کنترل نرخ طلا با سکه‌های بی‌تاریخ

پیش‌بینی کارشناسان از تأثیرات ضرب سکه پس از 16 سال توقف

کنترل نرخ طلا با سکه‌های بی‌تاریخ

24 دی ماه اعلام شد پس از گذشت 16 سال قرار است سکه جدید ضرب شود. به‌صورت کلی نخستین بار سال 58 بود که سکه تمام بهارآزادی ضرب و تا زمان ارتحال امام خمینی(ره) یعنی سال 68 ادامه داشت، اما پس رحلت ایشان سکه بهار آزادی به ‌شکلی دیگر طراحی و ضرب شد که به ‌سکه امامی مشهور است.


​​​​​​​این رویه ادامه داشت تا اینکه در سال 86 برای آخرین بار تغییرات بر آن اعمال شد. حالا و پس از گذشت 16 سال از آخرین تغییرات به‌گفته فرزین، رئیس کل بانک مرکزی سکه‌های جدید بدون تاریخ و به‌ صورت تمام بهار آزادی با طرح جدید ضرب شده است.
در روزهای اخیر شاهد بودیم سکه خود را به‌ کانال 34 میلیون تومان و طلای 18عیار به‌‌ بیش از 2میلیون و 600 هزار تومان رساند که حوادث سیاسی منطقه‌ و افزایش نرخ جهانی طلا در این زمینه بی‌تأثیر نبود، اما همزمان با اعلام خبر ضرب سکه جدید پس از 16 سال، شاهد افت قیمت این فلز گرانبها بودیم به‌طوری که هم‌اینک سکه در کانال 31 میلیون تومان قرار گرفته است.

کاهش حدود 2 میلیون تومانی حباب سکه
محمد کشتی آرای، کارشناس و فعال بازار سکه و طلا به‌ خبرنگار قدس گفت: از هفته گذشته به‌دلیل حبابی که روی سکه ایجاد شده بود، با افزایش قیمت طلا و سکه مواجه شدیم به‌گونه‌ای که حباب سکه به‌بیش از 7 میلیون تومان رسید.
وی ادامه داد: این موضوع با توجه به ‌تقاضایی که در بازار ایجاد کرده بود سبب افزایش قیمت ارز و طلا شد تا اینکه ساعت 11 ظهر روز شنبه 23 دی‌ماه با اعلام بانک مرکزی مبنی برای واگذاری و حراج در اتاق معاملات ارز و طلا، قیمت سکه که به‌ حدود 34میلیون تومان رسیده بود دچار شوک و کاهش قیمت شد به‌‌طوری که اثرات کاهش نرخ در بازار سکه و طلا بر بازار ارز هم خود را نشان داد و در نتیجه همزمان با این کاهش‌ها بازار به ‌تعادل رسید.
کشتی‌آرای با بیان اینکه در روز نخست اعلام این موضوع، حباب سکه تا حدود 2میلیون تومان کاهش پیدا کرد که این روند کاهشی تا اواخر هفته گذشته ادامه داشته است، افزود: ظهر روز چهارشنبه گذشته قیمت سکه در بازار تغییرات قابل توجهی در مقایسه با دو روز پیش از آن داشت و قیمت سکه 250 تا 350 هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.
این کارشناس بازار طلا و سکه ضمن بیان اینکه حباب سکه در حال حاضر در محدوده 5میلیون تومان است، این اقدام بانک مرکزی در راستای ایجاد تعادل در بازار را گام مثبتی دانست که به ‌ثبات در بازار کمک می‌کند.
وی در خصوص زمان واگذاری سکه‌های جدید در بازار و اینکه آیا قیمت سکه‌های جدید و نمونه‌های قبلی در بازار تفاوت خواهد داشت یا خیر، خاطرنشان کرد: معمولاً واگذاری سکه از طرف بانک مرکزی چرخه خاصی دارد و این‌گونه نیست که با فوریت انجام شود؛ به‌صورت کلی در مرحله نخست، واگذاری شمش انجام می‌شود و بعد از آن سکه.
کشتی‌آرای اضافه کرد: درباره قیمت سکه جدید هم هنوز اظهارنظر زود است؛ اما باید گفت یکی از مهم‌ترین پارامترها برای تعیین قیمت، عرضه و تقاضاست، بنابراین باید دید در آینده میزان عرضه و تقاضا چه میزان خواهد بود.

فعلاً اظهارنظر زود است
همچنین نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در این زمینه به ‌خبرنگار ما گفت: به‌نظر می‌رسد اظهارنظر درباره میزان تأثیر ضرب سکه جدید بر بازار، کمی زود است، چراکه بانک مرکزی فعلاً فقط اعلام کرده و هنوز سکه‌ای وارد بازار نشده، بنابراین باید دید با توجه به‌ نحوه عرضه سکه‌ها به‌بازار، واکنش خریداران چگونه است.
وی ادامه داد: البته ناگفته نماند در چند روز اخیر، اعلام ضرب سکه کمی بر بازار تأثیر گذاشته و از شدت التهابات بر بازار سکه و طلا کم کرده به‌طوری که از روز شنبه هفته گذشته بازار طلا سیر نزولی را در پیش گرفته است.
بذرافشان ضمن اظهار بی‌اطلاعی از زمان و نحوه عرضه سکه‌های جدید به‌ بازار، ابراز کرد: در جلساتی که با مسئولان داشتیم تأکیدمان بر این بود هرساله و طبق تاریخ همان سال اقدام به‌عرضه سکه به ‌بازار کنند تا تفاوت در تاریخ عرضه سکه‌ها از بین برود؛ اما این اتفاق رخ نداد و امسال قرار بر این شد سکه را بدون تاریخ عرضه کنند که ممکن است هم نتیجه مثبت داشته باشد و هم نتیجه منفی.

خبرنگار: فرزانه زراعتی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه