کنترل نیمکت‌ها حواشی فوتبال را کمتر می‌کند

ابراهیم شکوری در گفت‌وگو با مجله تصویری قدس (میدان):

کنترل نیمکت‌ها حواشی فوتبال را کمتر می‌کند

کمک به دانش‌افزایی مربیان و بازیکنان و گام برداشتن برای ارتقای کیفیت مسابقات ورزشی یکی از وظایف مهم فدراسیون فوتبال است.


طعاً اگر برنامه‌ریزی و دوراندیشی مناسب صورت گیرد و البته حاشیه‌ها بر متن غلبه نکنند، فوتبال ایران در حوزه‌های گوناگون به دستاوردهای بسیاری خواهد رسید. ابراهیم شکوری رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال کسی است که در گفت وگو با او راجع به مدیریت فوتبال و برنامه‌های فدراسیون در این زمینه صحبت کرده‌ایم.
 
کمیته آموزش برای بهتر شدن کیفیت فوتبال و رشته‌های دیگر فدراسیون چه اقداماتی کرده است؟
با توجه به ظرفیت ایران در زمینه نیروی انسانی، همکاری مؤثری میان فدراسیون فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای اف سی) شکل گرفته است. کلاس سطح 3 فوتسال و دوره‌های ای لایسنس و پروفشنال در حوزه فوتبال از جمله برنامه‌هایی بوده‌اند که کمیته آموزش بر اساس سرفصل‌های ابلاغی ای اف سی برگزار کرده است. 
 
چرا مدتی است دوره‌های پرو لایسنس در ایران نداشته‌ایم؟
فرایند برگزاری دوره‌ای مثل پرو لایسنس کمی پیچیده است و متأسفانه در کشورمان نیز مدرس داخلی نیست که بتواند در این دوره تدریس کند. ضمن اینکه مشکلات ناشی از تحریم‌ها مانند بحث پرداخت دستمزد مدرسین خارجی و هزینه‌های بالای حضور این افراد در ایران کار ما را برای مکاتبات با ای اف سی و کسب مجوزهای لازم کمی سخت می‌کند اما با وجود این، من این نوید را می‌دهم که ان‌شاءالله در کمتر از 6 ماه آینده یک دوره پرولایسنس در ایران برگزار خواهد شد. دوره پرو لایسنس به مدت 360 ساعت و طی 56 روز اجرا می‌شود. با درنظر گرفتن شرایط، ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در مقاطع نیم فصل و پایان فصل کلاس‌های حضوری این دوره را برگزار کنیم.

در فوتبال ایران و بیشتر در رده باشگاهی چیزی که فراوان دیده می‌شود، حاشیه است. شما برای مدیریت این مسئله چه پیشنهادی دارید؟
به طور کلی فوتبال رشته پرمخاطب و پرطرفداری است و همین موضوع سبب می‌شود حواشی آن نیز زیاد باشد. با وجود این ما امیدوار هستیم با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ای که فدراسیون فوتبال در بحث کنترل نیمکت‌ها داشته، سال آینده کمتر شاهد اتفاقات حاشیه‌ای باشیم. البته یکی از الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوز حرفه ای نیز برگزاری کلاس‌های مدیریت نیمکت برای تمامی اعضای باشگاه‌هاست که امیدواریم این موضوع سبب شود تیم‌ها همان آرامش بازی‌های آسیایی و بین‌المللی را در لیگ برتر و مسابقات داخلی هم داشته باشند.
 
فکر می‌کنید وضعیت فوتبال ایران و همین‌طور مدیریت حاشیه‌ها بهتر می‌شود؟
قطعاً این‌گونه خواهد بود و چنانچه شما شرایط روبه‌جلو بعضی کشورها مثل قطر را بررسی کنید، متوجه می‌شوید این موضوع شدنی است. وضع کنونی ما نیز نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و به عنوان مثال شرایط الان با 10 سال پیش خیلی تفاوت دارد. فدراسیون هم با برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های مختلف تمام تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد و درصورتی که اهالی فوتبال، از بازیکن گرفته تا مربی و مدیران، همگی دست به دست یکدیگر دهند و برای بهبود اوضاع کار کنند، بدون شک این رشته ورزشی در کشورمان روز به روز پیشرفت خواهد کرد.

خبرنگار: سینا حسینی- نجفی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه