تجلیل از مقام زنده‌یاد حجازی ملقب به «طبیب اعظم» در مشهد

تجلیل از مقام زنده‌یاد حجازی ملقب به «طبیب اعظم» در مشهد


به گزارش قدس خراسان، سید موسی‌خان حجازی در سال ۱۲۶۲ در تهران متولد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد دارالفنون شد و به سبب خدمات زیاد در حوزه پزشکی، به طبیب اعظم شهرت یافت. آوازه او به مشهد رسید و والی وقت خراسان از وی دعوت کرد برای ارائه خدمات پزشکی به مردم، راهی مشهد شود و به این ترتیب تا پایان عمر در مشهد به ارائه خدمات پزشکی به مردم این شهر مشغول بود. از جمله خدمات این پزشک خیر می‌توان به تأسیس بیمارستان روانی حجازی و بیمارستان مسلولین مشهد (شریعتی کنونی) که زمین آن را مرحوم عباس توکلی‌زاده در اختیارش گذاشته بود، اشاره کرد. 
صبح پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ در بیمارستان شریعتی مشهد که بنا به وصیت مرحوم، موسی‌خان در محوطه آن به خاک سپرده شده است، مراسم تجلیل از مقام این طبیب اعظم با حضور جمعی از مسئولان علوم پزشکی برگزار شد.
در دی‌ ماه ۱۴۰۱ نیز از ویترین دکتر موسی و نصرالله(پسر موسی‌خان) حجازی در موزه دانشگاه فردوسی مشهد با حضور خانواده آن استادان زنده‌یاد رونمایی شد. 
این ویترین با اهدای وسایل شخصی از سوی خانواده طبیب اعظم به موزه دانشگاه فردوسی مشهد به نمایش گذاشته شد که عموم مردم می‌توانند در این موزه به بازدید از وسایل این پزشکان نیک‌اندیش بپردازند.
همچنین کتاب «دکتر سید موسی‌خان حجازی؛ طبیب اعظم» که درباره زندگی اجتماعی و خدمات حرفه‌ای این پزشک خوشنام است، به قلم فضل‌الله حجازی و سهراب رضازاده بهادران که به ترتیب نوه و نتیجه او هستند، دی ماه سال جاری وارد بازار شد.
افزون بر مطالب مطبوعاتی درباره این پزشک، عکس‌های خانوادگی و مشاهیر مرتبط با زندگی موسی‌خان نیز از جمله بخش‌های این کتاب هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه