هنر، وسیله‌ای برای امتداد اجتماعی زیارت

دبیر علمی جشنواره «عالم آل‌محمد(ع)» از ارسال 800  اثر به این جشنواره خبر داد

هنر، وسیله‌ای برای امتداد اجتماعی زیارت

رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) از ارسال 800 اثر در قالب‌های مختلف فناوری‌های فرهنگی و نرم به نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) خبر داد.


به گزارش آستان‌نیوز، دکتر مرتضی رجوعی در نشست خبری «نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع)» که با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در سالن شهید چمران دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) برگزار شد، عنوان کرد: اختتامیه نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) هشتم و نهم اسفند سال جاری همراه با برپایی نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره، تجلیل از برگزیدگان و حضور میهمانان و چهره‌های علمی، فرهنگی و هنری در مشهد برگزار می‌شود. با فراخوان صورت گرفته، 800 اثر به صورت مستقیم و در قالب‌های رویدادهای منطقه‌ای به جشنواره ارسال و در سه مرحله مورد داوری و ارزیابی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) با همکاری سازمان علمی‌فرهنگی و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی در راستای مأموریت‌ها و رسالت‌های خود که جریان‌سازی، گفتمان‌سازی و شبکه‌سازی علمی در حوزه‌های گوناگون علوم کاربردی است، مسئولیت برگزاری نخستین جشنواره صنایع فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) را بر عهده گرفت.

امتداد اجتماعی زیارت و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر
به گفته این مقام مسئول، امتداد اجتماعی زیارت و تقویت گفتمان زیارت، ارتقای معنایی زیارت در جامعه و تقویت اقتصاد فرهنگ و هنر ازجمله اهداف برگزاری جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) به‌شمار می‌رود و اقتصاد فرهنگ و هنر مبتنی بر سیره و سنت رضوی مهم‌ترین ابزار برای جریان‌سازی و گفتمان‌سازی امتداد اجتماعی زیارت است.
وی توسعه و ترویج فرهنگ و اندیشه رضوی با دو رویکرد سبک زندگی رضوی و احیای تراث رضوی، خدمت‌رسانی كریمانه، توسعه وقف و نذر و سوغات فرهنگی زائر را محورهای پنجگانه این جشنواره برشمرد و افزود: با فراخوان صورت گرفته از تمامی علاقه‌مندان و هنرمندان دعوت شد آثار و ایده‌های خود را در 9 حوزه مهم فناوری‌های فرهنگی و نرم ازجمله «بازی‌های ویدئویی و موبایلی»، «ایده‌های نوآورانه در هنرهای دیداری و شنیداری»، «بازی، اسباب‌بازی و سرگرمی»، «واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی»، «نرم‌افزارهای کاربردی»، «ایده‌های خلاقانه طراحی و معماری اسلامی»، «صنایع دستی و هنرهای کاربردی»، «ایده‌های نوآورانه در بسته‌بندی، چاپ و نشر» و «مد و پوشاک» به جشنواره ارسال کنند.

برگزاری 6 رویداد در شهرهای بزرگ کشور
دکتر رجوعی عنوان کرد: در این جشنواره 6 رویداد در شهرهای تهران، شیراز، تبریز، قم، اصفهان و مشهد با همکاری پارک‌های علم و فناوری، حوزه هنری و دانشگاه‌های مختلف برگزار شد.
دکتر قاسم صادقی بجستانی، دبیر علمی نخستین جشنواره صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) گفت: این جشنواره به همت دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و با همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری در دو بخش عمومی و دانش‌آموزی تدارک دیده شد. وی گفت: در مرحله اول داوری و ارزیابی آثار ارسالی، بررسی قابلیت قرارگیری آثار در محورهای پنجگانه جشنواره توسط دبیر علمی و هنری جشنواره انجام شد و از میان 800 اثر دریافتی 400 اثر به مرحله دوم راه یافتند. در داوری تخصصی مرحله دوم، در هر یک از حوزه‌های نه‌گانه، داوران تخصصی از دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، دفتر صنایع خلاق معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت صمت، بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و... انتخاب شدند. هر اثر توسط سه داور و  بر اساس معیارهای تعریف شده توسط دبیرخانه جشنواره، داوری و نتایج در سامانه جشنواره ثبت شد و در پایان این مرحله از میان 400اثر مرحله اول، 50اثر به عنوان آثار قابل ارائه در نمایشگاه انتخاب شدند.
دبیر علمی این جشنواره در مورد مرحله سوم داوری آثار توضیح داد: در این مرحله کمیته منتخب داوری با تأکید بر نیازهای آستان قدس رضوی و به انتخاب رئیس جشنواره برای انتخاب آثار سطح اول، سطح دوم و سطح سوم و در دو بخش عمومی و دانش‌آموزی تشکیل شد و از میان 50 اثر مرحله دوم، هشت اثر برگزیده شدند. 
با بررسی صورت گرفته، آثار در سه سطح رتبه‌بندی شدند؛ درنتیجه در سطح یک، دو اثر؛ در سطح دوم، پنج اثر و در سطح سوم، سه اثر انتخاب شدند که به ترتیب به آثار برگزیده سطح اول تا سوم هشت، پنج و سه سکه تمام بهار آزادی اهدا می‌شود.
وی با اشاره به برگزاری این جشنواره در بخش دانش‌آموزی، عنوان کرد: دو اثر در این بخش حائز رتبه برتر شدند که در اختتامیه قدردانی خواهند شد.
دکتر صادقی بجستانی در ادامه عنوان کرد: بیشترین آثار ارسالی در حوزه صنایع‌دستی و سوغات زائر، بازی و اسباب‌بازی، سرگرمی و نرم‌افزارهای کاربردی بوده و در برخی از محورها مانند مد و پوشاک میزان مشارکت پایین بوده است.
وی با اشاره به رایزنی‌های صورت گرفته برای حمایت از 50اثر انتخابی در مرحله دوم داوری و تجاری‌سازی و تولید انبوه گفت: با بررسی‌ها آثار برگزیده توسط مؤسسه انتشارات آستان قدس رضوی(به نشر)، شرکت کسب‌وکار رضوی، وزارت صمت، معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی و معاونت علمی و فناوی ریاست جمهوری به منظور تولید انبوه حمایت می‌شوند.

هنر؛ زبان امتداد اجتماعی زیارت
محمدجواد استادی، دبیر هنری نخستین جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل‌محمد(ع) دیگر سخنران این نشست خبری، موضوع امتداد اجتماعی زیارت را یکی از سیاست‌های اصلی سازمان علمی و فرهنگی معرفی کرد و گفت: امتداد اجتماعی زیارت بدین معناست که تمام آوردهای زیارت به شکل ملموس در زندگی نه تنها قشری که مستقیم به زیارت می‌آیند، بلکه همه آحاد جامعه چه مسلمانان و چه غیرمسلمانان جریان بخشیده شود.
وی هنر را زبان امتداد اجتماعی زیارت عنوان کرد و گفت: هنر می‌تواند مفهوم زیارت را در زندگی همه افراد در طبقات و مذاهب مختلف جریان ببخشد، از این رو توجه ویژه‌ای به هنر در آستان قدس رضوی شده است.

تقویت سوغات زائر مشهد با هویت زیارت
به گفته رئیس فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، باید سوغات شهر مشهد با هویت فرهنگی این شهر مقدس که زیارت است در اقصی نقاط جهان گسترش یابد و تلاش شود در آینده نزدیک ذائقه مخاطب در سوغات زائر مشهد تغییر یابد.از لحاظ معنایی باید هویت زیارتی مشهد را به صورت غیرمستقیم در سوغات زائر تقویت و زمینه حضور فعال هنرمندان و تولیدکنندگان داخلی را در این عرصه فراهم کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه