مشارکت آستان قدس رضوی در طرح کنترل کانون‌های ریزگرد 

مشارکت آستان قدس رضوی در طرح کنترل کانون‌های ریزگرد 


مدیر املاک و اراضی آستان قدس رضوی در سرخس گفت: تا پایان امسال حدود ۷ هزار هکتار از اراضی مرتعی و دیمه‌زارهای واقع در کانون‌های ریزگرد در این شهرستان قرق می‌شود تا کشت و کاری در آن صورت نگیرد.
سروش نیک‌فرجام اظهار کرد: این اقدام در راستای مطالبات مردمی و بر اساس طرح مطالعاتی سازمان منابع طبیعی صورت می‌گیرد تا کانون‌های فرسایش بادی و ریزگردها کنترل شود. این طرح پس از بررسی‌های میدانی در مدت ۶ ماه تهیه و تدوین شده است.
وی با اشاره به وجود سه کانون فرسایش بادی در این شهر، خاطرنشان کرد: قرار است در مرحله نخست حدود 
۳ هزار هکتار از زمین‌های در اختیار املاک و اراضی آستان قدس رضوی قرق شود و در مرحله بعد حدود ۴ هزار هکتار از اراضی واقع در کانون‌های خانگیران، صمدآباد و چاله‌زرد در دستور کار قرار گیرد. با توجه به اینکه کشت محصولات حتی به صورت دیم به دلیل شیار زدن زمین، در فرسایش خاک و گسترش ریزگردها مؤثر بوده، از انعقاد قرارداد با افراد برای کاشت جلوگیری شده است.
مدیر املاک و اراضی آستان قدس رضوی از هدف‌گذاری برای تبدیل اراضی به مرتع در قالب برنامه‌ای چهار ساله خبر داد و گفت: چنانچه در این اراضی کشت و کاری انجام نشود، طبیعت می‌تواند دوباره خود را بازیابی کند.
نیک‌فرجام افزود: در شهرستان سرخس حدود ۱۳۰ هزار هکتار بیابان وجود دارد که این مساحت به سطح ۲۰۰ هزار هکتار در حال گسترش است. از این رو در تلاش هستیم در قالب برنامه‌ای مدون ۲۰ تا ۳۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی و بخشی از اراضی دیمه‌زار را به مرتع تبدیل کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه