سنگ‌اندازی بیمه‌ها بر سر راه اصلاح جاده‌ها

وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با قدس خبر داد

سنگ‌اندازی بیمه‌ها بر سر راه اصلاح جاده‌ها

بر اساس آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان پلیس راه کشور، ۳۴درصد تصادفات در راه‌های اصلی اتفاق می‌افتد. ۷۵درصد تلفات جانی تصادفات نیز در همین مسیرها رخ می‌دهد. طبق همین آمار، 51درصد تصادفات در دم فوتی دارند.با فوت هر نفر در تصادفات، حدود 8میلیارد تومان به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کشور زیان وارد می‌شود. گرچه در خصوص تصادفات هشت دستگاه نقش جدی بر عهده دارند اما به نظر می‌رسد نقش وزارت راه و شهرسازی که وظیفه بهینه‌سازی و اصلاح وضعیت جاده‌ها را بر عهده دارد، نقشی اساسی است که باید به آن توجه ویژه داشت.
سردار هادیانفر، رئیس پیشین پلیس راهور فراجا که اکنون به عنوان معاون جدید حمل‌ونقل وزارتخانه راه و شهرسازی انجام وظیفه می‌کند، آذر سال گذشته گفته بود: «تا این لحظه هیچ اتفاقی در زمینه ایمن‌سازی جاده‌ها صورت نگرفته و وزارت راه می‌گوید با الگوی ریاضی، نقاط ناایمن را شناسایی می‌کند. این در حالی است که این موارد به الگوی ریاضی احتیاجی ندارد. 10سال در برخی نقاط مدام حوادثی رخ داده که نشان می‌دهد آن یک نقطه ‌حادثه‌ساز است و باید رفع شود».
این موضوع را در گفت‌وگوی اختصاصی با مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی در میان گذاشتیم که در ادامه می‌خوانید.

مقایسه آمارهای سال۱۴۰۲ با سال۱۴۰۱ نشان می‌دهد در پنج ماه ابتدایی امسال به نسبت دوره گذشته در ۱۴۰۲، آمار مصدومان حوادث رانندگی 6.6درصد افزایش داشته است. صرف‌نظر از سهم رانندگان در تصادفات به نظر می‌رسد جاده‌های ما هنوز ایمنی لازم را ندارند. این در حالی است که به گفته رئیس پلیس راهور فراجا ما هنوز 5هزارو200 نقطه حادثه‌خیز در کشور داریم که در 10سال گذشته شمار آن کاهش نداشته است. چقدر زمان لازم داریم که به حداقل استاندارد لازم در این خصوص برسیم؟
ما 870نقطه حادثه‌خیز را از ابتدای امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا پایان دولت سیزدهم اصلاح و نقایص آن‌ها را برطرف کنیم.
بخشی از این مسائل با اصلاحات حداقلی و هندسی برطرف می‌شود و بخشی هم نیاز به کارهای بزرگ عمرانی دارد؛ مثل تقاطع‌های غیرهمسطح، احداث پل یا زیرگذر، دوبانده کردن مسیرها، تعریض جاده و... .
هدف‌گذاری ما برای امسال این بود 400نقطه‌محل از این معابر اصلاح و رفع خطر شوند و بقیه در سال آینده انجام شود.
کار هم این‌گونه نیست که ما اصلاح مسیر را طراحی و اجرا کنیم و تمام شود. بلکه پلیس راهور هم باید اصلاح صورت گرفته را بپذیرد و تأیید کند حادثه‌خیز بودن آن نقطه رفع شده و پس از آن این موضوع
 صورتجلسه شود.
اصلاح بخش عمده‌ای از این 400نقطه تا این لحظه انجام‌گرفته و صورتجلسه آن‌هم آماده‌ شده و قرار است تا پایان سال، گزارش آن را ارائه دهیم. ولی آنچه من برای سازمان راهداری هدف‌گذاری و تکلیف کرده‌ام این است بتوانیم 400نقطه را تا آخر اسفند امسال بر اساس برنامه و قولی که داده‌ایم کامل کنیم.

این کار به چه میزان اعتبار نیاز دارد؟
طبعاً اعتبار موردنیاز بسیار زیاد و کلان است و من الان نمی‌توانم رقم کلی و نهایی را ارائه دهم و در اختیار ندارم. باید توجه کنید که کار در هر نقطه به لحاظ حجم، نوع ایراد، الزامات رفع نقایص، شکل کار و... با یکدیگر تفاوت دارد و به روش متفاوتی انجام می‌شود. 
همان‌طور که اشاره کردم، یک نقطه با اصلاح هندسی یا نصب علائم یا تجهیزات روشنایی رفع می‌شود و در یک نقطه هم ممکن است برای یک تقاطع غیرهمسطح هزار میلیارد تومان بودجه نیاز باشد. همه این اعتبارات هم باید از منابع داخلی خودمان در وزارت راه و شهرسازی تأمین شود.
البته ما برای کمک به این برنامه حکمی را در بودجه1403 گنجانده‌ایم که به تصویب دولت رسید. درواقع در بودجه سال آینده پیشنهاد کرده‌ایم 4هزار میلیارد تومان از محل صندوق تأمین خسارت بدنه برای کمک به رفع هرچه سریع‌تر نقاط حادثه‌خیز جاده‌های کشور تخصیص داده شود. تا آنجا که خبر داریم بیمه‌ها در حال رایزنی هستند که این بند حذف شود که کار غلطی است و امیدواریم دوستان ما در بیمه‌ها برای حذف و جلوگیری از تصویب آن در مجلس به رایزنی‌هایشان پایان دهند.
از بیمه‌ها می‌خواهیم با جان مردم بازی نکنند و مسائل مالی و مادی را به ایمنی و جان مردم ارجح ندانند.
همین‌ها در تصادفات و کارشناسی‌ها به دنبال تعیین نقش نقص معابر و راه‌ها در حوادث هستند ولی وقتی کار به اینجا می‌رسد که اعتباری از این صندوق‌ها تخصیص پیدا ‌کند در برابر آن مقاومت می‌کنند، درحالی‌که اصلاح معابر بدون پول امکان‌پذیر نیست. همان‌طور که گفتم در بسیاری موارد ساخت یک پل، زیرگذر، رمپ یا دو بانده کردن مسیر چند صد یا چندهزار میلیارد اعتبار نیاز دارد.
یا برخی محورها نیاز به تعریض دارد و گاه باید مثلاً تا 10کیلومتر تعریض یا دو بانده شود و همه از مجلس، دولت، بیمه‌ها و بخش‌های مرتبط دیگر باید کمک کنند تا این کار انجام شود.
به همین منظور من آقای هادیانفر، معاون جدید حمل‌ونقل وزارتخانه را هم با توجه به تجربه‌ای که در پلیس راهور دارد مأمور کرده‌ام بر رفع نقاط حادثه‌ پرخطر متمرکز شود و یک همکاری و تعامل بین‌دستگاهی و بین‌بخشی را با همه ارگان‌های مربوط مثل پلیس، سازمان برنامه ‌و بودجه، سازمان راهداری و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور ایجاد کند تا هرچه سریع‌تر این پروژه تکمیل شود.

روش تعیین این نقاط پرخطر ویژه چطور بوده است؟
این نقاط با مطالعه آماری و گزارش پلیس راهور از تصادفات، آمار سازمان پزشکی قانونی، دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها از فوتی‌های حوادث رانندگی و همچنین سازمان راهداری خودمان بدست‌آمده‌اند.

بخشی از تصادفات جاده‌ای در شب‌ها و به دلیل نبود دید کافی و روشنایی لازم است. آیا تدبیری برای تأمین برق به‌عنوان‌مثال با استفاده از فناوری‌های خورشیدی شده است؟ 
بدیهی است ما از فناوری‌های مناسب ازجمله فناوری‌های نوین مثل تجهیزات جدید روشنایی با انرژی خورشیدی، علائم هوشمند و... استفاده می‌کنیم.
طبعاً در برخی مناطق، رفع نقطه حادثه‌خیز با تأمین روشنایی یا نصب علائم انجام می‌شود که این‌ها مأموریت‌های روزانه سازمان راهداری ماست و هراندازه منابع اجازه دهد انجام می‌دهند.
ولی 870 محل، نقاطی است که بیش از این‌ها کار و بودجه نیاز دارد که امیدواریم در بودجه 1403 نمایندگان هم همراهی کنند تا هدف‌گذاری این دولت محقق شود.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه