لایحه حمایت از آفریقای‌جنوبی در مقابل رژیم‌صهیونیستی

لایحه حمایت از آفریقای‌جنوبی در مقابل رژیم‌صهیونیستی

معاون حقوقی رئیس‌جمهور از تنظیم لایحه ایران برای حمایت حقوقی از شکایت آفریقای جنوبی علیه اسرائیل به‌خاطر نسل‌کشی و جنایات جنگی در غزه و ورود به این پرونده به عنوان کشور ثالث خبرداد.


​​​​​​​محمد دهقان روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران امکان شکایت از رژیم صهیونیستی در دیوان بین‌المللی لاهه را ندارد، چون دعاوی در این دیوان میان دولت‌ها مطرح می‌شود و ایران اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، گفت: البته طبق قوانین بین‌الملل امکان ورود به پرونده شکایت از این رژیم توسط کشورهای دیگر مثل آفریقای جنوبی به عنوان کشور ثالث وجود دارد، به همین دلیل هم ما از ابتدای تحولات اخیر از کشورهایی که رژیم صهیونیستی را به رسمیت می‌شناسند، خواستیم شکایت خود را علیه این رژیم ثبت کنند و پس از آن ایران هم می‌تواند به عنوان کشور ثالث اعلام ورود کند. 
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس آنلاین درباره اینکه چنین محدودیتی در مورد شکایت از دولت آمریکا به دلیل مشارکت و حمایت از جنایات اسرائیل در غزه وجود ندارد، آیا دولت برنامه‌ای برای طرح دعوا علیه آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری دارد یا نه؟ گفت: شکایت از دولت آمریکا باید در پرونده‌ای به عنوان مباشرت و معاونت در جنایات رژیم صهیونیستی ثبت و دنبال شود و ما در لایحه‌ای که در حال آماده‌سازی آن هستیم، این موضوع را هم دنبال می‌کنیم.

خبرنگار: خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه