مشهد؛ پیشرو در بازیافت برخط و فضای سبز در کشور

شهردار مشهد تأکید کرد

مشهد؛ پیشرو در بازیافت برخط و فضای سبز در کشور

شهردار مشهد با اشاره به فعالیت‌های مدیریت شهری در حوزه بازیافت زباله و توسعه و نگهداری فضای سبز گفت: مشهد در حوزه جمع‌آوری بازیافت به ‌صورت برخط و فضای سبز شهری پیشرو در کشور است.


محمدرضا قلندرشریف در تشریح فعالیت‌های شهرداری مشهد در حوزه بازیافت زباله و فضای سبز اظهار کرد: موضوع مدیریت پسماند در کلانشهرمشهد که سالانه پذیرای بیش از 30 میلیون زائر داخلی و خارجی به همراه 3/5میلیون نفر جمعیت ساکن است از اهمیت بیشتری نسبت به سایر کلانشهرهای کشور برخوردار است.
وی عنوان کرد: بازیافت زباله‌های خشک از زباله‌های تر در دستور کار قرار گرفته و این کار اکنون در مشهد به‌صورت هوشمند و برخط انجام می‌شود. خوشبختانه در حال حاضر مشهد شهری پیشرو در جمع‌آوری هوشمند پسماند خشک بوده و در این حوزه 6 نرم‌افزار «اکو»، «به روب»، «بازیست»، «کارو»، «پاکو» و «نونا» در حوزه بازیافت فعال‌اند.
شهردار مشهد بابیان اینکه از هر چهار خانواده مشهدی یک خانواده از نرم‌افزارهای بازیافت برخط استفاده می‌کند، اظهار کرد: براساس آخرین آمار بیش از ۲۹۰ هزار مشترک با سامانه جمع‌آوری هوشمند پسماندهای خشک قابل بازیافت (بازیافت برخط) همکاری می‌کنند که ۲۶۰هزار مشترک آن، ساکنان منازل مسکونی و ۳۰ هزار مشترک از اصناف هستند.
قلندرشریف در ادامه به فعالیت‌های مدیریت شهری در حوزه فضای سبز نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه مشهد در حوزه فضای سبز هم یکی از شهرهای پیشرو کشور است.
وی با اشاره به اینکه در راستای کاهش آلودگی هوا و موضوعات مرتبط با سیما و منظر شهری و همچنین بهرمندی شهروندان از فضاهای مفرح و نشاط‌آور، نیازمند توسعه فضاهای سبز هستیم خاطرنشان کرد: البته در این حوزه به کمبود منابع آبی نیز توجه شده و آن را مد نظر قرار داده‌ایم.
شهردار مشهد گفت: چمنی که امروز در مشهد کشت می‌شود متناسب با اقلیم شهری است اما باز هم در حال کاهش سطح کاشت چمن در شهر بوده و گیاهانی که آب کمتری مصرف می‌کنند را جایگزین می‌کنیم. در حوزه تأمین منابع آبی برای فضاهای سبز شهری نیز دو تصفیه‌خانه در آزادی و بزرگراه امام علی(ع) درنظر گرفته‌ایم تا پساب را وارد چرخه کنیم.
قلندرشریف در ادامه به طرح ارائه تسهیلات برای خرید موتورسیکلت برقی در راستای کاهش آلودگی هوا و هوای پاک اشاره و اظهار کرد: در گام نخست از اجرای این طرح یک هزار دستگاه موتوربرقی به مردم تحویل داده شد. مرحله دوم طرح توسعه موتوربرقی به‌تازگی آغاز شده است و تغییراتی نسبت به مرحله نخست دارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه