آماده‌باش خدمت 

در سالروز میلاد باسعادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) خادمان بارگاه منور رضوی بیش از پیش در خدمت زائران قرار دارند   

آماده‌باش خدمت 

همزمان با فرارسیدن اعیاد سوم تا پنجم ماه پربرکت شعبان، حرم مطهر رضوی مملو از گل و نور شده و آماده میزبانی از خیل پرشور ارادتمندان حضرت رضا(ع) در این حریم ملکوتی است. 


به گزارش آستان‌نیوز، در آستانه سالروز میلاد فرخنده سرداران واقعه کربلا؛ امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل العباس(ع) و امام سجاد(ع) بار دیگر خادمان خوش‌ذوق بارگاه آسمانی امام هشتم(ع) در تلاش و تکاپو هستند تا از یک سو با فضاآرایی ویژه بر حال و هوای عیدانه صحن و سرای رضوی در نخستین روزهای ماه شعبان بیفزایند و از سویی دیگر با اتخاذ تمهیدات لازم شرایط زیارت زائران و مجاوران را تسهیل کنند.
 
افزایش کتیبه‌آرایی و نورآرایی 
در این راستا بر میزان کتیبه‌آرایی عیدانه حرم مطهر رضوی که از اعیاد ماه رجب آغاز شده بود با نصب کتیبه‌های مناسبتی اعیاد شعبانیه افزوده خواهد شد.
بدین منظور چهار کتیبه بزرگ مناسبتی بر بلندای ایوان‌های صحن‌های انقلاب اسلامی، آزادی، جمهوری اسلامی و گوهرشاد نصب می‌شود که به عبارت‌های مرتبط با اعیاد مذهبی ابتدای ماه شعبان مزین است. 
همچنین کتیبه‌های دیواری عید مبارک در گوشه و کنار صحن‌های مختلف مرکزی و پیرامونی و پرچم‌های رنگی در میانه صحن پیامبر اعظم(ص) به چشم می‌خورد. 
نورآرایی ویژه صحن امام حسن مجتبی(ع) نیز که از ماه رجب آغاز شده بود، با نصب بیش از 2 هزار و 500 متر ریسه به پایان رسیده و بر میزان چراغانی صحن و سرای رضوی افزوده است. بدین ترتیب در شب‌های اعیاد شعبانیه شاهد چشم‌نوازی ریسه‌های دلبرانه رنگی در سرتاسر این سرای قدسی در نگاه زائران خواهیم بود.

 محموله گل‌ از محمودآباد
گل‌آرایی ویژه بارگاه امام مهر و محبت حضرت رضا(ع) به مناسبت اعیاد شعبانیه نیز با انواع گل‌های بوته‌ای و سرشاخه بریده آغاز شده است، چنان‌ که شاهد افزایش سبدها و مجموعه‌های گل در آبنماهای صحن‌های آزادی و گوهرشاد و ورودی‌های مختلف حرم مطهر و بازپیرایی گل‌ها در جای جای این آستان مقدس خواهیم بود. 
همچنین پنجره فولاد صحن‌های انقلاب اسلامی و گوهرشاد و محل‌های برگزاری مراسم بارگاه ملکوتی رضوی به طور ویژه گل‌آرایی می‌شود و رنگ و بوی خوش جشن‌های این اعیاد را دوچندان می‌کند. 
در این میان، محموله گل اهدایی توسط جمعی از ناذران و تولیدکنندگان گل و گیاه از محمودآباد مازندران به حرم مطهر امام هشتم(ع) رسیده است که از آن‌ها در گل‌آرایی اعیاد شعبانیه استفاده خواهد شد. این محموله گل اهدایی شامل انواع گل‌های سرشاخه بریده‌ همچون گلایل، رز، لیلیوم، آنتوریوم و... است.
 
بفرمایید چای حضرت!
به منظور میزبانی شایسته‌ از جمعیت پرشور زائران و مجاوران در اعیاد شعبانیه در حرم مطهر رضوی، چایخانه‌های حضرت رضا(ع) در صحن‌های کوثر، غدیر، امام حسن مجتبی(ع) و باغ رضوان نیز با حداکثر ظرفیت فعال خواهند بود. 
این چایخانه‌ها به صورت 24 ساعته با مشارکت موکب‌های خدمت‌رسان و خادمیاران رضوی با توزیع چای و دمنوش و دیگر اقلام متبرک از جمله شکلات و شیرینی پذیرای محبان خاندان عصمت و طهارت(ع) در این ایام مبارک هستند و تنها در زمان تعویض شیفت‌های خدمتی، تنظیف، اقامه نماز و تعمیرات احتمالی تعطیل خواهند بود.
 
اجرای موقوفه پذیرایی 3 شعبان
همچنین علاوه ‌بر پذیرایی از جمعی از زائران و مجاوران در مهمانسراهای حضرت رضا(ع)، موقوفه معروف سوم شعبان نیز به مناسبت میلاد باسعادت امام حسین(ع) طبق نیت واقف مرحوم فتحعلی خان صاحب دیوان از 650 میهمان با غذای متبرک در محل مهمانسرای غدیر حرم مطهر رضوی پذیرایی خواهد شد. 
 
تقویت نیرو در بخش‌های خدمات‌رسان
بخش‌های مختلف خدمت‌رسان حرم مطهر رضوی نظیر بخش‌های تنظیف، فرش، امداد، صندلی چرخدار و زائربرهای برقی، دفاتر امانات وسایل، دفاتر امانت نقدی و اشیای ارزشمند، دفاتر تحویل صندلی چرخدار امانی، دفاتر پیداشدگان و خدمات مادر و کودک، دفتر اشیای پیدا شده و پایگاه‌های فوریت پزشکی نیز با اتخاذ تدابیر لازم و تقویت نیرو، آماده میزبانی شبانه‌روزی از دلدادگان امام مهربانی‌ها در این ایام پرنور و سرور هستند. 

نوای شادانه نقاره‌خانه 
همزمان با فرارسیدن ایام شعبانیه و میلاد امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع)، صدای نقاره‌های حرم مطهر رضوی نیز در این صحن و سرا طنین‌انداز می‌شود.
نقاره‌زنی شب میلاد امام حسین(ع) دوشنبه ۲۳ بهمن از ساعت 18:09 تا 18:14 اجرا شد. امروز و در روز میلاد امام حسین(ع) نیز علاوه بر زمان طلوع آفتاب، از ساعت ۷:۲۲ تا ۷:۴۲ نقاره‌ها نواخته خواهد شد. در شب میلاد حضرت ابوالفضل(ع) نیز آیین نقاره‌زنی از ساعت ۱۸:۱۰ تا ۱۸:۱۵ اجرا می‌شود. 
همچنین در روز چهارشنبه ۲۵ بهمن مقارن با ۴ شعبان علاوه بر نقاره‌نوازی طلوع و غروب آفتاب، نقاره صبح سالروز میلاد حضرت ابوالفضل(ع) از ساعت 18:11 تا 18:16 نواخته می‌شود. 
در روز میلاد امام سجاد(ع) نیز علاوه بر نقاره‌زنی طلوع و غروب آفتاب، نقاره‌زنی از ساعت ۷:۲۰ تا ۷:۴۰ انجام خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه