دولت بیشتر از این نمی‌تواند در امور بهداشتی هزینه کند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی:

دولت بیشتر از این نمی‌تواند در امور بهداشتی هزینه کند

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰ درصد هدفمندسازی یارانه‌ها و یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به امور بهداشتی اختصاص یافته اما باز هم مبلغ کمی است و دولت بیشتر از این نمی‌تواند هزینه کند.


به گزارش ایرنا، حسین‌علی شهریاری در سومین روز از بیستمین اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: باید در خصوص میزان توان و ظرفیت دولت برای ارائه خدمات به صورت شفاف به مردم توضیح داده شود تا مردم در جریان امور قرار گیرند و آن موقع بیشتر به مسئله پیشگیری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تن خواهند داد .باید با مردم صادقانه، و واضح صحبت و منابع موجود و توان کشور را بیان و میزان توان کمک و حمایت دولت را شفاف بازگو کرد تا مردم راحت‌تر بپذیرند.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند از ظرفیت خیران غافل نشویم، افزود: پس از این فرمایش رهبر فرزانه انقلاب مجمع خیرین سلامت کشور در سال ۸۸ شکل گرفت.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسئله‌ای که کسی وقتی بیماری دارد باید شرایط به گونه‌ای باشد که دغدغه‌ای جز بیماری نداشته باشد، با توجه به اینکه اصل مردم هستند تنها طی یکی دو سال عملیاتی شد و به ۳۲درصد پرداختی از جیب مردم رسید اما بعد از آن دیگر اجرایی نشد.
شهریاری گفت: واقعیت این است که متأسفانه در مجلس، ما آرزوهایمان را تبدیل به واقعیت می‌کنیم و ایده‌آلیست هستیم بدون اینکه فکر کنیم واقعاً قانونی که تصویب می‌کنیم منابع مالی، مدیریت آن، توان مدیریت کشور و نیروی انسانی آن پیش‌بینی شده است یا نه؟ نمونه آن قانون برنامه است که افراد خوشبین معتقدند حدود ۳۰درصد و افراد بدبین معتقدند که ۱۰درصد آن محقق شده است. برنامه پنج ساله‌ای که تصویب می‌شود نیازمند برش‌های سالانه است تا تحقق یابد.
وی افزود: هزینه درمان و داروی بیماران خاص و سخت‌درمان بسیار زیاد است که برای حمایت از آنان مجلس در سال نخست تشکیل صندوق حمایت از بیماران خاص و سخت‌درمان، بیمه سلامت ایران 5هزار میلیارد تومانی و در سال دوم 7هزار میلیارد تومان به آن اختصاص داد.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح دارویار و حذف ارز دولتی گفت: اعتباری که برای طرح دارویار در نظر گرفته شده با توجه به منابع مالی کشور بسیار کم است. طرح دارویار همه داروها را زیر پوشش ندارد و ارز دولتی از داروها هم برداشته شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه