قرآن؛ درمان دردهای بشریت

رهبر معظم انقلاب در دیدار شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی قرآن تبیین کردند 

قرآن؛ درمان دردهای بشریت

حضرت آیت الله خامنه‌ای صبح پنجشنبه با شرکت کنندگان در  چهلمین دوره مسابقات بین‌المللی حفظ و قرائت قرآن کریم دیدار کردند. در ادامه مشروح بیانات ایشان را می‌خوانید: 


امروز بسیار جلسه‌ عالی، شیرین و مطلوبی بود. بحمدالله قرّاء محترم و تلاوت‌کنندگان از کشور خودمان و از کشورهای برادر، برنامه اجرا کردند و استفاده کردیم. امیدواریم که میل به استضائه‌ از قرآن و گرایش به فهم معارف قرآن روز‌به‌روز در بین مردم ما و مردم همه‌ جهان اسلام و امّت اسلامی گسترش پیدا کند؛ به این احتیاج داریم. یک جمله در مورد مسئله‌ استضائه‌ از قرآن عرض کنم. این قرآنی که شما تلاوت می‌کنید، کتاب هدایت است: اِنَّ هٰذَا القُرآنَ یَهدی لِلَّتی‌ هِیَ اَقوَم؛ همه به هدایت احتیاج داریم. کتاب ذکر است و «ذکر» یعنی ازاله‌ غفلت؛ ما غالباً دچار غفلتیم؛ آحاد بشر غالباً معلومات خودشان را هم از یاد می‎برند و دچار غفلت می‌شوند؛ قرآن کتاب ذکر است، ضدّ غفلت و مُزیل غفلت است؛ فرمود: وَ لَقَد یَسَّرنَا القُرآنَ لِلذِّکرِ فَهَل مِن مُدَّکِر. قرآن کتاب انذار است: وَ اوحِیَ اِلَیَّ هٰذَا القُرآنُ لِاُنذِرَکُم بِه؛احتیاج داریم به انذار، که توجّه بدهند ما را به خطراتی که تهدید می‌کند آحاد بشر را، چه در این نشئه و چه در نشئۀ بعد که زندگی حقیقی است. کتاب درمان دردهای بشر است؛ چه دردهای افراد بشر [مانند] دردهای معنوی و روحی و فکری‌شان، چه دردهای جوامع بشری [از قبیل] جنگ‌ها، ظلم‌ها، بی‌عدالتی‌ها؛ قرآن درمان این‌هاست: وَ نُنَزِّلُ مِنَ القُرآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحمَةٌ لِلمُؤمِنین. قرآن کتاب حکمت است: یس * وَ القُرآنِ الحَکیم؛ «حکمت» یعنی بیان حقایق زندگی که انسان به آن‌ها احتیاج دارد. قرآن کتاب تبیین و رفع ابهام‌ها و جهالت‌هاست، مکرّر هم «تِلکَ آیاتُ الکِتابِ المُبین) در قرآن تکرار شده است. کتاب مجید است، کتاب کریم است، کتاب نور است، کتاب برهان است؛ این قرآن است. این‌ها توصیف قرآن در خود قرآن است؛ قرآن را خود قرآن به ما معرّفی می‌کند و توصیف می‌کند قرآن را.

علم‌ما‌یَأتی
در کلام امیرالمؤمنین(علیه الصّلاة و السّلام) ــ که شاگرد برجسته‌ قرآن و پیامبر اعظم(ص) است ــ تعبیرات بلندی در نهج‌البلاغه درباره‌ قرآن وجود دارد. رَبیعُ القُلوب؛ بهار دل‌هاست؛ همچنان که در بهار، عالم زنده می‌شود، زمین زنده می‌شود، قرآن دل‌ها را زنده می‌کند و از دل‌مردگی، افسردگی و عقب‌رفت نجات می‌دهد؛ رَبیعُ القُلوبِ؛ شِفاءُ الصُّدور؛فیهِ عِلمَ ما یَأتی؛ دَواءَ دَائِکُم‌ وَ نَظمَ ما بَینَکُم‌. این‌ها تعبیرات نهج‌البلاغه درباره‌ی قرآن است؛ یعنی معارفِ تمام‌نشدنیِ مورد نیاز بشر، در قرآن موجود است؛ چه معارفی که مورد نیاز بشر به عنوان فرد  است، چه معارفی که مورد نیاز بشر به عنوان جامعه‌ بشری است. این عبارت «عِلمَ ما یَأتی» که از نهج‌البلاغه خواندیم، یعنی برآورنده‌ نیازهای همه‌ بشر و همه‌ آینده؛ عِلمَ ما یَأتی. در تمام ادواری که بشر در این کره‌ خاکی زندگی می‌کند، قرآن نیازهای او را تأمین می‌کند و پاسخ می‌دهد؛ «عِلمَ ما یَأتی» یعنی این. دوای دردهای بزرگ جوامع بشری است. وَ نَظمَ ما بَینَکُم؛ نظام اجتماعی، ارتباطات بشری، ارتباطات جوامع، این‌ها همه در قرآن است. قرآن را بشناسیم.

قرآنی که برای کنج معابد نیست
متأسفانه در خود دنیای اسلام، یک عده‌ای بودند و هستند که تصور می‌کنند و باور کرده‌اند که قرآن فقط برای دل‌هاست، برای کنج معابد است و انسان‌ها برای نیازها و ارتباطات شخصی‌شان با خدا به قرآن احتیاج دارند؛ اسلامِ پاسخگوی به نیازهای جوامع را قبول ندارند، اسلام سیاسی را قبول ندارند، اسلام سازنده‌ نظام اجتماعی را قبول ندارند. این درست نقطه‌ مقابل آن چیزی است که خود قرآن از خود تبیین می‌کند و نقطه‌ مقابل آن چیزی است که امیرالمؤمنین(ع) درباره‌ قرآن توصیف می‌کند. خب، این‌ها معارف قرآنی است؛ این معارف را چه جوری بدست بیاوریم؟ با اُنس با قرآن، با تدبر در قرآن، با رجوع به آنانی که قرآن در خانه‌ آن‌ها نازل شده است، [یعنی] اهل‌بیت رسول‌الله(علیهم الصّلاة و السّلام)؛ با استفاده‌ از این‌ها می‌شود این معارف را بدست آورد و از آن‌ها استفاده کرد و زندگی را بر اساس آن‌ها ساخت. تلاوت شما ــ این کار رایج بین قرآن‌دوستان در کشورهای اسلامی که بحمدالله در کشور ما هم رواج خوبی پیدا کرده است ــ یکی از گام‌های مؤثّر برای اُنس با قرآن و برای فهم معارف قرآن است. ارزش والای تلاوت قرآن برای این است که مخاطبِ شما را وادار به تدبّر در آیات قرآن و در مفاهیم قرآن می‌کند، معارف قرآن را برای او روشن می‌کند. البته شرطش این است که این تلاوت به قصد نشان دادن قرآن باشد، نه نشان دادن خود؛ من قبلاً هم این را به قراء عزیزمان عرض کرده‌ام. این هنرهایی که در تلاوت وجود دارد ــ صوت خوب، لحن خوب، فنون تلاوت، قطع و وصل، فراز و فرود ــ همه باید در خدمت تفهیم معارف قرآن باشد. جوری تنظیم کنید، جوری تلاوت کنید، جوری قطع و وصل کنید، جوری تکرار کنید که معارف قرآن در دل‌ها جایگزین بشود؛ امروز ما به این احتیاج داریم. متأسفانه بسیاری در دنیای اسلام با قرآن اُنس ندارند. این شکایت رسول مکرم به خدای متعال که «وَ قالَ الرَّسولُ یا رَبِّ اِنَّ قَومِی اتَّخَذوا هٰذَا القُرآنَ مَهجورًا» امروز در بسیاری از بخش‌های دنیای اسلام تحقق دارد و یک واقعیت تلخی است.

آیا سران کشورهای اسلامی به تعالیم قرآن عمل می‌کنند؟
امروز مسئله‌ بزرگ دنیای اسلام مسئله‌ غزه است. آیا ما مشاهده می‌کنیم که سران کشورهای اسلامی و مسئولان کشورهای اسلامی، درباره‌ی غزه به تعلیم قرآن و معرفت قرآنی عمل می‌کنند؟ قرآن به ما می‌فرماید که «لایَتَّخِذِ المُؤمِنونَ الکافِرینَ اَولِیاءَ مِن دونِ المُؤمِنین»؛ آیا درباره‌ غزه به این آیه عمل می‌شود؟ چرا سران کشورهای اسلامی علناً مخالفت خودشان، قطع رابطه‌ خودشان، قطع کمک‌ها و پشتیبانی‌های خودشان از کافرِ مُقاتلِ خبیثِ صهیونیست را اعلام نمی‌کنند؟ قرآن می‌فرماید «لاتَتَّخِذوا عَدُوّی وَ عَدُوَّکُم اَولِیاء»؛ آیا امروز در دنیا به این [آیه] عمل می‌شود؟ 

اشداء علی الکفار
قرآن می‌فرماید که «اَشِدّاءُ عَلَی الکُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُم»؛ آیا این شدت عمل، در مقابل رژیم خبیث صهیونیستی نشان داده می‌شود؟ امروز این‌ها دردهای بزرگ دنیای اسلام است. خدای متعال از آحاد ملت‌های مسلمان مؤاخذه می‌کند که چرا بر دولت‌های خودشان فشار نیاوردند و از دولت‌های مسلمان مؤاخذه می‌کند که چرا عمل نکردند. اِنَّما یَنهاکُمُ اللهُ عَنِ الَّذینَ قاتَلوکُم فِی الدّینِ وَ اَخرَجوکُم مِن دِیارِکُم ... اَن تَوَلَّوهُم این‌ها همه معارف قرآنی است؛ این‌هاست که ما بایستی در این تلاوت‌ها آن‌ها را برجسته کنیم، آن‌ها را به یاد یکدیگر بیاوریم، این وظایف را با هم در میان بگذاریم، تواصیِ بحق بکنیم؛ این مجالس تلاوت ما بایستی نتیجه و خروجی‌اش این‌ها باشد.
البتّه این مطلب روی دیگری هم دارد: امروز، در داخل غزه و داخل فلسطین، نیروهای مقاومت دارند به قرآن عمل می‌کنند. مقاومت، در داخل غزه، در حال ایستادگی در مقابل دشمن است. اُذِنَ لِلَّذینَ یُقاتَلونَ بِاَنَّهُم ظُلِموا وَ اِنَّ اللَهَ عَلیٰ‌ نَصرِهِم لَقَدیر؛خدای متعال ان‌شاءالله به آن‌ها نصرت هم خواهد داد. قطعاً دنیای اسلام امروز برای غزه عزادار است. مردم غزه مورد ظلم کسانی قرار گرفته‌اند که بویی از انسانیت نبرده‌اند. یقیناً بزرگ‌ترین وظیفه حمایت از آن مردم مظلوم و حمایت از مقاومت شجاعانه و فداکارانه‌ نیروهای مقاومت در غزّه و در فلسطین است و از همه‌ کسانی که از اکناف و اطراف دنیای اسلام آن‌ها را کمک می‌کنند. مردم فلسطین مظلومند؛ نه فقط دنیای اسلام، بلکه آزادگان غیر مسلمان هم برای مردم مظلوم غزه امروز عزادارند؛ اما همین مردم، مقاومت فلسطین را تحسین می‌کنند، تمجید می‌کنند.
ما امیدواریم؛ امید ما به لطف الهی و به نصرت الهی تمام نمی‌شود. در همین آیه‌ شریفه فرمود: وَ اِنَّ اللَهَ عَلیٰ نَصرِهِم لَقَدیر؛ در آیه‌ دیگری فرمود: وَ لَیَنصُرَنَّ اللَهُ مَن یَنصُرُه؛ این تأکیدِ الهی است. نصرت الهی ان‌شاءالله شامل حال مردم فلسطین خو��هد بود و دنیای اسلام، به لطف الهی، نابودی غده‌ سرطانی صهیونیستی را به چشم مشاهده خواهد کرد. ما منتظر آن روزیم؛ آن روز ان‌شاءالله خواهد آمد، آن روز حتماً خواهد آمد و این وظیفه‌ همه‌ ما را، به‌خصوص وظیفه‌ سران کشورهای اسلامی را سنگین می‌کند؛ بایستی همه تلاش کنند. امروز مهم‌ترین کار این است که پشتیبانی‌ها از رژیم غاصب و صهیونیست قطع بشود و مردم غزه، مردم فلسطین، مقاومت فلسطین، به هر نحو ممکن پشتیبانی بشوند و کمک بشوند. امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال همه‌ ما را در این راه موفق کند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه