ارسال 170 مقاله به همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی خبر داد

ارسال 170 مقاله به همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان

رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: تاکنون 140مقاله به زبان فارسی و 30 مقاله به زبان انگلیسی به دبیرخانه دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان ارسال شده است. 


به گزارش آستان‌نیوز، دکتر احد فرامرز قراملکی در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی امام رضا(ع) و گفت‌وگوی ادیان که ظهر دیروز با حضور جمعی از اصحاب رسانه در نمایشگاه دائمی این مرکز برگزار شد، عنوان کرد: این همایش بین‌المللی با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی و دانشگاه امام صادق(ع) و مشارکت مراکز مختلف دانشگاهی و حوزوی داخلی و خارجی برگزار می‌شود.

گفت‌وگو با ادیان، بُعد مهم زندگی حضرت رضا(ع)
رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه یکی از ابعاد مهم زندگی امام رضا(ع) گفت‌وگو با ادیان است، گفت: نخستین دوره این همایش در سال 1397 برگزار شد و گفت‌وگو و همزیستی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان و مذاهب در کنار یکدیگر، تقویت تعامل علمی میان دانشمندان ادیان و مذاهب گوناگون، تقویت تعامل علمی میان مؤسسه‌های دینی ایران و سایر کشورهای جهان، همفکری ادیان و مذاهب در چالش‌های اجتماعی دوره معاصر، تأکید بر نقش خانواده به عنوان نهادی مقدس از منظر ادیان و مذاهب را برخی از این اهداف برشمرد. 
به گفته قراملکی از سال گذشته نیز دبیرخانه دومین کنگره جهانی راه‌اندازی شد و در همین راستا شورای سیاست‌گذاری تشکیل و دبیر و اعضای این دبیرخانه انتخاب شدند. همچنین به منظور زمینه‌سازی علمی برای مشارکت هر چه بیشتر پژوهشگران در این همایش، پیش‌نشست‌های متعددی به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در سطح ملی و بین‌المللی در مراکز دینی مختلف برگزار شده است.
وی ادامه داد: ۳۲ نهاد حمایت‌کننده و 18 مرکز تحقیقاتی از کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه در این همایش با ما مشارکت و همکاری داشتند و کمیته علمی داخلی از ۳۴ نفر از استادان برجسته حوزه و دانشگاه و ۱۸ دین‌پژوه جهانی تشکیل شده است. 

برگزاری پیش‌نشست‌های مختلف در سطح جهان
رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه با بیان اینکه تاکنون ۱۸ پیش‌نشست در شهرهای مختلف و هشت پیش‌نشست در کشورهای عراق و ایتالیا برگزار شده است، افزود: ۱۰مجموعه سخنرانی با تأکید بر خانواده و اهمیت تحکیم آن یکی از امتیازات این پیش‌نشست‌هاست.
وی یکی از امتیازات این پیش‌نشست‌ها را برگزاری در معابد و با حضور ادیان مختلف و کلیساها و آتشکده‌های زرتشتی در مناطق مختلف کشور و ارتباط با مراکز ادیان دانست و اظهار کرد: در این همایش دانشمندان تراز اول با مشارکت ادیان مختلف مسیحی، زرتشتی، کلیمی و... مشارکت دارند.
قراملکی ابراز کرد: خوشبختانه همایش نخست طبق سیاست‌گذاری آگاهانه جنبه عمومی بالایی داشت و بر جنبه فرهنگی تأکید شده بود، از همین رو بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای داشت اما جهت‌گیری دومین دوره از این همایش نخبگانی است و با تأکید بر مناظرات امام رضا(ع) در فلسفه دین و الهیات تطبیقی برنامه‌ریزی شده است.
رئیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: مقرر شده است آورده‌های همایش توسط گروه ادیان بنیاد پژوهش‌های اسلامی عمومی‌سازی شود و در اختیار مخاطبان قرار گیرد. 
وی ابراز کرد: ۶۰ کتاب در سطح جهانی در حوزه روش‌شناسی ادیان و خانواده شناسایی شده که هر کتاب به شکل مقاله معرفی شده است و تلاش داریم آورده‌‌های این همایش عمومی‌سازی شود، مبنای ما در این همایش میراث رضوی در گفت‌وگوی ادیان است و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آثاری را در این حوزه در دست چاپ دارد. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه