ملی پوشان نباید به حواشی توجه کنند

محسن قهرمانی در گفت‌وگو با مجله ‌تصویری قدس (میدان):

ملی پوشان نباید به حواشی توجه کنند

محسن قهرمانی معتقد است قضاوت های این دوره جام ملت‌ها با دوره های پیشین قابل مقایسه نیست. با اینکه وی‌ای‌آر بر بهبود کیفیت و سبک داوری‌ها مؤثر بوده اما فکر می‌کنم در حال حاضر شرایط بازی ها برای داوران استرس زاست.


بازیکنان تیم ملی نباید به حواشی توجه کنند
همزمان با نزدیک شدن به مراحل پایانی و حساس جام ملت‌های آسیا، نحوه قضاوت داوران در بازی ها با چالش بیشتری رو به رو  می‌شود. تصمیم گرفتیم برای بررسی شرایط داوری جام ملت‌ها با محسن قهرمانی کارشناس با سابقه داوری کشورمان گفت‌و گویی داشته باشیم.

به نظر شما سطح داوری جام ملت‌های آسیا تا الان چگونه بوده است؟
قضاوت‌های این دوره جام ملت‌ها با دوره های پیشین قابل مقایسه نیست. با اینکه وی‌ای‌آر بر بهبود کیفیت و سبک داوری ها مؤثر بوده اما فکر می‌کنم در حال حاضر شرایط بازی‌ها برای داوران استرس زاست. وی‌ای‌آر کمک‌کننده است ولی از طرف دیگر نیز فشار را روی داورها بیشتر از قبل کرده و همین باعث شده عملکردشان با چالش همراه شود.

چرا این چالش‌ها در مرحله حذفی پر رنگ‌تر شده است؟
به هر حال حساسیت مسابقات بالاست و تیم ها برای جنگیدن و صعود به مراحل بعدی به میدان می‌آیند. البته به نظرم اضافه شدن داوران جدید به جمع داوران با تجربه نیز در پربحث شدن قضاوت‌ها مؤثر بوده است و حتی معتقدم تیم داوری بازی ایران و سوریه هم به خاطر نداشتن کیفیت لازم، مناسب سطح این مسابقه نبودند.

وی‌ای‌آر در چه شرایطی به ایران خواهد آمد؟
در وهله اول برای وی‌ای‌آر باید فرهنگ‌سازی کنیم و بعد هم امکانات آن در کشور فراهم شود. الان فقط سه یا چهار ورزشگاه ما هستند که با ۴ تا ۶ دوربین فیلم‌برداری مسابقات لیگ برتر را انجام می‌دهند، این در حالی است که در لیگ های معتبر اروپایی تعداد دوربین‌ها بالای ۱۲ تاست و این موضوع نشان‌دهنده آماده نبودن ما برای این موضوع است. علاوه بر این، در لیگ ما تصمیم گیرنده اصلی داور نیست و هیاهو و حواشی از طرف تیم‌ها و بازیکنان بسیار زیاد است.

ما یک پنالتی بحث بر انگیز نیز به سوریه دادیم.
به نظر من در این صحنه اگر قبل از خطای دروازه‌بان تیم ما کمک‌داور به اشتباه آفساید نمی‌گرفت و روند بازی عادی می‌بود، علیرضا بیرانوند باید اخراج می‌شد، ولی خوشبختانه این اتفاق نیفتاد. فکر می‌کنم اگر تیم ملی یک کارشناس داوری با خود به قطر می‌برد، سبب می‌شد بازیکن‌ها با قوانین جدید آشنا شوند ولی به طور کلی توصیه‌ام این است که بازیکنان بازی خودشان را انجام دهند و به حواشی کاری نداشته باشند.

به نظر شما به چه دلیل تیم داوری ایران خیلی زود به کشور بازگشت؟
شاید علتش این است که آقای بنیادی فر نسبت به دیگر داوران جام ملت‌ها تجربه کافی را ندارد. ضمن اینکه احتمالاً نداشتن سابقه لازم در بحث وی ای آر نیز سبب شد داور کشورمان تنها با یک قضاوت از تورنمنت کنار گذاشته شود.

نظر شما درباره قضاوت علیرضا فغانی چیست؟
او یکی از بهترین داوران دنیاست و در بازی با عراق نیز آمادگی‌اش را نشان داد و سعی کرد تصمیمات خوب و درستی بگیرد. من معتقدم کمیته داوران فدراسیون فوتبال علیرضا فغانی را از لیست فیفا خارج کرد و البته همین هم سبب شد از ایران برود و متأسفانه ما او را در جام ملت‌ها با ملیت استرالیایی ببینیم.

خبرنگار: سینا حسینی، نجفی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه