آمریکا حق ندارد دعوت به سکوت کند

امیرعبداللهیان در نشست خبری با همتای هندی: 

آمریکا حق ندارد دعوت به سکوت کند

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مذاکرات خود با همتای هندی‌اش در خصوص تحولات منطقه و امنیت دریانوردی، گفت: «به آمریکایی‌ها پیام داده‌ایم نمی‌توانند در نسل کشی فلسطینیان کنار اسرائیل باشند و دیگران را به سکوت، خویشتن‌داری و بی‌عملی دعوت کنند».


حسین امیرعبداللهیان پس از مذاکرات دو ساعته با «سوبرامانیام جایشنکار» همتای هندوستانی خود این ملاقات را یک گام در مسیر توسعه همکاری‌های دو کشور عنوان کرد و گفت: ما به عنوان دوستان دیرینه و شرکای قابل اعتماد گفت‌وگوهای مهمی در راستای منافع دو کشور داشتیم. طیف گسترده‌ای از همکاری‌های دوجانبه اقتصادی، اتصالات راهبردی و به‌ویژه تأکید بر توسعه بندر چابهار، مسیر ترانزیتی شمال-جنوب و توسعه روابط ملت با ملت از طریق ظرفیت‌های موجود و روابط دو و چندجانبه مورد تأکید ما بود.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: رؤسای جمهور دو کشور در آخرین دیدار در بریکس توافقاتی داشتند و ما بر وجود اراده قوی دو دولت برای گسترش همکاری‌های علمی، صنعتی، اقتصادی، تجاری، گردشگری و فناوری تأکید کردیم. همچنین مناسبات موجود و موانع بر سر راه اجرای برخی توافقات را بررسی کردیم و اتفاق‌نظر داریم تیم‌های فنی دو کشور برای رفع موانع و سرعت بخشیدن به اجرای توافقات نشست‌هایی را در پایتخت‌های دو کشور برگزار کنند.
وی با اشاره به همکاری‌های منطقه‌ای و راهبردی تهران و دهلی نو به‌ویژه پس از عضویت ایران در سازمان شانگهای و بریکس با حمایت و همکاری هند، افزود: اتفاق‌نظر داریم علاوه بر همکاری‌های موجود، در حوزه شانگهای و بریکس هم از ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کنیم. وزیر امور خارجه ضرورت تأمین امنیت دریانوردی و کشتیرانی را اموری مورد تأکید ایران دانست و افزود: این موضوعی است که ما در روابط دوستانه‌ای که با دولت نجات ملی در صنعا داریم، مورد تأکید دولت یمن قرار دارد و مقامات صنعا در سفر دو هفته پیش یکی از مقامات عالی‌رتبه دولت نجات ملی  به تهران به ما اطمینان دادند در امنیت دریانوردی اخلالی ایجاد نمی‌کنند، اما تا زمانی که جنگ علیه غزه ادامه دارد، نسبت به ممانعت تردد  از کشتی‌های اسرائیلی یا کشتی‌هایی که به مقصد اسرائیل حرکت می‌کنند اقدام خواهند کرد.

​​​​​​​خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه