امسال هم سیمرغ مردمی نداریم

دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر:

امسال هم سیمرغ مردمی نداریم

دبیر چهل و دومین جشنواره فیلم فجر در نشست خبری این جشنواره که روز گذشته با حضور اهالی رسانه در موزه سینما برگزار شد ضمن اشاره به اینکه به دلیل تقاضای بالای حضور فیلمسازان در جشنواره امسال، کار هیئت انتخاب بسیار سخت بوده است، گفت: حدود ۱۰۶ فیلم به دبیرخانه رسید که همه این آثار مورد بازبینی قرار گرفت. 


مجتبی امینی افزود: ۵۱ فیلم‌اولی متقاضی حضور در جشنواره بودند که بخش فیلم‌های اول به جشنواره اضافه شد و ما میزبان ۱۲ اثر در این بخش هستیم. در کنار آن جشنواره با چهار اثر پویانمایی کار خود را آغاز می‌کند.
وی درباره ساعت اکران فیلم‌ها در سینماهای مردمی گفت: فیلم‌های سینمای مردمی از ساعت ۱۶ اکران می‌شوند. همچنین با توجه به فیلم‌هایی که در حوزه پویانمایی داریم که با هماهنگی با آموزش و پرورش، صبح‌ها سانس مدرسه را برنامه‌ریزی کردیم تا پنج فیلم را نمایش بدهیم. امسال دانش‌آموزان میهمانان ویژه این دوره از جشنواره هستند و بستر اردوهای دانش‌آموزی را شکل خواهیم داد.
امینی در بخش دیگری از سخنان خود درباره برپایی افتتاحیه تصریح کرد: امسال جشنواره را با یک افتتاحیه منسجم در تالار وحدت آغاز می‌کنیم و چند بزرگداشت خواهیم داشت که بر همین اساس میزبان چهار پیشکسوت از جمله محمدرضا علی‌قلی و پرویز شیخ‌طادی در حوزه کارگردانی و خانم فریبا کوثری و ابوالفضل پورعرب در حوزه بازیگری هستیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت سیمرغ مردمی و بازگشت آن به جمع سیمرغ‌ها گفت: همه ما این جایزه را دوست داریم و من هم به عنوان یک مخاطب سینما با این جایزه خاطره دارم اما هنوز هیچ استاندارد منسجم و فنی در ناوگان کشور وجود ندارد که این فضا را به وجود بیاورد که خطایی در شمارش آرا ایجاد نشود. این را هم در نظر بگیرید که جشنواره‌های گرید A چنین جایزه‌ای ندارد اما با این حال همه مخاطبان سینما و فیلمسازان این جایزه را دوست دارند و باید به این جایزه احترام بگذاریم و حس نوستالژیکی برای همه ما دارد.
امینی در بخش دیگری از این نشست درباره تنوع فیلم‌ها و شرکت‌کنندگان امسال در جشنواره یادآور شد: هر سال شاهد رویش‌ها بودیم و نسل‌های جدیدی از فیلمسازان به جمع ما اضافه شدند. فیلمسازان بسیاری سال‌ها منتظر شرایطی بودند تا فیلم بلندشان را بسازند. در یکسری سال‌ها کمرنگ و در یکسری سال‌ها پررنگ بوده است. دوستان ما در سازمان سینمایی تلاش کردند فیلمسازان جوان حضور داشته باشند و این اتفاق امسال هم افتاده و شاهد رویش هستیم و فیلمسازان جدیدی می‌بینیم که حرفی برای گفتن دارند. 
دبیر جشنواره امسال درباره تعداد مشخص فیلم‌های دولتی و خصوصی و درباره حضور بازیگران ممنوع‌الکار در این دوره جشنواره گفت: پاسخ به این پرسش در حیطه اختیارات من نیست اما حدود یک‌سوم فیلم‌ها خصوصی هستند و یک سوم نیمه‌دولتی همچنین یک‌سوم فیلم‌ها دولتی هستند. باید خوشحال باشیم که دولت پای کار سینما ایستاده و در سینما سرمایه‌گذاری می‌کند. سال‌ها بحث بود که معیشت اهالی سینما خوب نیست و اگر پروژه‌ای باشد معیشت اهالی سینما نیز رونق می‌گیرد. دولت پای کار است و کمک می‌کند تا فیلم‌ها ساخته شوند که این اتفاق خوبی است.
​​​​​​​
خبرنگار: صبا کریمی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه