کاهش تورم را باید برای مردم محسوس کنیم

سخنگوی اقتصادی دولت‌در جمع خبرنگاران:

کاهش تورم را باید برای مردم محسوس کنیم

سخنگوی اقتصادی دولت روز گذشته در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از گزارش‌های مهم در خصوص متغیرهای اسمی اقتصاد، تورم تولید کننده است که در روزهای گذشته آخرین اطلاع آن برای دی‌ماه منتشر شد، گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی، تورم ماهانه تولیدکننده در دی ماه امسال با  یک‌درصد کاهش نسبت به ماه قبل به 6/0 درصد رسید که این نرخ کمترین نرخ از مرداد ۱۴۰۱ به بعد است.


سید احسان خاندوزی افزود: تورم نقطه به نقطه نیز با 8/2 درصد کاهش به 2/31 درصد رسید که فاصله مهمی با تورم مصرف‌کننده دارد و این نرخ از خرداد ۱۳۹۹ کمترین مقدار را ثبت کرده است. در واقع کمترین نرخ در 5/3 سال گذشته بوده است.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه قبول داریم آثار کاهش تورم و رونق اقتصادی در زندگی مردم کمتر احساس شده است که این موضوع پایداری در بهبود شاخص‌ها را می‌طلبد، گفت: تلاش دولت این است که با ایجاد ثبات در متغیرها، آثار بهبود شاخص‌ها و کاهش تورم را در سفره مردم ملموس و‌محسوس کند.

ضرر بودجه ناتراز در نهایت متوجه مردم است  
خاندوزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر بار مالی ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی مجلس در بودجه سال آینده گفت: برخی مصوبات مجلس در بودجه سال ۱۴۰۳ با اخذ نظر دولت بود که یکی از آن‌ها افزایش ۱۸ تا ۲۰درصدی حقوق کارمندان است که برای آن منبع پایدار درآمدی شناسایی شد؛ اما برخی از مصوبات مجلس متکی بر درآمدهای پایدار نیست؛  تحمیل کسری به بودجه، منجر به افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و با اصل ۷۵ قانون اساسی هم در تعارض است.
وی گفت: امیدواریم در مراحل پایانی بررسی بودجه، کمترین کسری برای بودجه سال ۱۴۰۳ رقم بخورد.
سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به این پرسش که کسری بودجه ناشی از مصوبات مجلس چه تأثیری بر کنترل تورم خواهد داشت، گفت: امیدواریم پس از طی شدن مراحل تصویب قانون بودجه سال ۱۴۰۳، شاهد باشیم برخی از چالش‌ها و ناترازی‌های ایجاد شده در بودجه بر طرف شود.
وی افزود: اما پس از تصویب قانون، در صورت ناتراز بودن بودجه، حتماً تصمیم دولت این خواهد بود که به عنوان خط قرمز اصلی خود از پولی شدن کسری بودجه جلوگیری کند.
خاندوزی گفت: بنابراین در صورت آنکه مصارفی در بودجه اضافه شود که درآمدهای پایدار آن به‌صورت صریح مشخص نشده باشد، دولت تلاش می‌کند با ارائه اصلاحیه‌هایی از سیاست‌های کاهش تورم صیانت کند.

اقدام مؤثر بانک مرکزی برای مهار تورم و رشد تولید ۱۴۰۳
سخنگوی اقتصادی دولت در توضیح علت انتشار  اوراق سپرده خاص با نرخ سود ۳۰ درصد گفت:همان‌گونه که می‌دانید در ماه‌های پایانی سال، تقاضای پول برای سرمایه در گردش افزایش می‌یابد، از سوی دیگر تنگناهایی برای اختصاص اعتبارات و تسهیلات نیز وجود دارد.
وی افزود: انتشار این اوراق خاص با نرخ سود ۳۰ درصد کمک می‌کند نقدینگی لازم برای پروژه‌های خاص با بازدهی بالا، تأمین شود و همزمان برای مردم جذابیت ایجاد می‌کند، این طرح کمک می‌کند نقدینگی به جای سفته بازی به بخش تولید منتقل شود.
خاندوزی گفت: این اقدام از یک سو به اختصاص سرمایه‌ها در خدمت تولید کمک می‌کند و از سوی دیگر به کاهش نقدینگی و مهار تورم منجر خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه