خادمان رضوی مروج عملی آموزه‌های امام رضا(ع) باشند

تولیت آستان قدس رضوی در جمع خادمیاران استان مازندران:

خادمان رضوی مروج عملی آموزه‌های امام رضا(ع) باشند

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه مرتبه اعلای خادمی حضرت رضا(ع) آن است که مردم را پیرو آن حضرت سازیم، گفت: خادمان رضوی باید مروج عملی فرهنگ، اخلاق و آموزه‌های امام رضا(ع) باشند.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی صبح روز دوشنبه 25 دی ماه در اجتماع بزرگ خادمیاران و یاوران رضوی استان مازندران که در سالن هلال احمر شهر ساری برگزار شد، ضمن تسلیت فرارسیدن سالروز شهادت امام 
علی النقی الهادی(ع)، محبت نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را از نعمات بزرگ الهی دانست و خاطرنشان کرد: بالاتر از محبت اهل بیت(ع) آن است که ضمن این محبت انسان خود را در مسیر خدمت به ترویج مکتب آن حضرات قرار دهد؛ توفیق خادمی حضرات معصومین(ع) محدود به زمان و مکان خاصی نیست، زیرا امام در قالب زمان و مکان قرار نمی‌گیرد.
وی با بیان اینکه مرتبه اعلای خادمی حضرت رضا(ع) آن است که مردم را پیرو آن حضرت سازیم، اظهار کرد: در روایت‌های اسلامی به زیارت بامعرفت ائمه اطهار(ع) توصیه شده و تعابیری همچون «عارفاً و عالماً بحقه» برای زیارت امامان معصوم(ع) آمده است، هنگامی که زیارت بامعرفت و «عارفاً بحقّه» به زائران توصیه شده، به طریق اولی خادمان حضرت رضا(ع) سزاوار و نیازمند «عارفاً بحقّه» بودن هستند؛ بنابراین خادم امام رضا(ع) نخست باید امام رضا(ع) شناس باشد و آموزه‌های نورانی آن حضرت را در زندگی خود پیاده کند.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه سخن و آموزه‌های حضرت رضا(ع) باید در زندگی خادم رضوی تجلی داشته باشد، گفت: شیعه حضرات معصومین(ع) کسی است که ابتدا با آموزه‌ها و سخنان ائمه اطهار(ع) آشنا باشد و سپس به میزان توان، آن‌ها را در زندگی خود اجرایی کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی کسب رضایت حضرت رضا(ع) را در گرو پیروی و معرفت نسبت به آن حضرت دانست و ابراز کرد: يكى از ابعاد درخشان زندگانى نورانی ائمه معصومین(ع) از جمله امام علی بن موسی‌الرضا(ع)، خدمات اجتماعى و اقدام‌های آن حضرات در راستای خدمت به مردم و گره‌گشایی از مشکلات آنان و دست‌گیری از فقیران و محرومان جامعه است.
وی نسبت به رعایت احترام، عزت و کرامت والای انسانی احسان‌پذیران در خدمات اجتماعی این نهاد مقدس تأکید و خاطرنشان‌کرد: توفیق خدمت به نیازمندان و رفع حاجات مردم نعمتی از سوی خداوند است و از مهم‌ترین عوامل تقرب انسان به درگاه الهی محسوب شده و مورد تأکید اسلام است. تولیت آستان قدس رضوی خدمات اجتماعی خادمیاران رضوی را در ادامه مسیر عمل به سیره ائمه اطهار(ع) دانست و عنوان کرد: در تأمین و توزیع اقلام غذایی میان نیازمندان باید بهترین و باکیفیت‌ترین اقلام انتخاب شود و این امر از امور مهم در حفظ کرامت نیازمندان است. وی با تأکید بر اینکه خدمات اجتماعی خادمیاران رضوی باید در تراز آستان قدس و دستگاه علی بن موسی الرضا(ع) باشد، به اهمیت اشتغال‌زایی و توانمندسازی نیازمندان اشاره و ابراز کرد: عنوان آستان قدس رضوی اعتباری دارد که خادمیاران رضوی می‌توانند به واسطه آن از ظرفیت‌های مردمی و دولتی برای انجام «خدمات احسن» و رفع فقر و محرومیت استفاده کنند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه باید بستر کمک به محرومان و فرهنگ نیکوکاری را در جامعه گسترش داد، اظهار کرد: راه را برای کار خیر باید باز کرد و اجازه داد جوانان نگاه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت توفیق مشارکت در فعالیت‌های خیرخواهانه را داشته باشند؛ امام رضا(ع) متعلق به تمامی انسان‌هاست و همه باید بتوانند در زیر پرچم حضرت رضا(ع) حضور یابند. 
وی گفت: امام رضا(ع) تنها امام قشری خاص نیست، امام همه انسان‌هاست و مخاطب قرآن و ائمه اطهار(ع) تمام بشریت هستند، از این رو باید خط کشی‎ها را در جذب اشخاص کنار گذاشت و توجه داشت حضور در زیر پرچم ائمه اطهار(ع) خود سبب تحول و هدایت انسان‌هاست.
تولیت آستان قدس رضوی در بخش پایانی سخنان خود، تبیین انقلاب و دعوت مردم به حضور در صحنه را مورد تأکید قرار داد و ابراز کرد: تبیین و ترویج مردم به حضور در عرصه‌های مختلف همچون انتخابات از وظایف ملی، انقلابی و دینی آحاد مردم از جمله خادمیاران رضوی است، البته تشکل خادمیاری در این مسیر به هیچ عنوان نباید از فرد یا جریان خاصی حمایت کند و باید مراقب بود که دستگاه منتسب به حضرت رضا(ع) جناحی و حزبی نشود.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی ابراز کرد: جریان خادمیاری باید انقلابی باشد و انقلابی بماند، اما انقلابی بودن با جناحی و حزبی بودن متفاوت است؛ ما خاستگاه انقلاب اسلامی را دستگاه و حرم امام رضا(ع) می‌دانیم بنابراین دفاع و تبیین انقلاب و دعوت مردم به حرکت‌های انقلابی و حضور در صحنه‌ها وظیفه ماست.

«آیت‌الله روحانی» از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم دریغ نمی‌کرد
تولیت آستان قدس رضوی همچنین در مراسم بیست و چهارمین سالگرد ارتحال حضرت آیت‌الله هادی روحانی، نماینده سابق ولی فقیه در استان مازندران که عصر دیروز در شهرستان ساری برگزار شد، با بیان اینکه آیت‌الله روحانی از هیچ تلاشی برای رفع مشکلات مردم دریغ نمی‌کرد، گفت: این عالم پرهیزکار عمر و زندگی خود را صرف خدمت به دین و مردم و ادای تکلیف كرد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم آیت‌الله روحانی، عنوان کرد: خدمت به دین خدا و خود را وقف خدمت به خلق خدا برای رضای خدا کردن، موجب قیمت پیدا کردن مرحوم آیت‌الله روحانی شد. وی افزود: این روحانی جلیل‌القدر از کسانی بود که با علم و عملش قیمت پیدا کرد، ایشان وظیفه خود را به خوبی شناخت و در انجام آن کوتاهی نکرد. 
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به برخی خدمات مرحوم آیت‌الله روحانی، تصریح کرد: تأسیس مدرسه علمیه‌ای باعظمت و فراهم آوردن بستری برای تربیت شاگردان مکتب امام صادق(ع) که عهده‌دار هدایت و رهبری دینی مردم هستند، از جمله یادگارها و خدمات باارزش این عالم دینی است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه