حادثه، حمله سایبری یا زهرچشم مقاومت؟

بررسی سناریوهای پشت‌پرده انفجار مهیب روز گذشته در پالایشگاه نفت بندر حیفا

حادثه، حمله سایبری یا زهرچشم مقاومت؟

جنگ در غزه در حالی یکشنبه صدمین روز خود را پشت سر گذاشت که وقوع انفجاری مشکوک در پالایشگاه‌های نفت بندر حیفا به عنوان یکی از مراکز راهبردی رژیم صهیونیستی نگاه‌ها را به خود جلب کرد.


تصاویر منتشر شده از رخداد، ستونی از دود که تا آسمان امتداد داشت را نشان می‌داد، اما مسئولان پالایشگاه در اخبار ابتدایی خود مدعی شدند انفجار داخلی بوده و خطری برای کارکنان یا صهیونیست‌ها ندارد. وزارت حفاظت محیط زیست اسرائیل هم گزارش داد آنچه رخ داده، به دلیل نقص در تأسیسات پلی‌اتیلن یک کارخانه بوده است! در ادامه، مرکز آتش‌نشانی رژیم اسرائیل این انفجار را حادثه‌ای عادی قلمداد و اعلام کرد: انفجار حیفا در رآکتور «کرمل اولیونز» به دلیل فشار زیاد هوا رخ داده است. شهرداری‌ منطقه خلیج حیفا نیز وقوع انفجار در تأسیسات پالایشگاهی را تأیید کرده ولی در مورد دلایل آن به‌درستی اطلاع‌رسانی نکرده است. منابع اسرائیلی اعلام کردند به دنبال این انفجار، واحد یاد شده به‌طور کامل تعطیل شده تا تعمیرات لازم انجام شود.
خبررسانی آشفته و سردرگم تل‌آویو در مورد این ماجرا، از همان ابتدا با شک و تردیدهایی از سوی رسانه‌ها مواجه و هر کدام کوشیدند از دید خود آن را کنکاش کنند. بر این اساس، برخی تحلیلگران حمله سایبری به زیرساخت‌های پالایشگاه بندر حیفا را محتمل دانسته‌اند. این افراد به ماجرایی اشاره دارند که چندی پیش در پی حمله سایبری گروه انتقام‌جویان سایبری به نیروگاه‌های اورت رابین و اشکلون رخ داده و بیش از یک سوم سرزمین‌های اشغالی در تاریکی فرو‌ رفتند. براساس اسناد منتشر شده توسط گروه هکری انتقام‌جویان، آن‌ها با حمله سایبری به زیرساخت‌های شرکت بازان در اکتبر 2023 و آگوست 2021  موجب انفجار و آتش‌سوزی در این پالایشگاه شده‌اند.
اما برخی منابع صهیونیستی نیز به طور ضمنی حمله موشکی به پالایشگاه حیفا را تأیید کرده‌اند. «فراس یاغی» کارشناس امور رژیم صهیونیستی در این باره گفت: به نظر می‌رسد یک حادثه امنیتی در خلیج حیفا رخ داده و محافل اسرائیلی از اصابت یک موشک به این منطقه سخن می‌گویند. گفتنی است، مقاومت اسلامی عراق یکشنبه هفته گذشته مسئولیت حمله موشکی به بندر حیفا در سرزمین‌های اشغالی را برعهده گرفت. در این منطقه، مراکز حساس و کارخانه‌های راهبری ارتش این رژیم قرار دارد. حزب‌الله لبنان نیز به نوبه خود تاکنون شهر حیفا را هدف قرار داده است. در این راستا برخی منابع صهیونیستی تلاش کرده‌اند این اتفاق را به حزب‌الله مرتبط بدانند. به‌طور نمونه کانال 12 عبری نوشت: احتمالا حزب‌الله مسئول حادثه حیفا بوده است‌‌. آوگیدر لیبرمن، عضو کنست رژیم صهیونیستی هم با بیان اینکه ارتش اسرائیل توان بازدارندگی در شمال را از دست داده، گفت: من نگران هستم حزب‌الله با سوءاستفاده از غفلت ما، مراکز حساس را به تصرف خود درآورد؛ ما باید حزب‌الله را دور کنیم. برخی رسانه‌های صهیونیستی هم با اشاره به 100 روزگی جنگ در غزه و همچنین سخنرانی دیروز سید حسن نصرالله، انفجار یاد شده را زهر چشم حزب‌الله از رژیم صهیونیستی تعبیر کرده‌اند.
اما تحلیل علیرضا تقوی‌نیا، تحلیلگر مسائل غرب آسیا نیز درباره این ماجرا جالب است. او نوشت: انفجار در پالایشگاه حیفا نشان داد محور مقاومت قصد دارد فشار بر رژیم صهیونیستی را افزایش دهد. پیام واقعه هم این است که تأسیسات حیاتی اسرائیل بسیار آسیب‌پذیر است و در صورت لزوم از کار می‌افتد. اگرچه آن‌ها سعی دارند انفجار را طبیعی جلوه دهند اما خودشان هم می‌دانند ماجرا چیست.

خبرنگار: جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه