جایی برای جاودانگی جام‌ها و مدال‌ها

یک نخبه ورزش پهلوانی مدالش را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد و یک پیشکسوت وزنه‌برداری پس از سال‌ها جام قهرمانی‌اش را دوباره دید و اشک ریخت 

جایی برای جاودانگی جام‌ها و مدال‌ها

پنجشنبه این هفته برای من رنگ و بوی ورزش قهرمانی داشت؛ رنگی از جنس هیجان تشویق مدام تماشاچی‌ها وقتی آدم پس از عمری تلاش کردن، مدال قهرمانی را به سینه می‌آویزد. 


صبح پنجشنبه هم یک نخبه ورزش پهلوانی مدالش را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد و هم یک پیشکسوت وزنه‌برداری پس از سال‌ها در سفر به مشهد مقدس و تشرف به حرم مطهر رضوی، جام قهرمانی‌اش را دوباره دید و اشک ریخت. 
نخبه ورزش پهلوانی، مدال‌هایش را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد
در آیینی صبح روز پنجشنبه علی جلیجو نخبه ورزش پهلوانی، سه مدال قهرمانی خود را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
به گزارش آستان‌نیوز، در آیینی که صبح پنجشنبه در محل رواق خدمت در مرکز نمایشگاه‌ها و همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، علی جلیجو نخبه ورزش پهلوانی، مدال طلای جهانی ۲۰۱۶اندونزی، مدال طلای آسیایی۲۰۱۷ فیلیپین و مدال طلای مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷باکو را به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
وی گفت: از سال٧٩ ورزش زورخانه‌ای را با همراهی پدربزرگم كه ایشان نیز پیشكسوت ورزش زورخانه‌ای بودند، آغاز کردم. از همان ابتدا آرزوی قلبی من این بود مدال‌های خود را چه در سطح استانی، چه ملی و چه بین‌المللی به جایی اهدا کنم که امن‌ترین و معتبرترین مکان باشد که پس از قرن‌ها نیز همچنان در آن مکان باشد.
پدربزرگم همیشه تأکید می‌کرد وقتی به مسابقه می‌روی به امام رضا(ع) و پسرش توسل کن، حتماً موفق می‌شوی و من همیشه در آخرین لحظه اسم حضرت رضا(ع) را بر زبانم جاری می‌کنم و همیشه انرژی آن را دیده‌ام.
دارنده بیش از ٦٠عنوان قهرمانی در مسابقات كشوری در رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان گفت: نخست، آرزو داشتم به مدال بین‌المللی برسم و ۶سال است کاپیتان تیم ملی هستم و اگر در مسابقه بعد هم افتخار پوشیدن لباس ملی را داشته باشم و مدال کسب کنم، آن را به موزه آستان قدس رضوی اهدا می‌کنم.
دومین آرزوی من پوشیدن لباس خادمی حضرت رضا(ع) است که امیدوارم با پیگیری مسئولان به این افتخار نائل شوم.

اشک و ذوق برای جام قهرمانی پس از 50 سال
محمد نصیری هم صبح پنجشنبه 50سال پس از اهدای جام قهرمانی خود به موزه آستان قدس رضوی با دیدن دوباره این جام در موزه ورزش رضوی اشک شوق ریخت. 
محمد نصیری یکی از ورزشکاران ارادتمند به ساحت مقدس امام رضا(ع) و پیشکسوت رشته وزنه‌برداری است که سال1348 جام قهرمانی خود را که در مسابقات جهانی وزنه‌برداری 1970 میلادی بدست آورده بود، به موزه آستان قدس رضوی اهدا کرد.
داستان این دیدار از آنجا آغاز می‌شود که این ورزشکار که دارای مدال‌ها و افتخارات متعدد است در یک اتفاق، تمامی مدال‌ها و جام‌های خود را از دست می‌دهد و تنها یادگار این ورزشکار در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شد که از نظر ایشان به دست فراموشی سپرده شده بود. با سفر این ورزشکار به مشهد که به قصد زیارت امام هشتم(ع) انجام شده بود دوباره یاد آن جام قهرمانی اهدا شده به موزه آستان قدس رضوی در ذهن ایشان تداعی و پس از پیگیری متوجه می‌شود این جام همچنان در موزه ورزش رضوی مؤسسه تربیت بدنی بنیاد کرامت رضوی در حال نگهداری و نمایش است. با هماهنگی‌های انجام شده با این مؤسسه، ایشان برای بازدید از موزه ورزش رضوی دعوت و پس از 50 سال دوباره با ذوق و اشک با جام قهرمانی خود روبه‌رو و خاطرات آن زمان زنده می‌شوند.
محمد نصیری متولد 1324 در تهران وزنه‌بردار سبک وزن و صاحب چندین مدال مختلف رقابت‌های وزنه‌برداری آسیایی، جهانی و المپیک است و ازجمله پرافتخار‌ترین وزنه‌برداران ایران و آسیا به شمار می‌آید که توانسته 18رکورد جهانی را به نام خود ثبت کند. وی در سال 2000 میلادی از سوی فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری به عنوان یکی از 10وزنه‌بردار برتر جهان معرفی شد. او نخستین وزنه‌بردار تاریخ است که توانست سه برابر وزن خود را در وزنه مهار کند و با بدن 50کیلوگرمی، وزنه 151کیلوگرم را بالای سر ببرد.
او صبح پنجشنبه در محل موزه، دوباره جام قهرمانی‌اش را دید که این‌بار رنگ ارادت به ساحت حضرت رضا(ع) تلألو طلایی‌رنگش را بیشتر کرده بود. 

خبرنگار: فاحا آفاق

برچسب ها :
ارسال دیدگاه