امام رضا(ع) عدالت را ملاک امامت می‌دانند

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده در بیست و یکمین پیش‌نشست پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع):

امام رضا(ع) عدالت را ملاک امامت می‌دانند

عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده گفت: عدالت در اسلام مورد تأکید قرار گرفته است به‌گونه‌ای که در یک روایت، حضرت رضا(ع) عدالت را ملاک امامت و در روایت دیگر، ظلم را عامل خروج جامعه از عدالت دانسته‌اند.


دکتر فریبا علاسوند، عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده در بیست و یکمین پیش‌نشست ملی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) با محوریت زن و خانواده در محل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی اظهار کرد: عدالت در اسلام مورد تأکید قرار گرفته است. در یک روایت، حضرت رضا(ع) عدالت را ملاک امامت و در روایت دیگر، ظلم را عامل خروج جامعه از عدالت دانسته‌اند.
وی با اشاره به دو روند متفاوت در نظریه‌پردازی عدالت در حوزه‌های اسلامی و غربی، افزود: در حوزه‌های اسلامی، عمدتاً به تبیین و توجیه عدالت پرداخته و کمتر به نظریه‌سازی و ساختارسازی در این زمینه توجه شده است. در مقابل، در حوزه‌های غربی، به‌ویژه در دو قرن اخیر، پیشرفت‌های زیادی در نظریه‌پردازی عدالت صورت گرفته است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده زن و خانواده عنوان کرد: در مباحث عدالت در حوزه‌های اسلامی، به‌ندرت به بحث معیارهای عدالت پرداخته شده است. همچنین در این مباحث، معمولاً جنسیت به‌عنوان یک عامل مهم در نابرابری‌های اجتماعی دیده نشده است.
وی در ادامه، پیشنهادهایی برای نظریه‌پردازی عدالت با رویکرد جنسیتی در اسلام ارائه داد و گفت: در نظریه‌پردازی عدالت با رویکرد جنسیتی در اسلام، باید به این نکته توجه داشت که عدالت مفهومی چندوجهی است که هم برابری و هم نابرابری را دربرمی‌گیرد. نابرابری‌ها یک واقعیت عینی هستند که باید به‌گونه‌ای مدیریت شوند که زمینه‌ساز ستم نشوند. در برخی موارد، نابرابری‌ها می‌توانند زمینه‌ساز تحقق عدالت باشند.
علاسوند تصریح کرد: در نظریه‌پردازی عدالت با رویکرد جنسیتی در اسلام، باید به منابع اسلامی مانند آیات و روایات توجه ویژه‌ای داشت.
وی در پایان عنوان کرد: نظریه‌پردازی عدالت جنسیتی در اسلام می‌تواند به تحقق عدالت در جامعه اسلامی کمک کند.

نقش مهم زنان در مقاومت اسلامی
خواهر دبیرکل سابق حزب‌الله لبنان نیز در این جلسه اظهار کرد: زنان نقش مهمی در پرورش نیروهای مقاومت اسلامی داشته‌اند و یکی از عوامل پیروزی امروز جریان مقاومت اسلامی همین مسئله است.
سیده هدی موسوی در این سخنرانی به نقش زنان در مقاومت اسلامی اشاره کرد و گفت: زنان نقش مهمی در عملیات تبلیغ دینی و پشتیبانی از رزمندگان مقاومت ایفا می‌کنند.
موسوی عنوان کرد: زنان تحصیلکرده امروزی، نقش برجسته‌ای در همه میادین مقاومت دارند زیرا صبر و پشتوانه بودن زنان برای مقاومت، یکی از عوامل مهم پیروزی آن است.
وی در پایان به نقش زنان فلسطینی در مقاومت اشاره کرد و گفت: زنان فلسطینی با وجود همه سختی‌ها و مشکلات، قهرمانانی تربیت کرده‌اند که امروز شاهد پیروزی‌های مقاومت فلسطین هستیم.

عدالت از اهداف اساسی بعثت پیامبران الهی است
رئیس سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در حاشیه بیست و یکمین پیش‌نشست ملی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) که در محل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه عدالت از اهداف اساسی بعثت پیامبران الهی است، گفت: عملکرد سالم نهاد خانواده تضمین‌کننده سلامت جامعه خواهد بود و اساس زندگی زناشویی و خانوادگی از نظر قرآن کریم و اهل‌بیت(ع) بر عدالت و رعایت حقوق طرفین است.
عبدالحمید طالبی اظهار کرد: عدالت یکی از ارکان اساسی جامعه اسلامی است که نقشی تعیین‌کننده در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی انسان ایفا می‌کند.
وی افزود: عدالت از اهداف اساسی بعثت پیامبران الهی است و در دین اسلام که خاتم ادیان الهی است، اجرای عدالت در جامعه بشری هدف اصلی است. در آیات و روایات و در سیره عملی پیامبر اسلام(ص) و اهل‌بیت ایشان نیز عدالت به صورت اصلی بنیادین مطرح شده و مورد تأکید بسیاری قرار گرفته است.
طالبی تصریح کرد: اسلام اهمیت خاصی به عدالت داده و آن را شرط اساسی برای تحقق سعادت و کمال انسان و جامعه می‌داند. عدالت الهی زیربنای عدالت اجتماعی و به عنوان یکی از اصول بنیادی اسلام بوده و انکار عدل در واقع مساوی است با انکار اسلام.
وی ادامه داد: عدالت در اسلام به دو قسم فردی و اجتماعی تقسیم می‌شود. عدالت فردی به معنای رعایت حقوق و تکالیف فردی است و عدالت اجتماعی به معنای رعایت حقوق و تکالیف اجتماعی که به چهار بخش تقسیم شده است: عدالت قضایی، عدالت اصلاحی، عدالت سیاسی و عدالت اخلاقی.
طالبی اظهار کرد: عدالت محور خانواده و یکی از موضوعات مورد توجه معصومین(ع) است. آنان بر ضرورت رعایت عدالت در روابط خانوادگی تأکید فراوان داشته‌اند. عملکرد سالم نهاد خانواده تضمین‌کننده سلامت جامعه خواهد بود و اساس زندگی زناشویی و خانوادگی از نظر قرآن کریم بر عدالت و رعایت حقوق طرفین است.
گفتنی است، بیست و یکمین پیش‌نشست ملی پنجمین کنگره جهانی حضرت رضا(ع) با محوریت زن و خانواده در محل سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی برگزار شد.
کنگره جهانی امام رضا(ع) ذیل اندیشه تمدنی امام رضا(ع) در استقرار عدالت جهان‌شمول و مبارزه با انواع ظلم و تبعیض و با شعار «عدالت برای همه، ظلم به هیچ‌کس» با هدف گردهم آمدن اندیشه‌های کانونی ذیل اندیشه توحیدمحور و عدالت‌گستر امام رضا(ع) برای استقرار حقیقت الهی به جای سلطه‌گری‌های شیطانی و ایجاد مفاهمه و همگرایی در خصوص مفاهیم عام ازجمله عدالت، حقیقت، کرامت، تبعیض، ظلم، منازعه و حل منازعه آغاز به کار کرد. در راستای تحلیل هر چه بیشتر این مبانی، پیش‌نشست‌هایی نیز در دستور کار قرار گرفت.
نخستین موضوع کنگره، ماهیت و نگاه هستی‌شناختی توحیدی به حقیقت عقلانیت و علم در مسیر استقرار عدالت جهان‌شمول، موضوع دیگر مصادیق عینی و راهبردهای تقویت عدالت توحیدگرایانه در زندگی روزمره انسان موحد و در سطوح ملی و فراملی و سومین موضوع، استقرار عدالت مبتنی بر مدارا و احترام با تقویت فرصت‌های همبستگی اجتماعی و دینی و انطباق‌پذیری فرهنگی در سطح ملی و فراملی است. همچنین شناخت سازوکارهای هنجارسازی و اشکال تبعیض، ظلم و نفرت و اقدامات مناسب برای تقابل با آن و تکوین فرهنگ مقاومت برای استقرار عدالت و حقیقت با مرور تجربه‌های موفق و ناکام در جهان و پیوند آن با جهاد برای دفع ظلم و تبعیض اجتماعی از دیگر موضوعات این دوره از کنگره است.
از دیگر موضوعات می‌توان به استخراج تدبیر رضوی برای حل مسائل فکری و اجتماعی نوپدید مانند پوچ‌گرایی، تکثرگرایی و نسبیت‌گرایی، معنازدایی، بحران هویت، بحران ناپایداری نهاد خانواده و ترسیم افق‌های آینده و شناسایی ظرفیت‌ها و موانع پیش رو در توسعه و تحکیم عدالت و حقیقت با توجه به ویژگی‌های زمینه‌ای و زمان، مکان، محور و راهبردهای مداخله مطلوب در حمایت از تحقق آن اشاره کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه