محاسبه اشتباه و خطای راهبردی بایدن

تحلیلگران از پیامدهای هرگونه اقدام نظامی ایالات متحده علیه جبهه مقاومت در منطقه می‌گویند

محاسبه اشتباه و خطای راهبردی بایدن

پیامدهای ماجراجویی‌های دولت بایدن در خاورمیانه، این روزها بدجور یقه مقامات کاخ‌سفید را گرفته است. ایالات متحده که در راستای حمایت از رژیم اشغالگر صهیونیستی، حضور میدانی‌اش را در منطقه گسترش داده، اکنون منافع خود را در تیررس گروه‌های مقاومت می‌بیند؛ گروه‌هایی که برای خود رسالتی جز دفاع از ملت مظلوم فلسطین نمی‌بینند.


​​​​​​​شانه به شانه حملات پردامنه انصارالله یمن به شناورهای آمریکایی در دریای سرخ، آخرین حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به اشغالگران در پایگاه «برج 22» با به جا گذاشتن سه کشته و 46 زخمی، شبی سخت برای آن‌ها رقم زد. پس از این رخداد، بایدن تحت فشار افکار عمومی داخلی و به جای اینکه به افکار جهانی توضیح دهد که نظامیانش 12هزار کیلومتر دور از مرزهای آمریکا در خاورمیانه چه می‌کنند، به سرعت به اتهام‌زنی علیه ایران پرداخت و وعده انتقام داد.
در این راستا روز گذشته وبگاه «پالتیکو» از دستور رئیس‌جمهور آمریکا به مشاورانش برای ارائه گزینه‌های نظامی در پاسخ به مرگ سه سرباز آمریکایی خبر داد. در پی آن، اسکای‌نیوز نوشت: جو بایدن امشب مجوز اقدام نظامی در خاورمیانه را صادر کرد و احتمالاً این یکی از مهم‌ترین تصمیمات ریاست جمهوری او خواهد بود. همزمان گمانه‌زنی‌ها درباره نوع پاسخ نظامی احتمالی ایالات متحده بالا گرفته و برخی منابع مدعی هستند با چراغ سبز بایدن، پاسخ آمریکا احتمالاً در قالب موجی از حملات به مجموعه‌ای از اهداف باشد. ادعا شده «حمله به عناصر ایرانی در سوریه یا عراق و همچنین دارایی‌های دریایی ایران در خلیج‌فارس» از جمله گزینه‌های روی میز پنتاگون است. 

واشنگتن به دنبال درگیری با تهران نیست
در حالی که مقامات واشنگتن در زمینه حمله به پایگاه نظامی‌شان در اردن انگشت اتهام را به سوی تهران گرفته‌اند، اما مقاومت اسلامی عراق رسماً مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. همین مسئله نوع پاسخ ایالات متحده به این حمله را با چالش مواجه کرده است.
حمیدرضا آصفی، سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفت‌وگو با قدس ضمن اشاره به این مسئله درباره سردرگمی آمریکا در نوع مواجهه و پاسخ به نیروهای مقاومت، گفت: اگر ایالات متحده به دنبال حل مشکلات خود در منطقه غرب آسیاست باید به رژیم صهیونیستی برای جلوگیری از کشتار مردم بی‌گناه غزه و نسل‌کشی در این شهر فشار بیاورد. با این اقدام کم‌هزینه می‌تواند خود را از منطقه نجات دهد. سفیر پیشین ایران در فرانسه با اشاره به اینکه واشنگتن با محاسبه اشتباه و در خطایی راهبردی برای نجات تل‌آویو در بحران غزه درگیر یک جنگ فرامنطقه‌ای در باب‌المندب و حالا هم با کل جبهه مقاومت شده است، افزود: در ماه‌های گذشته آمریکایی‌ها برای حمایت از نسل‌کشی توسط صهیونیست‌ها به‌طور مستقیم وارد دریای سرخ شد و با ایجاد یک ائتلاف دریایی به مقابله با انصارالله یمن پرداخت اما با گذشت چند هفته این ائتلاف دریایی با شکست مواجه شد.
آصفی در پاسخ به این پرسش که آمریکا می‌تواند علیه مواضع ایران در منطقه اقداماتی انجام دهد، گفت: مقامات کاخ سفید به‌ویژه بایدن رئیس‌جمهور آمریکا بارها در سخنرانی‌های خود اعلام کردند به هیچ عنوان به دنبال درگیری مستقیم و جنگ با جمهوری اسلامی ایران نیستند و از طرف دیگر اگر واشنگتن کوچک‌ترین اقدامی علیه منافع ایران در منطقه انجام دهد نه تنها با واکنش سخت نیروهای مسلح کشورمان مواجه خواهد شد بلکه آمریکا و اسرائیل و حتی همپیمانان آن‌ها برای همیشه در باتلاق منطقه غرق خواهند شد. سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در ادامه اظهار کرد: آمریکایی‌ها به جای اینکه به دنبال لفاظی با جمهوری اسلامی ایران باشند و از جنایات صهیونیست‌ها در غزه حمایت کنند، رویکرد سیاست خود را در منطقه تغییر دهند و به مجامع بین‌المللی کمک کنند تا مردم غزه به آرامش دست یابند؛ این تنها گزینه پیش روی آن‌ها در غرب آسیاست.

بایدن بر سر دوراهی سخت 
 مرتضی مکی، کارشناس مسائل آمریکا هم در گفت‌وگو با قدس در تحلیل وقایع اخیر با بیان اینکه مقامات کاخ سفید همواره نسبت به تلفات انسانی خود حساس هستند، اظهار کرد: پس از حمله به پایگاه برج 22، هم‌اکنون بایدن در شرایط سختی برای تصمیم‌گیری به سر می‌برد. او هرچند با لحن شدیدی به این موضوع واکنش نشان داده اما دوراهی سختی در پیش دارد. آن‌ها بارها اعلام کردند به دنبال کنترل منطقه و جلوگیری از گسترش دامنه درگیری هستند اما هر نوع واکنش احتمالی آن‌ها می‌تواند بنزینی بر آتش منطقه شود و آن را شعله‌ور سازد.
کارشناس مسائل آمریکا اظهار کرد: آمریکایی‌ها امروز در باتلاق دریای سرخ و باب‌المندب گیر افتاده‌اند. اقدامی که آن‌ها برای نجات اسرائیل در این منطقه انجام دادند منجر به تنش این کشور با انصارالله یمن شد. این در حالی است که ایالات متحده به هیچ یک از اهداف تعیینی خود در دریای سرخ و باب‌المندب دست نیافته و هرروز شاهد انهدام و توقیف کشتی‌های تجاری و نظامی آمریکا، انگلستان و رژیم صهیونیستی در این منطقه هستیم.
مکی با اشاره به اینکه سرنوشت آمریکا در سه ماه اخیر مشابه صهیونیست‌ها در منطقه شده، افزود: امروز واشنگتن در چند جبهه همزمان با محور مقاومت درگیر شده و این همان مسئله‌ای است که رژیم صهیونیستی از سمت شمال سرزمین‌های اشغالی و دریای سرخ با آن مواجه شده است. او در پایان اظهار کرد: سخنان روز گذشته بایدن با مشاوران خود نشان از نوعی پاسخ‌گویی کاخ سفید به افکار داخلی این کشور است و از طرف دیگر بایدن نمی‌خواهد برگ برنده‌ای در اختیار حزب مقابل خود در انتخابات ریاست جمهوری به‌خصوص ترامپ قرار دهد. هر چند احتمال این وجود دارد که سنتکام در روز‌های آینده برخی از مواضع مقاومت در عراق و سوریه را مورد هدف قرار دهد اما مقاومت پیش از هر اقدام آمریکایی‌ها، سناریوی مقابله با آن را آماده کرده است.

خبرنگار: سید حسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه