امام موسی کاظم(ع) حصر، حبس و مبارزه

مختصری از زندگانی و حقایقی از امام هفتم(ع) در گفت‌وگو با عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

امام موسی کاظم(ع) حصر، حبس و مبارزه

«درود می‌فرستیم بر موسی بن جعفر(ع) كه وصی نیكان است و امام خوبان و صندوق انوار و وارث سكینت و آرامش و وفا و حكمت‌ها و آثار انبیا و اوصیای گذشته. هم او كه شب را تا سحرگاهان با استغفار پی درپی، به بیداری پشت سر می‌گذاشت.


​​​​​​​همپیمان سجده‌های طولانی و اشک‌های ریزان و مناجات‌های فراوان و ناله‌های عاشقانه پی درپی». برخی از صفات برجسته موسی بن جعفر(ع) را در صلوات خاص آن حضرت می‌خوانیم. امامی که مراحل مختلف حیات ایشان در تاریخ تشیع اهمیت بسیاری دارد.
گفت‌وگوی ما با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید علی سجادی‌زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی را در توضیح گوشه‌ای از زندگی امام موسی کاظم(ع) در ادامه می‌خوانید.

سیره سیاسی امام کاظم(ع) در برابر خلفای عباسی
این استاد حوزه و دانشگاه به دوران سیاسی امام موسی کاظم(ع) اشاره کرده و یادآور می‌شود: دوره امامت امام کاظم(ع) با اوج قدرت خلافت عباسی همزمان بود. او در برابر حکومت وقت تقیه کرده و شیعیان را نیز به این کار سفارش ‌می‌کرد. آن حضرت پس از شهادت پدر بزرگوارش امام صادق(ع) در سال ۱۴۸ قمری و در سن ۲۰سالگی به امامت رسید. دوران 35ساله امامت او با خلافت چهار تن از خلفای عباسی همزمان بود. حدود ۱۰ سال از امامت او در زمان خلافت منصور، ۱۱ سال در خلافت مهدی عباسی، یک سال در خلافت هادی عباسی و ۱۳ سال در خلافت هارون سپری شد.
دکتر سجادی‌زاده در توضیح اتفاق مهم دوران حیات امام کاظم(ع) بیان می‌کند: در آغاز خلافت‌ هادی عباسی، علویان منطقه حجاز به رهبری حسین بن علی معروف به شهید فخ، از نسل امام حسن مجتبی(ع) قیام کردند. او خلافت را حق خاندان علوی می‌دانست و قیام او اعتراضی به ظلم و تعدی‌های‌ هادی بر علویان و قطع مستمری آنان بود. حسین در سال ۱۶۹ هجری قمری به مدت11 روز مدینه را به تصرف درآورد، زندانیان را رها کرد و عاملان عباسی را به زندان انداخت. سپس به سوی مکه رفت و در محلی به نام فخ با سپاه عظیم عباسی روبه‌رو شد و با وجود پایداری زیاد، سپاه او در هم شکست و او و پیروانش به قتل رسیدند و او به شهید فخ معروف شد. علویان این فاجعه را پس از حادثه هولناک کربلا غمبارترین حادثه تاریخ به شمار می‌آورند و در سوگ شهیدان آن قیام، مرثیه‌ها سرودند.

نحوه شهادت امام کاظم(ع)
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی تشریح می‌کند: هادی عباسی می‌دانست پیشوای هفتم شیعیان، بزرگ‌ترین شخصیت خاندان پیامبر(ص) است و سادات و بنی‌هاشم از او پیروی می‌کنند. به همین دلیل پس از حادثه فخ بسیار عصبانی شد، زیرا اعتقاد داشت در پشت پرده، از جهاتی رهبری این عملیات را آن حضرت به عهده داشته است. علامه مامقانی درباره تأیید این قیام از طرف امام کاظم(ع) می‌گوید اگرچه امام کاظم(ع) به ظاهر دعوت را نپذیرفت اما دلسوزی و خیرخواهی و دعا برای حسین و یارانش بیانگر این نکته است که ایشان از روی تقیه، دعوت را نپذیرفته و چون از نتیجه آن آگاه بوده، برای جلوگیری از شرارت بنی‌عباس، ناگزیر در حضور مردم، دعوت را رد کرده است تا بعدها ارتباط امام و قیام‌کنندگان فاش و مشخص نشود. امام کاظم(ع) تهدیدها را جدی نگرفت اما در میان خاندان پیامبر(ص) و شیعیان و علاقه‌مندان آن حضرت ایجاد وحشت کرد ولی پیش از آنکه هادی موفق به اجرای مقاصد پلید خود شود، از بین رفت. پس از او هارون، پنجمین طاغوت عباسی به خلافت رسید. امام کاظم(ع) در این عصر همواره در زندان بود و بیشترین حوادث سیاسی زندگی آن حضرت در این زمان رخ داد. او اسطوره‌ مقاومت و تندیس شکوه تاریخ بود و ماجرای غمبار شهادت او در زندان، روی طاغوتیان را سیاه کرد و همواره موجب نهضت‌های ضد طاغوتی در طول تاریخ شد.

خبرنگار: مریم احمدی شیروان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه