رژیم اشغالگر در ایزوله

افشاگری آسوشیتدپرس درباره توطئه صهیونیست‌ها برای ایجاد «منطقه حائل» مرزی با نوار غزه

رژیم اشغالگر در ایزوله

در ادامه تجاوز زمینی اشغالگران، یک رسانه غربی در خبری افشاگرانه اعلام کرد ارتش اسرائیل در حال ایجاد «منطقه حائل» در شمال نوار غزه است.


خبرگزاری آسوشیتدپرس با استناد به تصاویر ماهواره‌ای نوشت: رژیم صهیونیستی هم‌اکنون در عمق یک کیلومتری در مرز شمال نوار غزه با سرزمین‌های اشغالی صدها ساختمان را با هدف ایجاد منطقه حائل مرزی ویران کرده است. نشریه آمریکایی با اشاره به این طرح بحث‌برانگیز اعلام کرد تل‌آویو در محیطی بیش از ۶۰کیلومتر در امتداد مرزی در حال عملیاتی کردن آن است.
در حالی که مقامات صهیونیستی از اظهارنظر درباره میزان گستردگی منطقه حائل خودداری کرده‌اند، اما عاموس یادلین، رئیس سابق دستگاه اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی پیش‌تر گفته بود پیش‌بینی می‌کند تل‌آویو پس از پایان جنگ علیه نوار غزه، «منطقه حائلی» را به عمق ۵۰۰متری تا یک کیلومتری در داخل نوار غزه ایجاد کند. یادلین در نشستی خبری با خبرنگاران افزوده بود: این منطقه حائل برای آن است که مطمئن شویم ۷ اکتبر [عملیات طوفان الاقصی] دیگر تکرار نخواهد شد.

نتانیاهو در پی دستاوردسازی
اما این اقدام تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در حالی است که این روزها بحث درباره پایان جنگ و احتمال برقراری آتش‌بس بالا گرفته است. 
 علیرضا تقوی نیا، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با قدس در تحلیل این رویکرد دوگانه تل‌آویو (پیگیری آتش‌بس و پیشبرد دیوار حائل) با بیان اینکه ایجاد منطقه حائل اصلی‌ترین و در دسترس‌ترین هدفی است که اسرائیل از حمله زمینی به غزه می‌تواند کسب کند، گفت: نتانیاهو پس از شکست در عملیات هفتم اکتبر به دنبال دستاورد جدید میان هم‌حزبی‌ها و افکار عمومی داخلی است، به همین دلیل می‌خواهد در شهر غزه و در حاشیه مرز خود با این منطقه، نقطه‌ای به‌عنوان منطقه حائل ایجاد و از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین موفقیت در نبرد طوفان‌الاقصی یاد کند.
وی افزود: تا پیش از عملیات طوفان الاقصی، صهیونیست‌ها در اطراف نوار غزه دیوار حائلی ایجاد و به فاصله هر 5 تا 10 متر نیروهای تک‌تیرانداز مستقر کرده بودند اما رزمندگان مقاومت فلسطین توانستند در هفتم اکتبر، در کمتر از چند دقیقه دیوارهای بتنی را منهدم و از آن عبور کنند. نکته جالبی که در این منطقه وجود داشت لایه‌های امنیتی و استقرار نیروهای نظامی بود که نیروهای حماس توانستند با کمترین وسایل نقلیه از آن عبور و در کمتر از چند ساعت، شهرک‌های اطراف را به تصرف خود درآورند. رژیم صهیونیستی تصور می‌کند با ایجاد این دیوار می‌تواند از حملات گسترده نیروهای مقاومت به سرزمین‌های اشغالی پیشگیری کرده و از طرف دیگر خود را در برابر این منطقه ایزوله کند. 

نگرانی غرب از رفتار صهیونیست‌ها
در گزارش اخیر آسوشیتدپرس آمده حتی آمریکایی‌ها هم درزمینه ایجاد چنین منطقه‌ای در مرز نوار غزه با رژیم اسرائیل اختلاف دارند، اما تل‌آویو با بی‌توجهی به مطالبات جهانی کماکان بر «ایجاد منطقه حائل مرزی در غزه» مصمم است. این کارشناس مسائل غرب آسیا دراین باره اظهار کرد: امروز آمریکایی‌ها و متحدان اروپایی رژیم صهیونیستی به‌شدت از آینده جنگ غزه نگران‌اند. آن‌ها درصددند منافع خود را در منطقه غرب آسیا حفظ کنند. یکی از اهدافی که آن‌ها در غزه به دنبال آن هستند تشکیل دو دولت در فلسطین است اما در مقابل، جناح راست افراطی اسرائیل به‌شدت با این موضوع مخالف است.
وی در پایان بیان کرد: در حال حاضر ایجاد منطقه حائل مرزی در نوار غزه در حد یک طرح از سوی تل‌آویو است، اما حماس اجازه این اقدام را نخواهد داد. امروز مردم غزه پشتوانه اصلی مقاومت در این شهر هستند و هرگونه عاملی که منجر به محاصره این شهر توسط صهیونیست‌ها شود با پاسخ محکم مقاومت همراه خواهد شد و حتی اگر مسئله آتش‌بس در روز‌های آینده مطرح شود، یکی از شروط اصلی مقاومت جلوگیری از ساخت دیوار مرزی خواهد بود.

خبرنگار: سیدحسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه