مساجد، میدان‌دار توانمندسازی حاشیه شهر هستند

آیت‌الله علم‌الهدی در جلسه ستاد ساماندهی حاشیه شهر:

مساجد، میدان‌دار توانمندسازی حاشیه شهر هستند


نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: مساجد حاشیه شهر کانون‌های تجمع، مطالبه‌گری و پیگیری‌های مردم هستند. به همین دلیل به شورا و شهرداری توصیه می‌کنم ضمن حفظ و تقویت دفاتر تسهیل‎گری، دستورالعملی تدوین شود که رسیدگی به امور حاشیه شهر با میدان‎داری مساجد صورت بگیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در جلسه ستاد ساماندهی حاشیه شهر که صبح روز گذشته با حضور مسئولان استانی، مدیران شهری و فرماندهان نیروهای مسلح استان در دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مسائل مهمی که امروز در حاشیه شهر مشهد وجود دارد، موضوع گسترش پهنه‌های حاشیه است. نباید اجازه بدهید بعضی سودجویان در مناطق حاشیه شهر به جان مردم بیفتند، زمین‎ها را به ثمن بخس خریداری کنند و بعد یا ساختمان ناامن بسازند که برای شهرداری و شهر هزینه ایجاد کند و یا زمین‌ها را بفروشند که این هم خلاف قانون است.
وی افزود: برادران بحث ساماندهی اراضی و زمین‌های حاشیه شهر منحصر به یک موضوع صنفی و شهری نیست. پای جان مردم در میان است. اینجا امکاناتی وجود دارد که می‌توان از آن استفاده کرد. سازوکارهای اداری که وجود دارد باید در خدمت حل این مشکلات قرار بگیرد و این یک مزیت است که دیگر نیاز نیست برای ایجاد تشکیلات هزینه شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زمانی که کار جهادی در حاشیه شهر آغاز شد، 180 مسجد در این مناطق وجود داشت که اکنون به 600 مسجد افزایش پیدا کرده و این‌ها به کانون‌های تجمع و مطالبه‌گری مردم تبدیل شده‌اند. 
همچنین آیت‌الله علم‌الهدی در همایش بصیرتی اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه پویایی و تطابق با علوم روز، ضرورت مطالعات علمی حوزوی است، اظهار کرد: حوزه مسئولیت دارد از آرمان، مبانی و اندیشه انقلاب اسلامی محافظت کند. این بر دوش علما، طلاب، فضلا و فرهیختگانی است که مؤلف و پژوهشگر هستند. پس به علوم روز رو بیاورید و با مجاهدت علمی خود، پویایی فقه را حفظ کنید. اگر پویایی فقه برقرار باشد، جریان روشنفکری دینی هم اعتبار خود را از دست خواهد داد.
وی افزود: امروزه اسلام در بستری از عزت قرار دارد که از روز بعثت نبی مکرم اسلام(ص) تاکنون آن را تجربه نکرده است. از موج اقبال عمومی مردم در دنیا به دین خدا گرفته تا فطرت‎های پاکی که حتی به بهانه جریان‌های به‌ ظاهر غیردینی همچون حمله رژیم غاصب صهیونیستی به غزه، دلبسته اسلام می‌شوند، قرآن تهیه می‌کنند و فرمان خدا را می‌خوانند تا حقیقت دین را درک کنند. به‌ موازات جایگاه دین خدا که 
روز به روز بر عظمت آن افزوده می‌شود، مسئولیتی هم متوجه میدان‎داران امر است که آن هم روز به روز شدت می‌گیرد و با هر قطره خونی که بر زمین ریخته می‌شود، ارزش کار انقلابی نیز افزایش پیدا می‌کند.

مراقب بازماندن حوزه از علوم روز باشید
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ضمن واکاوی دو جریان مخرب گفتمان انقلاب اسلامی تصریح کرد: این را به شما بگویم، اگر زمانی برسد که ما به همه قله‌ها برسیم و دشمن را یکسره مضمحل کنیم، اگر دو موضوع حل‌وفصل نشود باز هم نظام در خطر است؛ یکی جریان ایستایی و عقب ‎ماندن حوزه از مسائل روز و دیگری جریان روشنفکری دینی که باید با گفتمان و به شیوه استدلالی، این دو جریان را اصلاح کرد.
آیت‌الله علم‌الهدی افزود: چطور می‌شود یک عده استاد حوزه – حتی باسواد  – حاضرند سه ماه وقت بگذارند تا یک سرفصل از احکام را مورد مطالعه قرار دهند اما به دل رضایت نمی‌دهند درباره فقه حکومتی یا مسائل روز مردم تحقیق کنند؟ آقایان از دماء ثلاثه تا ابواب طهارت و صلاه و سایر احکام را می‌خوانند، به‌ دقت هم می‌خوانند اما به مسائل مهمی همچون فقه امنیت که موضوع اخیر درس خارج بنده است یا مسائل دیگری که نظام و ملت درگیر آن هستند، رغبت نشان نمی‌دهند و دردناک‎تر از این، حتی دغدغه‎مندان این حوزه را متهم می‌کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه