جلو تخفیف‌های نامتعارف کتاب را خواهیم گرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد:

جلو تخفیف‌های نامتعارف کتاب را خواهیم گرفت

چهاردهمین نشست انجمن خوشه با حضور کتابفروشانی که از سراسر کشور به مشهد مقدس آمده بودند، در هتل ولایت مشهد آغاز شد.


این دوره از نشست‌ها که به صورت کارگاه‌محور با تشکیل کارگاه‌های تخصصی و نشست‌های آموزشی با حضور اساتید حوزه کتاب و کتاب‌خوانی، تبلیغ و ترویج و فروش کتاب برگزار شد با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علی رمضانی مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران به کار خود پایان داد. آنچه می‌خوانید خلاصه‌ای است از صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ناشران و کتابفروشان. در ابتدای جلسه محمد راهی، مدیرعامل انجمن کتابفروشان خوشه گفت: ۱۳۰کتاب‌فروشی از سراسر کشور با حداقل یک نماینده و فروشگاه در این نشست دوروزه حضور پیدا کردند. این نشست هر سال برگزار می‌شود و تنها و مهم‌ترین اجتماع سراسری کتابفروشان از سراسر کشور است تا بتوانند مسائل حوزه کتاب را با یکدیگر به اشتراک بگذارند .وی در خصوص «خوشه» گفت: تشکیلات خوشه نیز یک تشکیلات سازمان‌یافته است که با کارگروه‌های تخصصی، مسائل را موشکافی می‌کند.

کتاب‌خوانی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه‌یافتگی است
در ادامه، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص ضرورت معرفی کتاب اظهار کرد: کتاب اهمیت زیادی در دانش‌افزایی دارد، ضمن آنکه کتاب‌خوانی از مهم‌ترین شاخصه‌های توسعه‌یافتگی است، بر این اساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیرو رسالتش اهتمام جدی برای معرفی کتاب دارد. وی افزود: دولت مدتی است این کار را در دستور کار قرار داده است، خود بنده هم در هر مناسبتی، هم کتاب معرفی می‎‌کنم و هم کتاب هدیه می‌دهم. وی در خصوص تخفیف‌های غیرقانونی کتاب گفت: این تخفیف‌های نامتعارف موجب تضییع حقوق ناشران و از سویی قاچاق کتاب می‌شود و این دولت مردمی به‌زودی جلو تخفیف‌های غیرقانونی و نامتعارف کتاب را با راهکارهایی خواهد گرفت.

افزایش تولید کاغذ تحریر
محمدمهدی اسماعیلی افزود: وزارت ارشاد با گروه‌های مردمی و جبهه فرهنگی انقلاب ارتباط خوبی دارد که این ارتباط جزو مأموریت‌های دولت‌مردمی است، ما مدت‌ها فکر کردیم چه شعاری را به آقای رئیسی پیشنهاد دهیم، نگاهمان این بود جمهوری‌اسلامی از گام‌دوم به بعد، به لطف رهبر معظم انقلاب تغییرات مهمی را در حوزه حکمرانی ایجاد کند. ایشان خودشان 40‌سالگی انقلاب را دوره تحول نام‌گذاری کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نخستین دولت استقرار یافته پس از بیانیه گام دوم، تصریح کرد: ما در این دولت که مبتنی‌بر فاعلیت مردم و گروه‌های مردمی است دولت را در تنظیم‌گری، مدیریت، نظارت، حمایت و تسهیل‌گری تعریف کرده‌ایم و ریل‌گذاری این دوسال هم بر اساس همین نقشه‌ راه بوده است.
اسماعیلی با بیان اینکه زمانی که کارگروه کاغذ را تشکیل دادیم، تولید کاغذ تحریر در این کشور در مازندران ۵هزار تن بود و امروز به ۵۵هزار تن رسیده، افزود: امروز جشن خودکفایی کاغذ را در این شهر برگزار کردیم. مجموعه زاگرس در استان فارس هم آماده افتتاح مجموعه‌ای مشابه است. نام کارگروه کاغذ را در نمایشگاه قبلی کتاب به کارگروه «کاغذ و نشر» تغییر دادیم. مهم‌ترین بازوی مشورتی ما برای ارتقای وضعیت کاغذ، خود کتابفروشان 
هستند.

تأکید رهبری به اهمیت کتاب
در ادامه این نشست مهدی فقیهی‌نژاد، رئیس هیئت‌مدیره انجمن خوشه گفت: نقشی که حضرت آقا برای مردم در جامعه قائل هستند بسیار ارزشمند است. ما از سال ۸۸ در پی تأکیدی که رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت کتاب در جامعه داشتند، خوشه را تشکیل دادیم. خوشه ستادی است که از تصدی‌گری‌های مرسوم دور بوده و «مردم» تاکنون در آن پررنگ‌ترین نقش را داشته‌اند.
وی افزود: ما تلاش کردیم از راهبرد تا عمل این هدف را دنبال کنیم. نقش کتاب در جهاد تبیین بسیار پررنگ است و امیدوارم بتوانیم در این مسیر به‌درستی پیش برویم.

خواسته‌های کتابفروشان
استفاده از ظرفیت انجمن خوشه به عنوان بازوی اجرایی و نظارتی وزارتخانه برای اعمال قانون، خودداری از دادن مجوز و جلوگیری از فعالیت ناشران پخته‌خوار و ۸۵درصدی، تعیین‌تکلیف مرجع قانونی در حوزه تخلفات فروش کتاب، به ثبت رساندن کتاب‌فروشی به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور و عضویت کتابفروشان در صندوق هنر به منظور بهره‌بردن از بیمه تأمین اجتماعی برخی نکات مطرح شده توسط کتابفروشان حاضر در این نشست در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

خبرنگار: محدثه رضایی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه