اجازه لانه‌گزینی به فساد نمی‌دهیم

رئیس‌جمهور در گردهمایی ائمه جمعه سراسر کشور:

اجازه لانه‌گزینی به فساد نمی‌دهیم

رسیدگی کرده‌اند، مردم بدانند به هیچ عنوان در هیچ جایگاهی اجازه نخواهیم داد فساد لانه‌گزینی کند».


رئیس جمهور گفت: «هر مورد از کشف فساد و ناهنجاری در دولت یا مجموعه دستگاه‌ها بوده را خود مدیران و مسئولان دولت کشف، پیگیری و به آن
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در گردهمایی سراسری نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه تصریح کرد: «جایگاه نماز جمعه بسیار اثرگذار است و کارکردهای بسیاری در حوزه عبادت، معنویت، مقاومت و ایستادگی و هم در تبیین مسائل سیاسی و اجتماعی دارد و آنچه که رهبری نام نهادند، نماز جمعه قرارگاه عبادی، سیاسی و مقاومت است که نام‌گذاری به‌حقی است».
وی، امام جمعه را به عنوان پناه مردم در شهرستان و استان نامید و گفت: حقیقتاً امام جمعه به عنوان پناه همه اقشار جامعه و چهره امید آفرین است که در سخنان و تبیین‌های خود و تنویر افکار عمومی از یک سو امید آفرینی کرده و از سوی دیگر گره‌های ذهنی فرد و جامعه را باز می‌کند.
رئیس جمهور تأکید کرد: گره ذهنی که از سر غفلت و نادانی در بخشی از مردم یا اذهان عمومی و به هر دلیلی ایجاد شده، امام جمعه با روشنگری و تبیین و تنویر افکار عمومی، نقش بسیار مهمی در باز کردن این گره‌های ذهنی دارد.
وی به نقش دیگر ائمه جمعه در جامعه اشاره کرد و ادامه داد: امامان جمعه در جایگاه تعلیم نفوس برای آگاهی‌بخشی و علم‌افزایی در جامعه و در مسیر تعدیل  برای اجرای عدالت اجتماعی، عدالت اقتصادی و عدالت فرهنگی در جامعه همت گماردند. همچنین در راه مبارزه با فساد و فقر به عنوان مسائلی که به هیچ عنوان شایسته نظام اسلامی نیست، ائمه جمعه در سخنان خود حساسیت نشان می‌دهند، که این نعمت‌الهی است.
رئیس جمهور تذکرات ائمه جمعه برای مسئولان را یک گوشزد و برای مردم نیز نعمت دانست و افزود: این تذکرات از این جهت است که احساس می‌کنند دیده می شوند و عدالت‌خواهی و حق طلبی دارند.

چند بانک از گردونه خارج شده‌اند
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اینکه به گفته کارشناسان اقتصادی از مهم‌ترین دلایل تورم، مسئله رشد نقدینگی است، افزود: رشد نقدینگی که ابتدای دولت سیزدهم ۴۷ درصد بود اکنون به ۲۷ درصد کاهش یافته است و هدف‌گذاری کرده‌ایم تا پایان سال به ۲۵ درصد کاهش یابد.
دکتر رئیسی با تأکید بر اینکه رشد نقدینگی کاملاً در کشور مهار شده است، گفت: یکی دیگر از علل افزایش نرخ تورم، ناترازی بانک‌هاست. دولت با همه توان تلاش می‌کند بانک‌های ناتراز یا از گردونه خارج شوند و یا انضباط مالی را رعایت کنند.
وی عنوان کرد: چند بانک را از گردونه خارج کردیم و برای بقیه نیز هشدار صادر کرده‌ایم. تیم اقتصادی مشخص شده که بر عملکرد نظارت کند و اگر کوچک‌ترین خطایی داشته باشند از گردونه خارج شوند.

ریل‌گذاری برای رفع ناترازی در برنامه هفتم توسعه
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نظام تعرفه‌گذاری پرستاری پس از ۱۱ سال در دولت سیزدهم اجرایی شد، تصریح کرد: نظام رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۰ تا ۱۱ سال در این دولت اجرا و وضعیت بسیاری از اقشار در قانون بودجه و با پیگیری‌های دولت کاملاً متفاوت شد.
رئیس جمهور یادآورشد: در هنگام آغاز فعالیت دولت سیزدهم، ۲۲ هزار مگاوات ناترازی برق داشتیم و امروز ۸ هزار مگاوات به تولید برق کشور افزوده شده و  مشکلات در حال رفع شدن است.
وی بیان کرد: صنایع را از برق خانگی مستقل کرده‌ایم، به گونه‌ای که خود نیروگاه داشته باشند و بتوانند برق موردنیاز خود را تأمین کنند. همچنین ۱۰ هزارمگاوات نیروگاه برای صنایع در حال ساخت است و به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
دکتر رئیسی خاطرنشان کرد: در حوزه کشاورزی باید خودمان تولیدکننده کالاهای اساسی باشیم و با وجود ظرفیت تولید داخل نباید واردکننده باشیم.

تولید کالاهای اساسی ۲۲ درصد افزایش یافته است
به گفته وی تولید کالاهای اساسی ۲۲ درصد افزایش یافته است، روز اولی که دولت سیزدهم آغاز به کار کرد دولت 5/4 میلیون تن گندم از کشاورزان خرید اما سال گذشته 5/7 میلیون تن و امسال حدود ۱۱میلیون تن از کشاورزان گندم خریداری شده و رو به افزایش است.
رئیس جمهور افزود: در بخش‌های صنعت و کشاورزی هم می‌توان در کشور کار کرد و زمینه کار زیاد است، برای امیدواری هر چه بیشتر مردم باید تلاش کرد.

اجازه نخواهیم داد فساد لانه‌گزینی کند
دکتررئیسی گفت: بیش از هر کسی رئیس دولت باید مدعی مبارزه با فساد باشد و هر موردی از فساد و ناهنجاری که در دولت یا دستگاه‌ها باشد، کشف‌کننده و پیگیری‌کننده آن خود مسئولان باشند و این رویه باید پس از این هم ادامه یابد. ممکن است هر کسی دچار خطا شود، اما مردم بدانند به هیچ عنوان در هیچ جایگاهی اجازه نخواهیم داد فساد لانه‌گزینی کند.
وی یادآورشد: از ابتدای دولت پیشنهاد کردیم حق مالکانه معادن، مولدسازی اموال و دارایی مازاد دولت و واریز آن به یک حساب و بازگشت مالیات دریافتی از هر استان به همان استان را اجرایی کنیم و با عنوان صندوق عدالت و پیشرفت در اختیار شورای برنامه‌ریزی استان‌ها قرار گیرد، ولی مجلس با این پیشنهاد موافقت نکرد.
رئیس جمهور افزود: اکنون هم به دنبال آن هستیم تا درآمد مولدسازی‌ها را به خود استان‌ها بدهیم و این موضوع را به استانداران اعلام کرده‌ایم که هر چه از دارایی‌های مازاد دولت را به فروش برسانند، درآمد آن را به خود شما می‌دهیم تا در پروژه‌های نیمه تمام و گره‌گشایی از خود استان هزینه شود.
گفتنی است گردهمایی ائمه جمعه تا روز سه‌شنبه ادامه دارد و با دیدار رهبر معظم انقلاب به پایان خواهد رسید.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه