تمام ظرفیت‌ها در خدمت تحقق اینترنت پرسرعت

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی در استودیو انتخابات مطرح کرد

تمام ظرفیت‌ها در خدمت تحقق اینترنت پرسرعت

صبح روز سه‌شنبه اول اسفند ماه مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی با حضور در استودیو انتخابات به بیان مطالبی درباره تأمین زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات پرداخت.


مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان رضوی گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و برخی از اپراتورها هر آنچه دارند را پای کار آوردند تا بیشترین دسترسی را به حوزه اینترنت پرسرعت در روز انتخابات داشته باشیم.
علی دلگیر بیان کرد: تمامی زیرساخت‌های ارتباطی استان از شبکه تلفن ثابت و همراه و فیبر نوری برای برگزاری انتخاباتی پرشور آماده است. تلاش ما این بوده در حوزه تأمین زیرساخت‌های ارتباطی، پایدارترین وضعیت را ایجاد کنیم.
وی در خصوص تأمین امنیت و پایداری حوزه ارتباطات و اطلاعات گفت: در جلساتی که با اداره برق برگزار کردیم، آماده ایجاد زیرساخت‌های لازم و پایدار برای انتخابات هستیم. ضمن اینکه استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهایی که در حوزه خدمت‌رسانی و گروه‌های خبری و اطلاع‌رسانی فعال هستند، صفحاتی را به طور ویژه برای انتخاب طراحی و پنل‌هایی را برای معرفی نامزدها به صورت رایگان ایجاد کرده‌اند. هر یک از نامزدهای انتخاباتی می‌توانند به صورت رایگان از این امکانات استفاده کرده و برنامه‌های خود را در پلتفرم‌های داخلی قرار دهند.
دلگیر در ادامه بیان کرد: هزار شعبه سیار به 2هزار و 700 نقطه روستایی منتقل خواهد شد و در مجموع 4هزار و 500 شعبه ثابت و هزار شعبه سیار در سطح استان مستقر هستند. از این تعداد ۳۲ شعبه را که پوشش ضعیف داشتند شناسایی کردیم و تا روز پنجشنبه به وضعیت قابل قبول می‌رسانیم.
وی با تأکید بر اینکه همگی در تلاش هستند تا مشکلی برای اینترنت وجود نداشته باشد، گفت: تمام دستگاه‌هایی که در پایداری ارتباطات نقش دارند پای کار آمدند. یک اتاق عملیات ۲۴ساعته آماده شده که همکاران ما در حوزه زیرساخت‌ها و نیرو در آن فعال هستند تا در صورت قطعی برق، در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل را برطرف کنند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان گفت: در انتخابات سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۳۹۸ قطعیفیبر و برق نداشتیم و امید داریم در این دوره نیز دچار قطعی نشویم. ۹۹ درصد از مسیرها دارای مسیر جایگزین هستند و چنانچه فیبری آسیب ببیند، از مسیرهای جایگزین استفاده می‌شود. لازم به ذکر است امنیت سایبری به صورت متمرکز از طریق مرکز عملیات مدیریت شبکه‌ای شرکت زیرساخت به صورت ملی تأمین می‌شود و مشکلی در این زمینه نداریم.

جمعیت سیار در طرقبه شاندیز تعیین‌کننده است
پس از آن فرماندار طرقبه شاندیز نیز به تشریح وضعیت انتخابات در این شهرستان پرداخت و گفت: در نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان طرقبه شاندیز ۱۰ مرد و سه زن با هم رقابت می‌کنند و چهره‌های شاخصی نیز در میان نامزدها وجود دارد.
حمیدرضا رحیمیان با بیان اینکه حوزه انتخابیه طرقبه شاندیز در سه قسمت شهرستان‌های چناران، گلبهار و طرقبه شاندیز تعریف می‌شود، افزود: ما در این شهرستان اقدام‌های خود را از ۶ ماه پیش آغاز کردیم و نظارت‌های اولیه در زمینه نامزدهای احتمالی نیز انجام شده است.
وی بیان کرد: همه شعبه‌های رأی‌گیری مشخص و برنامه‌ها انجام شده تا برای سوم اسفند که روز آغاز تبلیغات نامزدهاست آماده باشیم. هیئت‌های نظارت و بازرسی و فرمانداری اقدام‌های لازم را انجام می‌دهند تا انتخاباتی سالم، پرشور و امن داشته باشیم. تعداد شعب طرقبه ۳۰ مورد است که شامل ۱۶ شعبه شهری و ۱۴ شعبه روستایی می‌شود. از این تعداد ۲۳ شعبه ثابت و هفت شعبه سیار هستند. در شاندیز نیز در مجموع ۳۲ شعبه در نظر گرفته شده که ۱۲ شعبه شهری و ۲۰ شعبه روستایی است که شامل ۶ شعبه سیار و ۲۶ شعبه ثابت می‌شود.
فرماندار طرقبه شاندیز افزود: تعداد واجدان شرایط رأی در این حوزه ۵۸ هزار نفر بوده اما جمعیت سیار برای ما تعیین‌کننده است. در یک روز عادی حدود ۲۰۰ هزار خودرو در منطقه ما رفت و ‌آمد می‌کنند و پیش‌بینی می‌کنیم در روز رأی‌گیری دست‌کم ۷۰۰ هزار نفر به منطقه ما وارد شوند.
رحیمیان تعداد رأی‌اولی‌ها را ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر عنوان کرد و گفت: قرارگاه مشارکت حداکثری بنا به دستور استاندار ایجاد شده و حدود یک ماه است که مردم را در زمینه انتخابات درگیر کردیم و به مدد الهی انتخاباتی پرشور در این حوزه انجام خواهد شد.

برآورد مشارکت ۷۵ درصدی مردم خواف در انتخابات
فرماندار خواف نیز با حضور در استودیو انتخابات به تشریح اوضاع و احوال این شهرستان در آستانه انتخابات پرداخت و گفت: آمادگی لازم برای برگزاری یک انتخابات پرشور در سطح شهرستان وجود دارد و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.
مهدی عباسپور ادامه داد: در مرحله پیش‌ثبت‌نام ۱۴۲ نفر نام‌نویسی اولیه داشتند و در بررسی
هیئت اجرایی مرکز حوزه انتخابی خواف و رشتخوار ۵۴ نفر تأیید صلاحیت شدند که ۵۰ نفر مرد و چهار نفر زن هستند. در ادامه روند بررسی صلاحیت نامزدها براساس نظر نهایی شورای نگهبان از ۹۰ نفری که نام‌نویسی قطعی کردند، ۴۵ نفر تأیید صلاحیت شدند که ۴۲ نفر مرد و سه نفر زن هستند. لازم به ذکر است از این تعداد ۴۱ نفر شیعه و چهار نفر اهل تسنن هستند و برای یک کرسی رقابت می‌کنند.
وی با بیان اینکه خواف مرکز حوزه انتخابیه دو شهرستان خواف و رشتخوار است، افزود: از تعداد تأیید صلاحیت‌شدگان ۳۵ نفر در رده سنی ۳۰ تا ۵۰ سال قرار دارند که نشان‌دهنده امید جوانان به آینده کشور است.  در خواف ۱۴۵ شعبه اخذ رأی داریم که ۵۳ شعبه شهری و ۹۲ شعبه روستایی است. واجدان شرایط در این حوزه  ۱۴۳ هزار نفر بوده که حدود ۹۴ هزار نفر از آن‌ها در خواف هستند. همچنین هزار و 320 دانش‌آموز رأی‌اولی و در مجموع 5هزار و 300 رأی‌اولی داریم.
فرماندار خواف درخصوص وضعیت مشارکت مردم در انتخابات پیش رو بیان کرد: برآورد ما از وضعیت مشارکت برآورد بسیار خوبی است و حداقل مشارکت مانند دوره قبل حدود ۷۵ درصد خواهد بود. براساس نظرسنجی در سطح شهرستان، مشارکت را در این دوره مانند دوره‌های قبل ارزیابی می‌کنیم که از بهترین شهرستان‌ها در حوزه مشارکت بودیم.

رکورد مشارکت امسال در تایباد شکسته می‌شود
فرماندار تایباد نیز دیگر میهمان استودیو انتخابات در استانداری خراسان رضوی بود.
مهدی شیردل بیان کرد: برای جمعیت ۱۴۵هزار نفری تایباد ۸۰ شعبه اخذ رأی پیش‌بینی کردیم که نسبت به دوره قبل ۲۰ درصد افزایش داشتیم.  آمار واجدان شرایط در این شهرستان حدود ۹۰هزار نفر است و از این تعداد هزار و 500 نفر رأی‌اولی هستند.
وی افزود: در مرحله اولیه ۱۴۸ نفر نام‌نویسی داشتند که در نهایت در حوزه انتخابیه تایباد ۳۱ نفر تأیید صلاحیت شدند و از این تعداد فقط یک نفر خانم و مابقی نامزدها مرد هستند. در میان نامزدها ۲۱ نفر شیعه و ۱۰ نفر اهل تسنن هستند.
شیردل با بیان اینکه مردم تایباد در دوره قبل ۷۳ درصد مشارکت داشتند و امسال رکورد دوره قبل شکسته خواهد شد، گفت: تایباد شهر همبستگی و اتحاد است. کشاورزی و دامداری عمده فعالیت مردم تایباد است و این شهرستان قطب کشاورزی برخی محصولات مانند زعفران و پسته است. ظرفیت‌های اقتصادی در تایباد توجه ویژه‌ای را می‌طلبد که در بخش مردمی و دولتی پیگیر هستیم.
وی افزود: دوغارون با پیشینه ۱۰۰ سال تبادل مرزی فرصت بی‌نظیری برای فعالان اقتصادی است. در دو روز گذشته ما مجوز منطقه آزاد دوغارون را گرفتیم که خبر خوشی برای تایباد و استان است و زمینه‌ استقرار و سرمایه‌گذاری خارجی را فراهم می‌کند. تمایل افغانستان به سرمایه‌گذاری در تایباد و منطقه آزاد دوغارون فرصت مغتنمی است که زمینه رشد اقتصادی و ارزش افزوده واقعی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد. در این ۱۱ ماه حدود ۳ میلیون تبادل کالایی میان ما و افغانستان انجام شده است.
شیردل به یکی از دغدغه‌های اصلی این شهرستان اشاره کرد و گفت: اصلی‌ترین مسئله، نماد فرهنگی مثبت شهرستان تایباد است. شاید به علت مرز بودن تایباد و وجود نیروهای مسلح در هنگ مرزی و برخورد با تخلفات و کشف مواد مخدر، نگاه امنیتی و منفی نسبت به تایباد وجود داشته باشد اما یکی از موضوعاتی که به جد دنبال خواهیم کرد این است که نمادهای فرهنگی مثبت شهرستان را معرفی کنیم. وجود امنیت یکی از موضوعاتی است که شاید در تایباد دغدغه اصلی نباشد زیرا احساس امنیت در مردم وجود دارد.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه