اختصاص 2هزار کلاس درس به اتباع افغانستانی

با کمک خیران و نهادهای بین‌المللی کمک‌رسان دبستان کاظمیه تبادکان افتتاح شد

اختصاص 2هزار کلاس درس به اتباع افغانستانی

صبح سه‌شنبه 26 دی ماه، در ادامه طرح سه‌شنبه‌های امید، دبستان 12کلاسه کاظمیه در روستای کاظم‌آباد بخش تبادکان شهرستان مشهد افتتاح شد. 


این مدرسه که با حضور «سیگوالد تامین هاوگه» سفیر پادشاهی نروژ و «مادس کریستین هیگارد پولسن» معاون سفیر دانمارک در تهران با کمک خیران و نهادهای بین‌المللی کمک‌رسان مرتبط با کشورهای نروژ و دانمارک ساخته شده است.
فرماندار مشهد در این مراسم گفت: امروز اتباع خارجی در جمهوری اسلامی ایران همانند شهروندانمان مورد تکریم قرار می‌گیرند. در مشهد مقدس یکی از بزرگ‌ترین رنج‌های ما در حوزه آموزشی است. ما از مشکل کمبود فضای آموزشی رنج می‌بریم که اگر حضور اتباع خارجی در این شهر نبود، ما در این زمینه مشکلی نداشتیم. 

کمبود ٢هزار کلاس درس در مشهد و اختصاص ٢هزار کلاس درس به اتباع
محسن داوری اظهار کرد: ما به اندازه 2هزار کلاس، کمبود فضای آموزشی در مشهد داریم که همین تعداد کلاس درس در خدمت اتباع خارجی به ویژه اتباع افغانستانی است. ما تمام فضاهای خود را با اتباع عزیز تقسیم کرده‌ایم و براساس آنچه دین ما تکلیف می‌کند، اتباع را تکریم می‌کنیم.
وی در ادامه بیان کرد: 5درصد دانش‌آموزان ما در استان، اتباع خارجی هستند و 85 درصد از آن‌ها در مشهد تحصیل می‌کنند. این را برای خود تکلیف می‌دانیم تا اتباع و کسانی که به کشور ما پناه آورده‌اند هم باسواد بوده و هم حق تحصیل داشته باشند. 
فرماندار مشهد خطاب به سفرای کشورهای دانمارک و نروژ ابراز کرد: امیدواریم با یاری و همراهی شما مشکل کمبود 2هزار کلاس درس در مشهد برطرف شود تا پس از آن، همنوعان ما در کلاس‌های 50 نفره و چندشیفتی تحصیل نکنند. امروز ما دانش‌آموزان اتباع و ایرانی را کنار هم نشانده‌ایم و امیدواریم شما هم کمک کنید با افتتاح مدارس بتوانیم با جهل مبارزه کنیم.
داوری همچنین در جمع خبرنگاران عنوان کرد: امروز در راستای قولی که به مردم دادیم و سیاست‌گذاری‌هایی که برای حل مشکل کمبود فضای آموزشی داشته‌ایم، یکی از مدارس مهم شهرستان را که با حمایت سازمان‌های بین‌المللی و در حوزه سفارت نروژ و دانمارک ایجاد شده بود، افتتاح کردیم. 
وی ادامه داد: در شهرستان مشهد اقدام بایسته‌ای صورت گرفته تا همه اتباع خارجی کنار ایرانی‌ها تحصیل ‌کنند و ما تکلیف خود می‌دانیم که موضوع کمبود کلاس‌های درس را پیگیری کنیم. امیدواریم مسئله کمبود فضای آموزشی را حل کنیم و در کنار خیران، سازمان‌های بین‌المللی نیز به کمک ما بیایند تا فرصت تحصیل برای همه فراهم شود.

یک‌سوم دانش‌آموزان اتباع در تبادکان تحصیل می‌کنند 
محمدحسین عبداللهی، مدیر آموزش و پرورش بخش تبادکان نیز در مراسم افتتاح این مدرسه گفت: افزون بر 70هزار تبعه خارجی در خراسان رضوی حضور دارند که یک‌سوم آن‌ها در بخش بزرگ تبادکان زندگی می‌کنند. 25هزار دانش‌آموز اتباع یعنی حدود یک‌سوم جمعیت تمام دانش‌آموزان اتباع استان در تبادکان هستند و اگر قرار بود برای آن‌ها مدرسه بسازیم، باید دست‌کم 800 کلاس درس می‌ساختیم. امیدواریم با ادامه همکاری‌ها و کمک خیران و نهادهای بین‌المللی این معضل برطرف شود. 

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه