زنبورهای زهردار

بهترین خط حمله در نیم‌فصل اول لیگ برتر برای کدام تیم بود؟

زنبورهای زهردار


متین نجفی اگر نگاهی به آمار لیگ‌های فوتبال دیگر کشورها، به خصوص لیگ‌های معتبر اروپایی بیندازیم، به این موضوع پی می‌بریم که مجموع گل‌های زده شده آن‌ها با لیگ ما چقدر فاصله دارد. در نیم فصل نخست لیگ برتر فوتبال ایران در مجموع ۲۵۳ گل از خط دروازه‌ها عبور کرده و میانگین گل در هر بازی نیز 2/11 بوده است. این در حالی است که تا اینجای فصل مجموع گل‌های به ثمر رسیده لیگ برتر انگلیس 616 و متوسط گل در هر مسابقه 3/11 ثبت شده است. در لالیگا اسپانیا هم روبه‌روی عنوان تعداد کل گل‌ها عدد 507 و میانگین گل 2/67 به چشم می‌خورد.
البته اهالی فوتبال دلایل بسیاری را بر آمار پایین گلزنی در لیگ برتر ایران مؤثر دانسته‌اند. از محتاط بودن تیم‌ها و تلاش برای کسب حداقل امتیاز تا تفکرات دفاعی مربیان، همگی سبب شده‌اند در بازی‌های زیادی برخلاف لیگ‌هایی که نامشان آورده شد، شاهد رقابت پرگل و تماشاگرپسندی نباشیم.

هجومی مثل شاگردان مورایس
1402 یکی از عجیب‌ترین سال‌های طلایی‌پوشان اصفهانی است. شروع با تیمی کهکشانی، کسر 4 امتیاز در لیگ و سپس بخشیده شدن آن امتیازات، ماجراهای دیدار با الاتحاد در ورزشگاه نقش جهان، رسیدن محمدرضا ساکت به پایان کار و صعود به مرحله حذفی لیگ قهرمانان آسیا، بخشی از اتفاقات تلخ و شیرین سپاهان در نیم‌فصل اول بود.
با وجود اینکه هر یک از این اتفاقات ممکن است ترمز هر تیمی را بکشد، اما سپاهان تاکنون با 33 گل زده عنوان برترین خط حمله لیگ برتر را در اختیار دارد. علاوه بر این، آن‌ها با وجود ثبت سه شکست در بازی‌های پایانی نیم‌فصل، با 10 برد بیشترین پیروزی را در میان همه تیم‌ها بدست آورده‌اند. شاگردان ژوزه مورایس همواره با انجام بازی‌های تهاجمی و عملکردی با برنامه، یکی از تیم‌های قدرتمند لیگ بیست و سوم بوده‌اند.

استقلال، تراکتور و دیگران
یکی از نکات قابل توجه آمار برترین خط حمله‌ها، اختلاف بسیار زیاد رتبه‌های پس از سپاهان با این تیم است. استقلال با 23 گل و تراکتور با 21 گل به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم بهترین خط حمله‌های لیگ برتر را تصاحب کرده‌اند و با اینکه یکی صدرنشین است و دیگری در رده چهارم جدول لیگ قرار دارد، نتوانسته‌اند به اندازه طلایی‌های اصفهان گلزنی کنند. موضوع جالب دیگر نیز به تیم‌های ملوان و شمس آذر شگفتی ساز و مقایسه آن ها با پرسپولیس رده سومی مربوط می‌شود. جایی که این دو تیم هر کدام 20 بار در نیم فصل اول دروازه حریفان را گشوده‌اند و نسبت به سرخپوشان پایتخت که 19 گل زده‌اند، آمار بهتری در خط حمله دارند.
 
شهریار مغانلو، صدرنشین میان گلزنان
آقای گل فصل گذشته با اینکه بخشی از دیدارهای لیگ را به دلیل مصدومیت از دست داد، رفته ‌رفته به تعداد گل‌های خودش اضافه کرد و بهترین گلزن نیم ‌فصل اول لیگ برتر ایران لقب گرفت. شهریار مغانلو در 927 دقیقه‌ای که در لیگ برتر پیراهن سپاهان را بر تن کرد، 9 گل به ثمر رساند و سه پاس گل داد تا در هر 77 دقیقه بر یک گل تأثیرگذار باشد. ضمن اینکه مهاجم سپاهان پس از نیم فصل موفقش، در فهرست نهایی تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا قرار گرفت. همچنین در لیست گلزنان برتر نیم فصل پس از مغانلو، رضا اسدی با هشت گل و شهاب زاهدی و رضا جعفری با 6 گل حاضر هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه