اصناف؛ ظرفیتی تأثیرگذار در خدمت ارتقای شور انتخابات 11اسفند

آیت‌الله‌ علم‌الهدی در یک‌صد و چهل و چهارمین جلسه  شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی مطرح کرد

اصناف؛ ظرفیتی تأثیرگذار در خدمت ارتقای شور انتخابات 11اسفند


​​​​​​​به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در یک‌صد و چهل و چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی خراسان رضوی که با حضور مدیران شهری، مسئولان استانی و فرماندهان رده‌های مختلف نیروهای مسلح استان به میزبانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی برگزار شد، گفت: شور و نشاط انتخاباتی با فعالیت نامزدها حاصل می‌شود. دست نامزدها را برای تبلیغات باز بگذارید. شوراهای اجرایی و نظارت اگر اندکی با دست باز رفتار کنند، نامزدها خودشان مردم را برای حضور در انتخابات تهییج می‌کنند. البته این فضای باز اگرچه برای ما مهم است تا انتخابات با شور و نشاط ملی برگزار شود؛ اما اینجا ساحت قدسی امام رضا(ع) از همه‌چیز مهم‌تر است. بنابراین توجه کنید فضای انتخاباتی، بستری را برای برخی هنجارشکنان فراهم نکند.
وی با تأکید بر ضرورت توجه به اصناف با هدف افزایش مشارکت مردمی خاطرنشان کرد: این موضوع خیلی مهم است. هنرمندان، ورزشکاران و اقشار مختلف بازاریان این ظرفیت را دارند که توجیه شوند و از کمک آن‌ها برای برگزاری پرشور انتخابات بهره بگیریم. در حال حاضر کمتر از 50 روز به انتخابات باقی مانده و این عرصه باید با مشارکت خود مردم مدیریت شود.

افزایش 15 درصدی تعداد صندوق‌ها
یعقوبعلی نظری گفت: امنیت، رقابت و سلامت اگر در اجرا مورد توجه قرار بگیرد، می‌تواند به خودی خود زمینه‌ افزایش مشارکت را فراهم کند. بر این اساس، اگر شعب اخذ رأی از برنامه زمان‎بندی پیروی نداشته باشند، اگر صندوق‎ها به تعداد کافی فعال نباشند و اگر برگزارکنندگان و هیئت‎های اجرایی، رفتار صحیح و ضابطه‎مندی نداشته باشند، دیگر نمی‌توان انتظار داشت مردم پای‌ کار بیایند و استقبال کنند.
استاندار خراسان رضوی و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان تأکید کرد: به همین دلیل 4 هزار و 600 شعبه در سراسر استان فعال هستند که نسبت به دوره پیش، 
15 درصد افزایش از نظر تعداد صندوق‌ها را شاهد هستیم. بیان این نکته هم ضروری است تا شهرداران بدانند ما منعی نداریم که همه شهرداران و به ‌خصوص شهردار محترم مشهدالرضا(ع) اطلاع‌رسانی درباره جزئیات انتخابات را از همین لحظه آغاز کنند. آنچه منع قانونی دارد، آغاز به کار فعالیت تبلیغاتی نامزدهاست. بنابراین سخن‎ گفتن درباره انتخابات، موضوعی نیست که ممنوع یا نادرست باشد.

نخبگان، پای کار هیئت‌های اجرایی
محسن داوری در ادامه این نشست با اشاره به پنج سرفصل عملیاتی ویژه در مورد انتخابات 11 اسفند گفت: در جانمایی صندوق‌های اخذ رأی، تجدیدنظر اساسی صورت گرفته و بر این اساس، حدود هزار و 900 شعبه اخذ رأی در گلوگاه‌ها و محل اجتماع مردم برپا خواهیم کرد تا به همراه افزایش 18 درصدی تعداد صندوق‌ها، شرایط به ‌نوعی فراهم باشد که همه بتوانند به سهولت رأی بدهند.
فرماندار مشهد افزود: تا پیش از این، یک صندوق سیار همه بیمارستان‌های مشهد را پوشش می‌داد؛ اما امسال در هر بیمارستان یک صندوق قرار داده شده که در بخش‌های مختلف سیار است.
وی با اعلام خبر رونمایی از نرم‎افزار ویژه انتخابات در روزهای آتی، بیان کرد: یکی از راهبردهای ویژه برگزاری انتخابات در دوره امسال، بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان است. طبق نظرسنجی‌ها، 53درصد مردم اعلام کرده‌اند برای رأی دادن چشم به نظر نخبگان دارند و بر همین اساس، امسال برای نخستین بار بیش از 40 استاد دانشگاه، چهره و شخصیت نخبگانی در ستاد انتخابات شهرستان فعال هستند تا یاریگر هیئت‌های اجرایی باشند. رونمایی از نرم‎افزار ویژه انتخابات در دهم بهمن ‎ماه، یکی از دستاوردهای این مشارکت نخبگانی است و این ارتباط نزدیک استمرار خواهد داشت.
داوری ادامه داد: امسال برای نخستین بار، سطح شهرستان مشهد به 14 منطقه ویژه تقسیم‎بندی شده، شهرداران با مشارکت شهرداری مشهد پای کار آمده و رؤسای 13 منطقه شهری هستند و یک منطقه روستایی هم متمرکز بر سازماندهی این بخش و پاسخگویی شایسته به حضور مردم در شعب اخذ رأی روستایی خواهد بود.
در انتهای این نشست، از اعظم عظیمی نویسنده کتاب «غم‎سوزی»، محمد حکم‎آبادی نویسنده کتاب «عملیات احیا» و الهام امین نویسنده کتاب «عقیله» به‌ عنوان برندگان دو دوره اخیر جایزه فرهنگی جلال‌آل‌احمد تجلیل شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه