وظیفه ما ایجاد و تقویت پیوند مردم با حضرت رضا(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعالی حرم مطهر رضوی:

وظیفه ما ایجاد و تقویت پیوند مردم با حضرت رضا(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی ایجاد شرایط و بستر تقویت ارتباط مردم با حضرت رضا(ع) را هدف و وظیفه خدمتگزاران در آستان قدس رضوی دانست.


به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعالی حرم مطهر امام رضا(ع) با اشاره به روایت «رَحِمَ اللّه ُامرَأً عَرَفَ قَدرَهُ، رحمت خدا بر آن كس كه اندازه خويش را بشناسد» از امام علی(ع)، اظهار کرد: خداوند بر خدمتگزاران حرم مطهر امام رضا(ع) منت گذارده که توفیق خدمت در این بارگاه بلند، قدسی و ملکوتی را عنایت کرده است؛ بنابراین خادمان باید متوجه باشند در چه جایگاه روحانی و جلیل‌القدری قرار گرفته‌اند.
وی افزود: بارگاه قدس رضوی جایگاهی معمولی و کار در این حرم مطهر شغل و حرفه‌ای همانند سایر مشاغل و حرفه‌ها نیست؛ این حرم مطهر خانه ولی خدا و محل رفت و آمد ملائکة‌الله است؛ میلیاردها انسان از جمله بسیاری از علمای برجسته و بزرگان دین آرزوی خدمت در این صحن و سرای قدسی را داشته‌اند، اما این توفیق برایشان حاصل نشده است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خادمان رضوی باید معرفت نسبت به نعمت خدمتگزاری در بارگاه رضوی را دانسته و آن را قدر بدانند، عنوان کرد: تمام بخش‌های آستان قدس باید در خدمت حرم مطهر و زائران بارگاه منور رضوی باشند؛ تمام بخش‌های آستان قدس برای خدمت به حرم مطهر تأسیس شده‌اند تا بهترین امکانات و تسهیلات برای رفاه زائران محترم و تحقق زیارت متعالی در بارگاه نورانی رضوی فراهم شود.
وی با بیان اینکه هدف ما ایجاد پیوند میان مردم و امامشان است، عنوان کرد: ما در اینجا مرقدداری نمی‎کنیم، بلکه وظیفه داریم میان انسان‌ها و امامشان ارتباط برقرار کنیم، لذا رفتار و مواجهه خدام با زائران باید به گونه‌ای باشد که هرکسی به این بارگاه نورانی مشرف می‎شود، احساس آرامش کند و اشتیاق به زیارت دوباره در دل او افزایش یابد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت حجاب در حرم مطهر رضوی، عنوان کرد: رعایت حجاب یکی از ضروریات غیر قابل انکار در حرم مطهر رضوی است، لذا تمام خدام موظف هستند در صورت مشاهده کوچک‌ترین غفلتی در خصوص رعایت حجاب، با حسن برخورد، کلام نرم و ادبیات شایسته تذکر و ارشاد لازم را داشته باشند.
وی با تأکید بر اینکه در مقوله امر به معروف و نهی از منکر نباید به گونه‌ای رفتار کرد که در مردم نفرت ایجاد شود، عنوان کرد: هنگامی که پیامبر گرامی اسلام(ص) معاذ بن جبل را برای دعوت و تبلیغ دین به یمن فرستادند؛ به او توصیه کردند «یا معاذ بشر ولا تنفر؛ ای معاذ! بشارت بده و تنفر ایجاد نکن». یعنی در تبلیغ دین به گونه‌ای نباید سخن گفت و به شیوه‌ای نباید مردم را خطاب قرار داد که واکنش آن‌ها ایجاد نفرت از دین باشد؛ در مقوله حجاب نیز برای گسترش و پاسداری هرچه بیشتر از این ضرورت دینی نیازمند استفاده از روش‎های صحیح و ادبیات مناسب هستیم.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه تاکنون هیچ‌کس با برخورد قهرآمیز جذب اسلام و انجام واجبات شرعی نشده است، ابراز کرد: ساز و کارهای خوبی در حرم مطهر برای مقوله حجاب ایجاد شده است، در مبادی ورودی حرم اتاق‌های زیبایی باهدف تأمین چادر زیارت برای استفاده بانوان تعبیه شده که در کنار تحویل چادر، خدام خواهر دوره دیده به راهنمایی و آموزش آداب تشرف مبادرت می‌کنند.
وی با تأکید دوباره بر اینکه حرم مطهر قداست دارد و نباید کوچک‌ترین کم‌توجهی به حجاب در آن مشاهده شود، گفت: هیچ‌کس حق ندارد میان مردم و امامشان فاصله ایجاد کند، وظیفه ما ایجاد و تقویت پیوند میان مردم و حضرت رضا(ع) است؛ زائرانی که از اقشار مختلف و با ظواهر متفاوت به این حرم نورانی مشرف می‌شوند، همگی معتقد و دلشان با حضرت رضا(ع) است، بنابراین اگر سهواً بی‎توجهی نیز صورت می‎گیرد از روی غفلت است، باید با محبت و احترام به آن‌ها تذکر داد و آن‌ها را به حجاب اسلامی دعوت کرد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خدام باید در حرم مطهر حضور فعال داشته باشند و نسبت به مشکلات احساس مسئولیت کنند؛ بیان کرد: بنده از تمام خدام مطالبه می‎کنم برای اداره حرم مطهر به بهترین وجه همراهی، همفکری و کمک کنند، اینجا خانه امام رضا(ع) است، لذا تمام بخش‎‌ها و شئون آن باید در شأن این امام همام باشد.
در پایان این مراسم «رضا خوراکیان» به‌عنوان مدیرعالی حرم مطهر رضوی منصوب شد؛ پیش از این «مصطفی فیضی» عهده‌دار این مسئولیت بود که اکنون به عنوان قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی فعالیت می‌کند. 
گفتنی است؛ مسئولیت دفتر نمایندگی حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در مشهد، ریاست دفتر تولیت آستان قدس رضوی، مدیرعامل و مدیرمسئول روزنامه قدس، مدیر عامل مؤسسه فرهنگی هنری خراسان، مدیرعامل مؤسسه خدمات مشاوره جوانان و پژوهش‌های اجتماعی آستان قدس رضوی و عضویت در ستاد برنامه‌ریزی  پنج‌ساله آستان قدس رضوی بخشی از سوابق رضا خوراکیان است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی: خدمت به زائر؛ مهم‌ترین مأموریت مدیرعالی حرم‌مطهررضوی
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در آیین معارفه مدیرعالی حرم‌مطهررضوی، ضمن تبریک اعیاد ماه رجب اظهار کرد: به عنوان کسی که در جریان بخش عمده‌ای از فعالیت‌های این آستان قرار دارد، اعلام می‌کنم به لطف حضرت رضا(ع) و در سایه تدابیر تولیت معزز آستان مقدس، خدمات و اقدامات در بخش‌های مختلف حرم مطهر قابل مقایسه با سال‌های قبل نیست و تحولی مشهود در خدمت‌رسانی ایجاد شده که البته ما نباید به این خدمات اکتفا کنیم و از همین رو قانع نیستیم؛ زیرا تا رسیدن به قله‌های خدمت راه بسیار طولانی در پیش داریم.
مصطفی فیضی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از رموز موفقیت این آستان در توسعه خدمت‌رسانی، حضور و مشارکت خادمان و خادمیاران با اخلاصی است که ما را در انجام مأموریت‌ها همراهی می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به اهمیت و جایگاه مدیریت عالی حرم مطهر ضمن تبریک انتصاب آقای خوراکیان به عنوان مدیر عالی حرم مطهر رضوی  اظهار کرد: امیدوارم با حضور آقای خوراکیان، کاستی‌های این حوزه رفع شود و این مجموعه همچنان استوار، فعال و پویا بتواند تدابیر تولیت معزز این آستان مقدس در حوزه توجه ویژه به حرم مطهر و خدمت به زائران را عملیاتی کند.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: انتظار این است که استحکام آنچه که پیش از این در مدیریت حرم مطهر انجام شده حفظ و تقویت شود و در کنار آن، راه‌های نرفته در این بارگاه منور برای تقویت خدمت‌رسانی، طی شود و به سرانجام برسد.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی:حرم مطهر امام رضا(ع) فراگیرترین نقطه برای تحول معنوی جهان است
مدیر عالی حرم مطهر رضوی با اشاره به جایگاه رفیع و متعالی آستان علی‌بن موسی‌الرضا(ع)، این مکان را فراگیرترین نقطه برای تحقق تحول معنوی در جهان برشمرد.
رضا خوراکیان در این مراسم، آغاز دوره جدید خدمت خود در آستان حضرت رضا(ع) را توفیق الهی، عنایت امام هشتم(ع) و حُسن اعتماد تولیت این آستان برشمرد و ابراز امیدواری کرد بتواند با همراهی همه خدمتگزاران زائران امام هشتم(ع)، در انجام مأموریت‌های محوله و تحقق سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی سربلند باشد.
وی تصریح کرد: امروز این آستان ملکوتی مرجعیت اجتماعی فراگیر و عمومی دارد و این مرجعیت همواره رو به فزونی است و نه تنها در سطح ملی، که در سطح بین‌المللی اثرگذار است و تشرف سالانه چند میلیون زائر خارجی نیز مؤید این حقیقت است.
 مدیر عالی حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون به همت همه مسئولان و خادمان، اقدامات و خدمات ارزشمندی در حرم مطهر رضوی صورت گرفته است که شاید در گذشته برای ما آرزو بود، اما برای رسیدن به افق‌های متعالی مدنظر تولیت معزز، باید قوی‌تر حرکت کرد. رضاخوراکیان افزود: امیدوارم با حمایت و همراهی همه خادمان با اخلاص حرم مطهر، بتوانیم ضمن حفظ و تقویت خدمت به زائران و انجام مأموریت‌های محوله، در استفاده حداکثری ا�� این فضای ملکوتی برای ترویج و توسعه معنویت در سطح جهان نیز اقدامات اثرگذاری داشته باشیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه