش به فرمان رهبری باشند. این مسئله می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
یکی دیگر از افرادی که رأی خود را در روزنامه قدس به صندوق انداخت، گفت: مهم‌ترین مطالبه و انتظار من از نمایندگان رسیدگی به وضعيت اقتصادی، به خصوص اشتغال جوانان است. نماینده باید بداند خواسته ما جوانان چیست و چه دغدغه‌هایی داریم.
او افزود: من فقط برای خدا رأی دادم، چون این را وظیفه خود می‌دانم. شاید با رأی ندادن من و امثال من، فردی روی کار بیاید که صلاحیت ندارد و تأثیرات منفی داشته باشد. من خودم را در این زمینه مسئول می‌دانم.
دوازدهمین روز از فروردین ۱۳۵۸ بیش از ۹۸ درصد مردم ایران با تفکر و اندیشه‌های متنوع، مختلف و گاه متضاد در قالب برگزاری همه‌پرسی سراسری، آری قاطعی به جمهوری اسلامی گفتند؛ سال‌ها گذشت و حالا در آستانه چهل و چهار سال پس از آن رأی مثبت، با وجود همه تلاش‌هایی که دشمنان برای دلسرد کردن مردم از این نظام انجام دادند، آن‌ها بار دیگر آمدند تا بگویند با وجود همه کم و کاستی‌ها و نقدهایی که به وضع موجود دارند؛ اما به تغییر و بهبود هم امیدوارند. اغراق نیست اگر بگوییم این پای صندوق آمدن پس از سال‌ها تلاش براندازان و دشمنان قسم خورده این کشور، یک رأی مثبت دوباره به جمهوری اسلامی است.

خبرنگار: معصومه مؤمنیان- محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه